Tych 9 zabaw karnawałowych dla dzieci to gwarancja udanego balu. Niech sypie się brokat!

Magdalena Woźniak
31 stycznia 2025, 11:43 • 1 minuta czytania
Rodowicz śpiewała lata temu: Niech żyje bal! Szczególnie wyraźnie słychać jej głos w styczniu i w lutym, kiedy w Polsce trwa karnawał. Podpowiadamy, jak zorganizować taką imprezę w domu, w placówce. Jakie zabawy są potencjalnie bezpieczne i zapewniają rozrywkę najmłodszym uczestnikom.
Luty to czas karnawału, zabawy, śmiechu i tańca. Fot. Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zabawy karnawałowe dla najmłodszych

Luty to czas karnawału, zabawy, śmiechu i tańca. Małych i dużych stóp krążących po porysowanych parkietach sal gimnastycznych, parkietach restauracyjnych i hotelowych. Karnawał to okazja do zaproszenia do swojego życia beztroski, bycia razem w tańcu, zabawie. To czas przebieranek i nieprzyzwoitej ilości brokatu. Czas, w którym nic nie może być zbyt tęczowe i zbyt cekinowe. Czas radości.

W szkole mojej córki, w placówkach w całej Polsce organizowane są zabawy taneczne, bale karnawałowe, spotkania z zabawą w tle. Podpowiadamy, jakie zabawy i przebrania możecie wykorzystać, by wasze dziecko zapamiętało takie wydarzenie na dłużej. Może sami zdecydujecie się na organizację takiego spotkania dla najbliższych? W karnawale ogranicza was tylko wyobraźnia.

My możemy ją nieco rozbudzić subiektywnym wyborem aż dziewięciu naprawdę fajnych zabaw dla dzieci w każdym wieku.

9 zabaw karnawałowych dla dzieci

Oto aż dziewięć zabaw, które niemal zawsze okazują się sukcesem:

1. Maskarada!

Klasyczna koncepcja balu karnawałowego – pokaz masek. Inicjatywa o tyle fajna, że wymaga od dziecka pomysłu, czasami również realizacji i artystycznej ekspresji. Tego dnia może być, kim zechce: superbohaterką, jednorożcem, łabędziem, dinozaurem, lekarzem, strażakiem…

Najlepsza część? Wejście w wymarzoną rolę nie musi kończyć się na masce. Możecie przygotować lub kupić cały strój.

2. Balony!

Czy słyszeliście kiedyś o udanej zabawie karnawałowej bez balonów? Ja również nie. Aktywności i zabaw z wykorzystaniem ich jest wiele, od klasycznej niespadajki, gry w kolory po grę wymagającej nieco więcej zaangażowania i czasu. Proszę zerknąć na nasze propozycje:

3. Zgadnij, kto to?

Na karteczkach zapisujemy imiona różnych postaci (np. baletnica, król, pirat, czarodziejka, itp.). Jedno dziecko wybiera karteczkę i przykleja ją sobie na czole (tak, by nie widziało, co jest na karteczce). Reszta dzieci zadaje pytania, na które można odpowiedzieć tylko "tak" lub "nie", starając się odgadnąć, jaka postać jest na karteczce.

4. Kalambury!

Nieśmiertelna zabawa, dla każdego, małych i dużych. Moja córka uwielbia kalambury, zawsze śmieje się przy nich do łez. W końcu nie ma nic zabawniejszego niż rodzic tarzający się po podłodze i wydający z siebie dziwne odgłosy, prawda?

Jaką wersję wybrać? Na jaką macie możliwości, zasoby i ochotę. Na rynku dostępnych jest szereg gotowych kart do gry na różnych poziomach, ale karty czy proste kartki z hasłem możecie wykonać sami. Niech was poniesie wyobraźnia, a potem podzielcie się na drużyny i spędźcie jakościowy czas na grze rozwijającej wyobraźnię i zapewniającej przyjazną konkurencję.

5. Poszukiwanie skarbów

Kolejny klasyk, a odsłon może być tyle, na ile starczy wam idei. Realizacja? Dziecinnie prosta. Porozrzucajcie po domu w różnych zakątkach to, co będzie waszym skarbem. Ręcznie wykonane monety z kawałków tektury i złotej taśmy, słodycze, to może być cokolwiek. Misją dzieciaków będzie odnalezienie ukrytych niespodzianek. Satysfakcja i emocje na najwyższym poziomie, niemal gwarantowane!

6.  Muzyczna podróż

Skoro tańce i muzyka, to może przy okazji niezwykła podróż? Przygotujcie sobie wcześniej playlistę, która pozwoli dzieciom usłyszeć muzykę z kilku kontynentów. To nie tylko okazja do poznania czegoś nowego, ale również świetnej zabawy, w rytm muzyki z całego świata.

W końcu nic tak nie łączy jak taniec, czyż nie?

Zabawę możecie urozmaicić nie tylko muzyką z różnych części świata, ale również dedykowanymi im tradycyjnymi ruchami tanecznymi. Tradycyjne tańce oddające charakter danego kraju, lub jego rys historyczny, to zabawa połączona z doświadczeniem nauki.

7. Zabawa w chowanego z "detektywem"

Dzieci zaczynają od ukrywania się w różnych częściach pokoju lub ogrodu, ale zanim to zrobią, każdemu przydzielany jest jakiś atrybut (np. korona, okulary, kapelusz, itp.). Po chwili jedno dziecko staje się detektywem i musi odnaleźć wszystkich ukrytych uczestników, ale kluczem jest to, że detektyw musi szukać według wskazówek. Zamiast mówić: "Gdzie jesteś?", może pytać: "Czy jesteś w czerwonym kapeluszu?". Kiedy znajdzie osobę, ta również zostaje detektywem na kolejnej rundzie.

Zabawa może okazać się największą gratką dla małych fanów książek takich jak "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai".

8. Karnawałowy limbo

Propozycja dla zwinnych małych małpek! Do tej zabawy potrzebujecie długiej liny lub kawałka sznurka. Dzieci mają za zadanie przejść pod linią, nie dotykając jej i nie upadając. Za każdym razem, gdy dzieci przejdą bez problemu, linia zostaje obniżona. Jeśli ktoś dotknie liny lub upadnie, odpada. Zabawa kończy się, gdy tylko jedna osoba zostanie.

9. Muzyczne krzesła

Jedna z najbardziej kultowych grupowych zabaw z krzesłem dla dzieci. Polega na tym, że krzesła, w liczbie o jeden mniejszej niż liczba uczestników, ustawia się w kole, a dzieciaki krążą wokół nich w rytm muzyki. W momencie, gdy muzyka zostanie przerwana, siadają na krzesłach. Osoba, która nie zdążyła znaleźć dla siebie miejsca, odpada. Następnie zabierane jest jedno krzesło i zaczyna się kolejna runda. Gra trwa do wielkiego finału, w którym zajęte zostaje ostatnie krzesło. And the winner is…

Czytaj także: https://mamadu.pl/157609,zabawy-karnawalowe-dla-dzieci-pomysly-na-karnawal-w-przedszkolu-i-w-domu