Nawet król Jerzy VI korzystał z pomocy specjalisty przy pokonaniu swoich trudności z prawidłową wymową, więc nie wahaj się zgłosić z dzieckiem do logopedy po diagnozę i konsultację - odpowiednio dobrane ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne potrafią zdziałać cuda. Ale nie tylko logopeda może pomóc Twojemu dziecku w rozwoju jego mowy - sam też możesz to robić i to już od jego narodzin!
Przede wszystkim mów do dziecka, opowiadaj mu o tym, co robisz lub będziecie robić - nawet niemowlakowi! Zwracaj przy tym uwagę na prawidłową wymowę, nie udziwniaj wyrazów, nie spieszczaj ich. To, w jaki sposób mówisz, będzie wzorcem językowym dla Twojego dziecka. Rozmawiając z dzieckiem zadawaj mu pytania i zachęcaj w ten sposób do wypowiedzi na różne tematy - wszak trening czyni mistrza
Mów tak, by dziecko widziało Twoją twarz - niech zobaczy jak układają się usta przy wymowie różnych głosek. Ucz maluszka różnych odgłosów zwierząt, pojazdów itp. - to dla niego świetne ćwiczenia przygotowujące do wymowy głosek i wyrazów. Bawcie się też w robienie min, cmokanie, dmuchanie, parskanie i w radosnej atmosferze usprawniajcie mięśnie twarzy, warg i języka.
Recytuj wiersze i wyliczanki, śpiewaj piosenki - nawet jeśli marny z Ciebie piosenkarz, dzieciakom i tak będzie się podobać. Zachęcaj swoją pociechę do wspólnego śpiewania i powtarzania rymowanek. No i czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj! Najlepiej każdego dnia. Dzięki temu dziecko poszerzy zasób swojego słownictwa, nauczy poprawności wypowiedzi i pomoże w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Oglądaj z dzieckiem książeczki, bawcie się kartami obrazkowymi - wskazując obrazki nazywaj je i zachęcaj dziecko, by powtarzało nowe słowa. Stareszego przedszkolaka możesz poprosić o podzielenie wyrazów na sylaby lub podanie pierwszej głoski w danym słowie.
Naucz dziecko gryźć i żuć - bo żeby mówić trzeba mieć sprawny i silny aparat mowy, a najprościej wyćwiczyć go jedząc pokarmy o różnej konsystencji i twardości. Zadbaj o opiekę specjalisty w przypadku jakichś nieprawidłowości, np. przy wadach zgryzu, rozszczepie warg i podniebienia - nie czekaj aż dziecko samo się nauczy poprawnie mówić lub "wyrośnie" z wady wymowy. Lepiej zawczasu skonsultować się ze specjalistą i pomóc dzieciakom w pokonaniu trudności.
Nie masz pomysłu na zabawy i ćwiczenia z dzieckiem? Oto kilka podpowiedzi ciekawych zabaw logopedycznych:
- Co to za dźwięk? - zaprezentuj dziecku różne odgłosy (np. z nagrania na CD) i poproś by odgadło, co to za dźwięk.
- Wśród zwierząt - pobawcie się w odgadywanie i naśladowanie odgłosów różnych zwierząt
-Mowa robota - pobawcie się razem w roboty, które mówią językiem sylabowym. To bar-dzo do-bre ćwi-cze-nie i faj-na za-ba-wa dla dzie-cia-ków.
- Kupa śmiechu - nasladujcie śmiech mężczyzny, kobiety, małego dziecka, staruszka, czarownicy; zmieniajcie przy tym tonację i sylaby, np. ho-ho, ha-ha, hi-hi, he-he
- Malowanie - język to pędzel, którym trzeba kolejno pomalować wszystkie zęby.
- Do brody, do nosa - zorganizujcie konkurs na to, komu uda się dotknąć językiem nosa i brody
- Wietrzny wyścig - przedmuchujcie razem papierek po narysowanej na kartce trasie.
- Niczym słonie - przenoście za pomoca słomki (trąba słonia) kawałki papieru w ustalone miejsce.
- Kleksy - rozdmuchiwanie na kartce kleksa z tuszu lub farby (po wyschnięciu stwórzcie z powstałej plamy rysunek według pomysłu dziecka - znakomita okazja do rozwoju wyobrażni i kreatywności)
- Dziwne miny - róbcie różne dziwne miny, ziewajcie, gwizdajcie, przesyłajcie sobie całusy i szerokie usmiechy. Lepszej gimnastyki mięśni twarzy nie ma.