Niedzielny rosół zjedzony i jak zwykle została ci fura makaronu? Znowu przesadziłeś z ilością usmażonych naleśników, można by nimi nakarmić jeszcze jedną rodzinę? Z wczorajszego obiadu został cała torebka ryżu i nie wiesz, co z nią zrobić? Nic straconego! Od dzisiaj zamiast martwić się marnowaniem jedzenia, zobaczysz w takich sytuacjach okazję do przygotowania czegoś wyjątkowego. Będzie smacznie, prosto i oszczędnie, a ty dzięki łatwym przepisom zdobędziesz wyrazy uznania od swoich domowników.
Możesz zrobić pyszną sałatkę z kurczakiem, która znakomicie sprawdzi się jako kolacja lub drugie śniadanie do pracy. Najlepiej sprawdzą się tutaj świderki, muszelki, penne lub kokardki, ale i z nitkami będzie dobrze - a kto nam zabroni! Potrzebujesz:
- filet z kurczaka
- papryka
-cebula
- kukurydza w puszce
- ogórki kiszone/ konserwowe
- makaron
- majonez
Dokładna ilość składników zależy od tego, jak dużo masz makaronu. Pierś z kurczaka przypraw (świetnie nada się curry lub gyros) i podsmaż na patelni. Paprykę, ogórki i cebulę pokrój w kosteczkę. Wszystkie składniki wymieszaj w misce z makaronem, dodaj kukurydzę, majonez, dopraw do smaku solą i pieprzem. Chcesz być bardziej fit? Zamień majonez na jogurt naturalny z odrobiną musztardy.
A może wolisz makaron na słodko? Nie ma problemu. Zetrzyj na grubych oczkach tarki jabłka, przypraw je szczypta cynamonu, imbiru i kardamonu. W żaroodpornym naczyniu, wysmarowanym odrobiną masła lub oliwy, układaj makaron i jabłka warstwami. Wstaw do piekarnika na 180 stopni i po 30 minutach zajadaj ze smakiem.
Od nadmiaru ryżu głowa nie boli
Jeśli nie wiesz, co zrobić z niepotrzebnie ugotowanym ryżem, oto dwie ciekawe propozycje. Na kolację, drugie śniadanie lub lunch sprawdzi się pyszna sałatka z tuńczykiem. Potrzebne będą:
- tuńczyk w kawałkach z wody
- ogórek kiszony/ konserwowy
- papryka
- cebula
- jajko ugotowane na twardo
- ryż
- majonez
Ogórki, paprykę, cebulę i jajka kroimy w kosteczkę, dodajemy tuńczyka i ryż, mieszamy z majonezem i doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Jeśli majonez zamienimy na jogurt naturalny będzie nie tylko pysznie, ale też dietetycznie.
A jeśli wolicie ciepłe dania, to ryż można wykorzystać do przygotowania papryki faszerowanej - w jesienne wieczory ciepła kolacja będzie na wagę złota. Przygotujcie farsz z tych składników:
- ryż
- suszone pomidory ze słoika
- kukurydza
- ser mozzarella lub feta
- szynka lub inna wędlina, jaka mamy w lodówce
Wszystko kroimy, mieszamy i doprawiamy wedle uznania. Paprykę oczyszczamy z pestek - możemy przeciąć ja na pół i nakładać farsz lub odciąć samą górę i piec paprykę na stojąco, w całości. Pieczemy ok 30 minut w 180 stopniach (najlepiej jest sprawdzać, czy papryka jest już pomarszczona, bo z piekarnikami różnie bywa). Wolisz bez mięsa? Nie ma problemu - zamiast szynki dodaj pieczarki, też będzie smakować wyśmienicie.
Naleśnikowy zawrót głowy
Znowu smażenie naleśników tak cię pochłonęło, że masz ich teraz aż w nadmiarze? Spokojna głowa, nic się nie zmarnuje. Dzieciaki będą zachwycone naleśnikowym spaghetti - potnij usmażone placki na paseczki i wymieszkaj z sosem boloński, pomidorowym, pieczarkowym lub każdym innym, który lubią. Na pewno zasmakuje im także spaghetti na słodko, np. z sosem truskawkowym, jagodowym lub z białym serem.
Możesz też przygotować zapiekankę z bakłażanem. Będzie ci potrzebne:
- mięso mielone
- cebula
- bakłażan
- pomidory
- żółty ser lub mozzarella
- naleśniki
Bakłażana pokrój na plastry i podsmaż lekko na suchej patelni teflonowej lub podpiecz w piekarniku. Mięso podsmaż z cebulą na patelni. W naczyniu żaroodpornym lub blaszce do zapiekania układaj warstwami naleśniki (nie zwinięte!), bakłażany, mięso i pomidory pokrojone w plastry. Posyp wierzch serem i wstaw do piekarnika na 180 stopni. Piecz 30 -40 minut.
Dobra kasza nasza
Kasza jesienią to podstawa - nie tylko zawiera w sobie mnóstwo zdrowych składników, ale rozgrzewa nasz organizm od wewnątrz. Jaglana, jęczmienna, gryczana, czy kuskus powinny na stałe zagościć w naszym menu. Można zastąpić nimi tradycyjne ziemniaki, dodać do zupy lub przygotować z nich. pyszne placki - oto czego wam trzeba do ich przygotowania:
- kasza gryczana (1 woreczek)
- ser biały- ok 50 g
- jajko - 1 szt
- natka pietruszki, szczypiorek
- czosnek (świeży wyciśnięty lub granulowany)
- mąka
- sól i pieprz
Ser rozgniatamy, łączymy z kaszą, jajkiem i posiekaną natką ze szczypiorkiem. Jeśli masa jest zbyt "luźna" wsypujemy parę łyżek mąki by ją zagęścić. Wciskamy czosnek i przyprawiamy. Formujemy placki i smażymy na niewielkiej ilości oleju. Czegoś ci brak? Dorzuć do masy podsmażone pieczarki lub startą cukinię.
Kasza jest równie pyszna na słodko - jeśli jeszcze nie próbowaliście to zachęcam do poszerzenia kulinarnych horyzontów. Wystarczy dodać bakalie, odrobinę miodu, cynamon albo jogurt i owoce, a słodkie, pełnowartościowe śniadanie jest gotowe w kilka minut.