O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

10 zabaw dla dzieci od 1 do 2 roku życia, ktore rozwiążą problem jesiennej nudy

Jesienna pogoda nie zawsze pozwala na długie spacery z maluszkiem i aktywność na świeżym powietrzu, a przecież w coś bawić się trzeba! Od dzisiaj koniec z nudą i zastanawianiem się, jak zająć naszemu maluchowi czas - mamy dla was propozycje kilku zabaw, które nie tylko sprawią dzieciakom wiele radości, ale też wspomogą ich rozwój. Dodatkowo nie potrzebujecie drogich gadżetów i wyszukanych rekwizytów, bo wszystko znajdziecie w swoim własnym domu.


Podany przy każdej propozycji wiek dziecka jest orientacyjny - sami będziecie najlepiej wiedzieć, czy i kiedy wasza pociecha jest gotowa na taką właśnie zabawę. Możecie też wykorzystać pomysły dla dzieci do pierwszego roku życia - wprowadźcie własne modyfikacje i utrudnienia zgodnie z możliwościami dziecka. Z takim pakietem zabaw nuda z pewnością wam nie grozi!

Magiczne pudełko (od 1 r.ż.)
W pudełku wytnij niewielka dziurę, taką by dziecko swobodnie mogło włożyć do środka rękę. Pokaż dziecku kilka jego zabawek, następnie schowaj je w pudełku i poproś by za pomocą dotyku maluszek rozpoznał, co to jest. Dla starszych dzieci wprowadź utrudnienie - nie pokazuje, co chowasz do środka. Ta zabawa doskonali koncentrację i logiczne myślenie dziecka oraz jego zmysł dotyku.

Stukaj tak jak ja (od 1 r.ż)
Bardzo prosta zabawa - stukaj w stolik lub inny przedmiot dłonią, łyżką, patykiem, a następnie poproś, by dziecko stukało tak samo, jak ty. Możecie też bawić się w stukanie w pokrywki, bębenek, trójkąt. Z przedszkolakiem bawcie się w wyklaskiwanie i wytupywanie. Takie robienie hałasu z pewnością spodoba się dzieciakom, a przy okazji rozwinie ich rytmiczność, koncentracje i umiejętność naśladowania.


Przesypywanki (od 1 r.ż.)
Przesypywanie to coś co potrafi dzieciaki nieźle wciągnąć i wcale nie trzeba do tego kupować specjalnych kulek lub małych piłeczek - wystarczy otworzyć kuchenną szafkę. Fasola, makaron, czy ciecierzyca są wprost stworzone do zabawy. Postaw przed maluchem różne miseczki, kubeczki, butelki, daj mu łyżeczkę i pilnuj, by wszystko trafiało do pojemników, a nie do buzi, uszu lub nosa maluszka. I nie stresuj się bałaganem- pamiętaj, że odbywa się właśnie trening precyzji, sprawności dłoni i koordynacji wzrokowo -ruchowej.

Lustereczko, powiedz przecie… (od 1 r.ż.)
Maluchy uwielbiają przeglądać się w lustrze i patrzeć na swoje odbicie. Wykorzystaj to do gimnastyki buzi i języka - róbcie razem śmieszne miny i dziubki, posyłajcie całusy, próbujcie dotknąć językiem brody i nosa, oblizujcie usta. Świetne ćwiczenia mięśni twarzy i języka, które pomogą w rozwoju mowy dziecka.

Gdzie jest kwiatek? (od 1 r.ż.)
Czytacie razem książeczki? Bardzo dobrze! Przy wspólnej lekturze można też poćwiczyć spostrzegawczość i percepcję wzrokową maluszka. Zapytajcie go o jakiś szczegół znajdujący się na obrazku i poproście o jego wskazanie - kwiatek, grzybek, biedronka, ptaszek, zielona chustka, czerwona bransoletka lub cokolwiek innego. Pamiętajcie żeby pochwalić dziecko po znalezieniu danej rzeczy i wyrazic swój entuzjazm.

Nasza tajna baza (od 1,5 r.ż.)
Zbudujcie namiot - tajna bazę z krzeseł, stołu, poduszek i koca, wejdźcie do środka i bądźcie razem! Można czytać, oglądać książeczki, rysować, a z nieco starszymi dziećmi rozmawiać na tematy mniej lub bardziej poważne. Świetna integracja i okazja do tworzenia więzi między rodzicem a dzieckiem. No i wielka frajda - w końcu własna baza to coś całkiem ekstra!

Kolorowe kręgle (od 1,5 r.ż.)
Wcale nie musicie kupować kręgli w sklepie, możecie wykorzystać puste butelki po wodzie! Ekonomicznie i ekologicznie zarazem. Aby nie były zbyt lekkie wsypcie do środka trochę piasku lub wlejcie wodę. Możecie też je ozdobić naklejkami lub papierem samoprzylepnym. A potem piłka, zbijanie kręgli i w trakcie świetnej zabawy ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, precyzji i koncentracji.

Co to za dźwięk? (od 1,5 r.ż.)
Pobawcie się w zgadywanie, co wydaje taki odgłos. Możesz puścić nagranie różnych dźwięków lub schowany np. za parawanem z koca stukać, grać i dzwonić różnymi przedmiotami. Doskonałe ćwiczenie percepcji słuchowej i koncentracji.

Co zniknęło? (od 2 r.ż.)
Połóż przed dzieckiem trzy przedmioty i nazwij je głośno. Następnie poproś, by maluszek zamknął na chwile oczy i w tym czasie zabierz jedną rzecz. Zapytaj, co zniknęło. Starszym dzieciakom możesz śmiało zwiększyć ilość układanych przedmiotów. Ta zabawa rozwija pamięć, spostrzegawczość i koncentrację dzieciaków.

Tańcz - stój (od 2 r.ż.)
Pobawcie się w taniec z zatrzymywaniem. Puść wesołą muzykę i poproś by dziecko tańczyło w dowolny sposób w rytm melodii. Ale uwaga - na pauzę musi stanąć bez ruchu! Tę zabawę polubią zarówno maluchy, jak i przedszkolaki. Daje dużo radości, możliwość wyładowania energii poprzez taniec, a jednocześnie uczy reakcji na umówiony sygnał i rozwija koncentrację.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE