Pokolenie alfa nauczy się matematyki od sztucznej inteligencji. MEN wydał na to 6 mln zł
AI będzie pomagało uczniom legalnie
Sztuczna inteligencja funkcjonuje już prawie 2 lata (ChatGPT ruszył 30 listopada 2022 roku) i zaczyna coraz bardziej ingerować w codzienne życie. Pojawiały się nawet głosy, że szkoły nie radzą sobie z tym, że uczniowie nadużywają pomocy sztucznej inteligencji. W wypracowaniach, które zadawano do domu, później nauczyciele nie byli w stanie wykryć, które prace mogły być stworzone przez AI.
Teraz narzędzie wejdzie do szkół w bardziej kontrolowany sposób. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło wesprzeć nauczanie matematyki przy pomocy sztucznej inteligencji. Do szkół wejdzie nowy program "Wsparcie edukacji matematycznej z użyciem narzędzia sztucznej inteligencji – Zeszyt Online".
O decyzji poinformowała we wtorek 5 listopada 2024 rok wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. Podczas wystąpienia w towarzystwie rektora Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztofa Zaremby, wiceszefowa MEN przekazała, że MEN zamierza przeznaczyć na ten cel 6 mln złotych. Program ma ułatwić dzieciom i młodzieży naukę matematyki. Dzięki AI uczniowie będą mieli równiejsze szanse w nauce.
"W tym zmieniającym się świecie kompetencje matematyczne są bardzo ważne, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej robi wszystko, żeby wyrównać szanse dzieci i młodzieży, jeśli chodzi właśnie o umiejętność rozwiązywania zadań, o tę wiedzę matematyczną" – podkreślała Lubnauer podczas wystąpienia.
Przeznaczony dla słabszych szkół
Zgodnie z zapowiedziami, program obejmie 50 tys. uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej. Jego elementy mają wpływać pozytywnie na motywację i ciekawość wobec materiału przedmiotowego, a równocześnie niwelować poziom zmęczenia i znużenia.
"Dzięki zaawansowanym algorytmom i sposobie pracy z uczniem, program 'Zeszyt Online', zamiast skupiać się na prezentacji wiedzy, pobudza uczniów do myślenia, rozwija ich procesy poznawcze, logiczne myślenie i kojarzenie informacji. Pomaga uczniom w uczeniu się zarówno w szkole, jak i w domu ograniczając potrzebę zaangażowania człowieka" – podkreślała wiceministra.
Program oparty na sztucznej inteligencji "Zeszyt Online" jest dostępny w formie platformy w przeglądarce internetowej, do której uczniowie muszą się zalogować. Zadania tam są dostosowane do umiejętności ucznia, bo wcześniej zakres tematyczny jest personalizowany przy użyciu AI. Dzięki tej funkcji personalizowania wszelkie problemy ucznia są na bieżąco wychwytywane, a następnie są przygotowywane indywidualne zestawy zadań, które mają wzmocnić umiejętności, które nie są w pełni rozwinięte.
Z każdym kolejnym zadaniem i zakresem, zmieniają się poziomy trudności, tak by uczeń wciąż miał postawione wyzwania podczas pracy. Część szkół (szczególnie w centralnej Polsce) pracuje na tym programie już od 2018 roku. Teraz wezmą w nim udział szkoły, w których wyniki z egzaminów były słabsze, ale samorządów nie stać na wykupienie takiego programu dla szkół na swoim terenie.
Źródło: samorzad.pap.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/188848,to-nie-wszystkim-sie-spodoba-men-chce-zeby-uczniowie-korzystali-z-ai