Jak wybrać najlepsze przejściowe buty dla dziecka? Nie wystarczy tylko właściwy rozmiar
Świadomi rodzice wiedzą, że nie wystarczy jedynie dobrać właściwy rozmiar buta. Oczywiście nie umniejszamy roli samego doboru rozmiaru i o tym też wspomnimy. Aktualna wiedza pokazuje, jak ogromny wpływ na rozwój stopy, ale również całej kończyny (ustawienie stawu kolanowego, biodrowego, miednicy i kręgosłupa) ma właściwy dobór butów. Stopa to podstawa całego organizmu i warto od początku o nią zadbać. Oto lista cech, które powinny posiadać idealne buty dla dziecka.
Co, jeśli nie boso?
Zapomnijmy o usztywnianych butach, które ograniczają ruchomość. Stopy dziecka potrzebują swobody ruchu. Jak podkreśla Magdalena Zujewicz, która prowadzi profil "Fizjoterapeutka z misją": – Stopy dziecka potrzebują swobody ruchu. Od samego początku możemy zauważyć, jak niemowlę kopie nóżkami, ocierając stopami o podłoże, jak łapie się za stópki i wkłada je do buzi. Wszystkie te ruchy przygotowują dziecko i jego stopy do stawiania pierwszych kroków. Jednak rozwój stopy nie kończy się, gdy dziecko rozpoczyna chodzenie, tylko trwa jeszcze przez dłuższy czas.
Dobre buty pozwalają tworzyć prawidłowy wzorzec chodu – stopa może poruszać się we wszystkich kierunkach. Wpływa to na ruch całej kończyny, czyli na ustawienie stawu kolanowego, biodrowego, miednicy i kręgosłupa.
Dlatego tak ważna dla rozwoju stóp jest swoboda ruchu, nieograniczanie i niekrępowanie ich ciasnymi bucikami.
Jak czytamy na stronie bobuxpolska.pl: "Młode stopy są na początku bardzo miękkie i plastyczne dlatego, aby mogły się rozwijać zdrowo i naturalnie, wymagają obuwia zapewniającego dużą elastyczność i naturalną ruchomość – podobną do tej, jaką ma bosa stopa. Opinające skarpetki, sztywne podeszwy oraz twarde materiały utrudniają prawidłowy rozwój stopy dziecka, co może prowadzić do płaskostopia, deformacji stóp oraz wad postawy".
Jakie powinny być buty dla dziecka? Lista cech
Buty dziecięce powinny spełniać szereg kryteriów, dzięki którym stopy dziecka będą miały wsparcie w prawidłowym rozwoju. Na stopach jednak nie koniec: dobór obuwia ma również kluczowy wpływ na całą sylwetkę. Na co zwracać uwagę wybierając zarówno odpowiednie buty przejściowe dla dzieci, jak i kapcie czy buty na inne pory roku? Poniżej pomocna lista cech.
- Lekkie: Ciężkie obuwie może być przyczyną poważnych wad postawy. W trakcie chodzenia dzieci muszą z łatwością przenosić stopę do przodu. W przypadku zbyt ciężkiego obuwia maluch przenosi stopę bokiem lub szura nią po podłożu i ustawia koślawo względem nawierzchni. Tym sposobem koślawi kolano i skręca biodro.
- Elastyczne i giętkie: Podeszwa powinna być elastyczna, sprężysta i zginać się w jednej trzeciej długości, licząc od przodu buta. Miękkie buty z cienką podeszwą zapewniają dobre czucie podłoża i pozwalają rozwinąć w mózgu dziecka odpowiednią organizację i interpretację wrażeń zmysłowych dochodzących ze stóp. Zakładanie dzieciom obcisłych, źle skrojonych butów oraz opinających skarpetek nie tylko nie daje tego efektu, ale też formuje stopę w nienaturalny sposób. Problemy ze stopami mogą z czasem przenosić się na pozostałe części ciała – kostki, kolana, biodra oraz kręgosłup. Wybierając obuwie dla swojego dziecka, zwróć uwagę czy nie ogranicza ono ruchomości stopy (np. usztywniając kostkę czy blokując prawidłową pracę w rejonie śródstopialub poprzez zastosowanie sztywnej podeszwy). Konstrukcja obuwia dziecięcego Bobux uwzględnia budowę i etap rozwoju dziecięcej stopy, by pomóc rodzicowi dokonać najlepszego wyboru.
