Wydrążone dynie, maski, stroje, figurki duchów, wampirów i czarownic to znak tego, że zbliża się koniec października, a wraz z nim Halloween - tradycja, która przywędrowała do Polski w latach '90 i coraz bardziej się u nas rozgaszcza. Choć dla większości zwyczaj ten jest zupełnie nowy, popularne, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, stają się halloweenowe bale przebierańców. Jesienią w kolorowych przebraniach bawią się nawet dzieciaki w przedszkolach. Jak zatem wybrać odpowiedni strój dla naszego malucha i czym kierować się przy jego wyborze?
Czym jest Halloween?
Swoją nazwę święto Halloween wzięło od słów "All Hallows' Eve" czyli Wigilii Wszystkich Świętych i jest hucznie obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Najpopularniejszym symbolem jest wydrążona dynia z wyszczerbionymi zębami i świeczką w środku, tzw. Jack-o'-lantern. Tradycyjne stroje na Hallowen powinny być straszne, a nawet przerażające - duchy, zjawy, potwory, zombi, czarownice i wampiry chodzą od domu do domu zbierając cukierki, czekoladki i inne łakocie.
Strój dla dziecka
W Polsce gdzieniegdzie można spotkać się z kolekcjonowaniem w ten dzień słodyczy przez dzieciaki, ale bardziej popularne są bale przebierańców. Także i w przedszkolach organizowane są jesienne imprezy w kostiumach i rodzice często zastanawiają się skąd przebranie wziąć i jakie będzie najlepszym rozwiązaniem dla ich pociechy. Przy wyborze stroju należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
- zainteresowania dziecka
Strój powinien być zgodny z zainteresowaniami dziecka i tym, co lubi. Nie można nikogo na siłę uszczęśliwiać i robić z córki np. księżniczki, gdy ta marzy o byciu biedronką. To jest impreza dziecka i jeśli ma się na niej dobrze bawić, to musi mieć swój wymarzony strój.
- wygoda
Przebranie na balik powinno być w miarę wygodne. Impreza w przedszkolu to nie bal debiutantów, na którym trzeba trzymać się sztywno i prezentować prostą postawę - tutaj każdy się bawi, tańczy, bierze udział w konkursach. Jednym słowem - szaleje! Odpuśmy sobie gorsety, suknie na kole i miliony rekwizytów. I tak po chwili część przebrania wyląduje w szatni, a gadżety na półce - dobre towarzystwo i zabawa są najważniejsze i nic nie może w tym przeszkadzać.
- rozmiar
Może to wydawać się zbyt oczywiste, ale warto przypomnieć - za duży strój, który trzeba co chwilę poprawiać, spada, ciągnie się po ziemi lub luźno zwisa będzie po prostu przeszkadzać dziecku w zabawie i niepotrzebnie je denerwować. Zbyt ciasny z kolei, może krepować jego ruchy - sami spróbujcie tańczyć przez parę godzin w zbyt obcisłych spodniach, wygodnie?
- (nie)zniszczalność
W ferworze dobrej zabawy zdarzyć się może wszystko, więc naprawdę nie warto inwestować dużych pieniędzy w drogi kostium. Prośba o uważanie na strój też nie ma sensu - nauczyciel ma inne obowiązki i kilkanaście dzieciaków pod opieką, a twój maluch chce się swobodnie bawić, a nie pilnować cekinów na sukience czy piórka w kapeluszu.
A może home made?
Kostiumy wcale nie muszą być kupione w sklepie czy wypożyczone - równie dobrze, a nawet lepiej, gdy wykonacie je w domu razem z dzieckiem. Często nie trzeba wiele, by stworzyć stój, o jakim dziecko marzy i jakiego z pewnością nie będzie mieć nikt inny. Ponadto wspólne tworzenie przebrania będzie okazją na spędzenie wartościowego czasu razem i dobrą zabawę. Jeśli brakuje wam pomysłów, podrzucamy garść inspiracji - korzystajcie do woli. Udanej imprezy!
PIES/ KOT
Ubranie w kolorze zwierzęcej sierści (czarne, szare, brązowe), ogon doczepiony z tyłu i opaska na włosy z doklejonymi uszami z brystolu lub… skarpetkami! Wystarczy tylko domalować nosek i wąsy konturówką i zwierzak jak żywy!
MINIONEK
Będą potrzebne spodnie - ogrodniczki, żółta bluzka, żółty czepek pływacki i okularki na basen. Ubieramy naszą pociechę i stylizujemy na popularne postaci z filmu - sami przekonacie się, że przy tak małym nakładzie pracy efekt będzie zadziwiający- potrzeba tylko nieco wyobraźni by ujrzeć najprawdziwszego Minionka. Patent na strój pochodzi od jednego z moich przedszkolaków, wiec jest sprawdzony!
CZAROWNICA
Czarny t-shirt, czarne legginsy, kapelusz z doklejonymi gwiazdkami i miotła. Do tego odpowiednia charakteryzacja kosmetykami mamy i można pędzić na sabat.
NINJA
Czarne ubranie, głowa owinięta ciemną chustą i miecz- ninja nadchodzi! Strzeżcie się, bo potrafi zniknąć niepostrzeżenie i pojawiać się nie wiadomo skąd i kiedy.
KRÓL/ KRÓLOWA
Dla dziewczynki - odświętna sukienka, dla chłopca- koszula i peleryna. Do tego niezbędne gadżety, czyli berło i korona. Berło można przygotować owijając folią aluminiowa drewniany tłuczek do ziemniaków, a koronę możecie wyciąć z brystolu i ozdobić wg własnego uznania.
PANI JESIEŃ
Sukienka lub bluzka i spódniczka w jesiennym kolorze, do niech doczepione liście, na głowie jesienny wianek i czerwone korale - tutaj cały strój "robią" właściwie jesienne dodatki, które z łatwością można zdobyć podczas spaceru z dzieckiem do parku.
DYNIA
To propozycja dla lubiących wyzwania i prace ręczne. Potrzebny będzie drut, 4 rolki pomarańczowej bibuły, jedna rolka zielonej.
1. Na początek mierzymy obwód szyi i bioder dziecka, dodajemy do nich 10-15 centymetrów i ucinamy dwa kawałki drutu zgodnie z naszymi obliczeniami. Końce drutu zaginamy robiąc haczyki.
2. Mocujemy pomarańczowa bibułę do drutów za pomocą zszywacza - nie za ciasno, odrobinę ją marszcząc. Wyginamy druty z bibuła na kształt kuli i sczepiamy obręcze haczyk o haczyk.
3. Z zielonej bibuły wycinamy liście i przyczepiamy do górnej obręczy. Możemy też do stroju przygotować opaskę na głowę - owijamy ja zieloną krepą, wycinamy listki i rolujemy kawałki bibuły na kształt dyniowych "wąsów"