Banalne zadanie dla 5-klasisty, a nie każdy umie obliczyć bez kalkulatora. A ty dasz radę?
Na sprawdzianie poza wiedzą liczy się czas. To oczywiste, że przez zbyt długie wykonywanie zadań uczeń może nie zdążyć wszystkiego zrobić, co automatycznie przełoży się na ocenę. Dzieciaki trenują więc szybkie liczenie, by bez zastanowienia wykonywać obliczenia w głowie. Warto jednak wiedzieć, że ta umiejętność przydaje się nie tylko podczas klasówek.
Szybkie myślenie się przydaje
Zdolność szybkiego przeliczania nie tylko rozwija umiejętności matematyczne, wzmacnia także pamięć i koncentrację, poprawia umiejętność logicznego myślenia, a nawet ułatwia naukę języków obcych. Osoby, które szybko liczą, także lepiej radzą sobie z kreatywnym myśleniem. Niestety nie jest to jednak coś, czego uczymy się raz na całe życie. Oznacza to, że choć w szkole podstawowej takie obliczenia wykonywałeś bardzo szybko, to dziś mogą sprawiać ci olbrzymie trudności.
Tylko regularny, wytrwały trening może uczynić z ciebie mistrza. Rozwiązywanie działań matematycznych to świetny sposób na rozruszanie szarych komórek i dbanie o odpowiednie pobudzenie mózgu. Gotowy na wyzwanie? Rozwiąż działanie:
82−(2+5) × 5=?
Rozwiązanie działania
Zacznijmy od przypomnienia sobie prawidłowej kolejności wykonywania działań:
- działania w nawiasach
- potęgowanie
- mnożenie lub dzielenie (od lewej do prawej)
- dodawanie lub odejmowanie (od lewej do prawej).
Może się okazać, że wyzwaniem dla ciebie nie jest tylko kolejność wykonywania działań, ale i obliczenia na większych liczbach. Zapomnij jednak o kalkulatorze i odejmowaniu pod kreską. Nie poddawaj się i spróbuj wszystko obliczyć w pamięci. Właśnie o to chodzi w tym treningu.
82−(2+5)× 5=?
82−7×5=?
82−35=47
Wykonuj podobne działania każdego dnia, a zauważysz, że nie tylko przyśpiesza twoja umiejętność szybkiego przeliczania, ale także poprawia się zdolność szybkiego kojarzenia.
Czytaj także: https://mamadu.pl/182339,zadanie-z-4-przerasta-doroslych-problem-stanowi-jedno-dzialanie