Oto gdzie wyrzucać puste blistry po lekach. Wielu z nas popełnia ten błąd

Anna Borkowska
11 marca 2025, 14:17 • 1 minuta czytania
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że wyrzucanie pustych blistrów po lekach do pojemnika na plastik może być poważnym błędem. Może to prowadzić do konsekwencji, które negatywnie wpłyną na środowisko.
Puste blistry po lekach? Zrób wszystko, by nie trafiły do tego miejsca – to wielki błąd! fot. Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Puste blistry – chyba każdy z nas je ma

Na pewno macie w domu kilka pustych blistrów po lekach. Zawsze znajdą się gdzieś w szufladzie, na półce w łazience czy nawet w torebce, prawda? Ja też tak mam, np. po lekach przeciwbólowych. I chyba każdy z nas kiedyś zostawił taki pusty blister, bo nie miał pomysłu, co z nim zrobić, prawda? Zwykle zostaje po prostu w kącie, aż w końcu się zapomina o nim zupełnie. A to wcale nie jest takie niewinne, jak się może wydawać.

Gdzie więc wyrzucać puste blistry?

Odpowiedź jest prosta: do odpadów zmieszanych. Blistry nie mogą trafić do pojemników na plastik, ponieważ nie nadają się do recyklingu, a ich niewłaściwa utylizacja może spowodować, że będą się długo rozkładać, szkodząc przy tym środowisku.

Właściwe segregowanie takich odpadów ma duże znaczenie. Zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska i zdrowia publicznego, bo to w końcu wpływa na nas wszystkich.

Co z tymi pustymi blistrami?

Puste blistry to coś, z czym naprawdę trzeba umieć odpowiednio postępować. Choć pewnie nikt z nas nie zastanawia się nad tym codziennie, to okazuje się, że mają one wpływ na środowisko, jeśli nie wyrzucimy ich w odpowiednie miejsce. Blistry, które wykonane są z folii i aluminium, nie nadają się do recyklingu. Wrzucenie ich do kosza na plastik to błąd, który może mieć swoje konsekwencje. A co ważniejsze, tego typu odpady trzeba traktować poważnie, ponieważ źle zutylizowane mogą zaszkodzić naszemu środowisku, a to ma wpływ na nasze zdrowie.

Resztki leków mogą zanieczyścić wodę, glebę, a przez to także naszą żywność. Odpady farmaceutyczne wymagają więc specjalnego traktowania, bo mogą stać się zagrożeniem dla środowiska i ludzi, jeśli nie zostaną zutylizowane w sposób odpowiedni. Właściwe ich usuwanie to po prostu kwestia odpowiedzialności.

Źródło: Urząd Miejski w Warszawie

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/178141,o-tym-zapominamy-podajac-dziecku-leki-nawyk-ktory-ochroni-jego-zdrowie