- Wykonane z dobrej jakości materiałów: Skóra dzieci jest cienka i wrażliwa – ważne, aby materiały, z których wykonano obuwie dla dzieci, nie zawierały szkodliwych czy drażniących substancji, które mogłyby przenikać do ich organizmów. Stopy dzieci pocą się dwa razy mocniej niż stopy dorosłych, dlatego tak ważne jest, aby umożliwić stopie oddychanie. Skóra jest naturalnym materiałem, który przepuszcza powietrze i umożliwia stopie oddychanie. Wysokiej jakości naturalna skóra jest miękka, pracuje wraz ze stopą, nie odparza.
- Szerokie w paluszkach: Gdy obuwie ściska palce stopy w taki sposób, że palce nie mogą być naturalnie rozłożone i pracować podczas chodzenia, dziecko, aby zachować równowagę, zaczyna stawiać stopę na jej zewnętrznej krawędzi. Dziecko uczy się wówczas chodzić, odpychając łukiem stopy zamiast palcami, co skutkuje płaskostopiem. Aby uniknąć płaskostopia u swojego dziecka, zakładaj mu obuwie, które nie krępuje stopy.
- Posiadające certyfikaty: Informacja o posiadaniu przez producenta certyfikatów np. Zdrowa Stopa może być dla nas cenną wskazówką.
- Właściwy rozmiar: Ostatni, choć oczywiście jeden z ważniejszych punktów to dobrze dobrany rozmiar. Pamiętajmy, żeby nie kupować butów na wyrost. Stopa nie może dorastać do buta, to but ma być dopasowany do stopy! Kupując zbyt duże buty, wyrządzamy dziecku krzywdę, bo ten "dodatkowy zapas" to ogromny ciężar dla małych stóp. Dziecko zmienia sposób chodzenia oraz ustawienie stóp. Nosząc za duże obuwie, musi nienaturalnie podnosić stopy, przez co chód staje się wynaturzony. Tym samym cierpi kręgosłup i miednica. Równie ważne jest sprawdzanie, czy dziecko nie wyrosło z butów. Stopy dziecka rosną szybko, pamiętajmy, by kontrolować rozmiar butów.
Jak wybrać przejściowe buty dla dziecka?
Za ciepłe będą powodowały dyskomfort u dziecka, zbyt cienkie będą przyczyniały się do przemarzania małych stópek. Temperatury za oknem skłaniają do schowania kozaków w głąb szafy i zainwestowania w przejściowe buty dla twojego malucha. Pamiętaj, by sprawdzić:
- wnętrze buta - te przeznaczone na wiosnę powinny posiadać bawełnianą lub skórzaną wyściółkę. Rola naturalnych materiałów jest bardzo istotna, ponieważ to ta część buta ma bezpośrednią styczność ze stopą naszego dziecka. Chodzi nie tylko o delikatność materiałów, z których jest wykonana wyściółka, ale również odpowiednią warstwę termoizolacyjną podczas chłodnego przedwiośnia.
- wygodę i łatwość wkładania - nauka wkładania butów to cenna lekcja samodzielności. Jeśli obuwie będzie zbyt trudne do włożenia, maluch szybko się zniechęci. Rzepy ułatwiają dzieciom samodzielne zapinanie, wejście do buta powinno być dość szerokie, by dziecko z łatwością wsunęło nóżkę.
- materiał zewnętrzny obuwia - skórzana cholewka chroni stopy twojego dziecka przed niekorzystnymi warunkami na zewnątrz, ale równocześnie pozwala stopom oddychać.
Możecie zerkać na tę listę przed każdym zakupem obuwia lub kupować buty jednej, sprawdzonej marki, która zawsze spełnia te kryteria np. Bobux, by mieć gwarancję, że wybrany przez was bucik wspiera rozwój stóp dziecka.