Punkty za oceny zamiast egzaminu ósmoklasisty. Czeka nas wysyp rodziców-kombinatorów?
– Kombinowanie mamy wpisane w narodowe DNA, więc jestem przekonana, że znajdą się teraz tacy cwaniacy, byle tylko ich "bombelek" dostał się do lepszego LO albo nie musiał stresować się egzaminem – mówi redakcji mamadu.pl mama tegorocznego ósmoklasisty.
Jej niepokój wzbudziło nowe rozporządzenie Ministra Edukacji, które będzie obowiązywać od 22 lutego 2024 roku. Zgodnie z jego zapisami uczniowie szkół podstawowych, którzy zostaną zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z powodu szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej, będą mogli ubiegać się o miejsce w szkołach średnich na podstawie punktów uzyskanych z przeliczenia ocen na świadectwie.
O tym, że istnieje obawa, iż może to być polem do nadużyć, pisze też Infor.pl. Do redakcji serwisu docierają głosy wyrażające zaniepokojenie, że zmiany będą prowadzić do oszustw ze strony rodziców. Mieliby oni załatwiać "lewe" zwolnienia lekarskie, żeby ich dzieci nie musiały podchodzić do egzaminu i żeby to oceny ze świadectwa decydowały o ich przyjęciu do szkoły średniej.
Kiedy uczeń może być zwolniony z egzaminu ósmoklasisty?
Sytuacje, które kwalifikują ósmoklasistę do otrzymania zwolnienia z egzaminu zarówno w terminie głównym, jak i dodatkowym, zostały wyszczególnione w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. Są to m.in.:
- ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie
- choroba nowotworowa
- śpiączka
- utrata możliwości ruchu
- nagła utrata wzroku.
Do września 2023 roku o zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty można było wnioskować, dopiero kiedy uczeń nie podszedł z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminu w terminie głównym. Od września można ubiegać się o to wcześniej, jeśli spełnia się kryterium "szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej".
Rekrutacja do szkoły średniej bez egzaminu ósmoklasisty
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jeśli uczeń uzyska zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty, rekrutacja do szkoły średniej będzie odbywać się na podstawie przeliczenia na punkty ocen ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
Sposób przeliczania ocen na punkty w przypadku zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty pozostaje taki sam, jak we wcześniej obowiązującym rozporządzeniu, czyli:
1. język polski i matematyka:
- celujący – 35 punktów
- bardzo dobry – 30 punktów
- dobry – 25 punktów
- dostateczny – 15 punktów
- dopuszczający – 10 punktów
2. język obcy nowożytny:
- celujący – 30 punktów
- bardzo dobry – 25 punktów
- dobry – 20 punktów
- dostateczny – 10 punktów
- dopuszczający – 5 punktów.
Będzie wysyp "lewych" zwolnień?
Czy obawy rodziców o nadużycia ze strony kombinatorów są uzasadnione? Na pewno w przypadku miast, w których rekrutacja do dobrych szkół ponadpodstawowych jest szczególnie trudna (jak np. w Warszawie), może to okazać się dla niektórych kuszące, szczególnie jeśli obawiają się, że ich dziecko nie otrzyma wysokiego wyniku z egzaminu.
Trudno jednak zakładać, że uzyskanie "lewego" zwolnienia będzie łatwym zadaniem, zwłaszcza że pociągałoby to za sobą konieczność dłuższej nieobecności w szkole, symulowania choroby, nauczania w domu itd. Będziemy obserwować sytuację.
Pierwsze zwolnienia z egzaminów ósmoklasisty na nowych zasadach będą obowiązywały jeszcze w tym roku szkolnym: w maju (termin główny) i w czerwcu (termin dodatkowy). Rekrutacja do szkół średnich rozpoczyna się w maju, a kończy w ostatnich dniach lipca.
źródła: Dziennik Ustaw, infor.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/176452,nowe-zasady-sprawdzania-egzaminu-osmoklasisty-nauczyciele-bede-zdziwieni