Ta zagadka to łatwizna, a sporo osób się wykłada. Nie zapomnij o jednej zasadzie

Hanna Szczesiak
14 lutego 2024, 11:54 • 1 minuta czytania
Podobne równania z jedynkami można znaleźć w sieci z dopiskiem: "90 proc. osób podaje błędną odpowiedź!". Serio? Przecież to banalna zagadka dla ucznia podstawówki! Tym, którzy nie pamiętają kolejności wykonywania działań, rzeczywiście może powinąć się noga. Ale większość z nas chyba poradzi sobie z tym równaniem?
Zagadka matematyczna z jedynkami przerasta niektórych dorosłych. fot. mamaDu.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Piszę: większość z nas, bo myślę też o sobie. Nigdy nie pałałam miłością do matematyki, byłam z niej raczej kiepska – każda trója ze sprawdzianu czy kartkówki była dla mnie sukcesem niczym zajęcie pierwszego miejsca w Kangurze Matematycznym. Z tym równaniem z jedynkami poradziłam sobie bez problemu i wierzę, że większości z was również nie przysporzy ono kłopotów. A na pewno nie tym, którzy rozwiązywali już nasze matematyczne zagadki. ;) Zatem: do dzieła!


Zagadka z jedynkami: jaki jest wynik?

W tym równaniu podano trzy odpowiedzi, tylko jedna z nich jest prawidłowa. Jeśli nie pamiętamy ze szkoły podstawowej prawidłowej kolejności wykonywania działań, możemy uzyskać każdy z powyższych wyników.

Jeśli będziemy rozwiązywać to działanie po kolei, od lewej do prawej strony, otrzymamy wynik 1. Błąd. Jeśli zignorujemy mnożenie przez zero (lub zapomnimy, że mnożąc jakąś liczbę przez zero, zawsze otrzymujemy zero), otrzymamy 6. To również błąd. Prawidłowa odpowiedź to odpowiedź B, czyli 5.

Pamiętamy o prawidłowej kolejności działań, czyli:

W tej zagadce mamy jedynie mnożenie i dodawanie. Zaczynamy więc od mnożenia, a następnie dodajemy wszystkie pozostałe cyfry od lewej do prawej strony.

1+1+1+1+1x0+1=? 1+1+1+1+0+1=5

Wiele osób rzeczywiście popełnia błąd i podaje, że prawidłowa odpowiedź to A lub C (co widać po komentarzach na X) – przeważa jednak poprawny wynik, nie wierzcie więc w żadne "90 proc. ludzi tego nie rozwiąże". Dla pewności możecie obliczyć to równanie na kalkulatorze lub wpisać do wyszukiwarki, a Google poda prawidłową odpowiedź.

Udało wam się odpowiedzieć prawidłowo?

Czytaj także: https://mamadu.pl/181775,to-dzialanie-rozwiaza-dzieci-z-podstawowki-chatgpt-sobie-z-nim-nie-radzi