Takie równania rozwiązują trzecioklasiści. Dla dorosłych to (za) duże wyzwanie

Dominika Bielas
09 lutego 2024, 14:35 • 1 minuta czytania
W trzeciej klasie szkoły podstawowej dzieci potrafią już dodawać do 100 i szlifują tabliczkę mnożenia. Ale czy wiesz, że na tym etapie edukacji pojawia się także kolejność wykonywania działań? 10-latki bez problemu rozwiązują już proste działania. Okazuje się jednak, że dorośli mają z tym całkiem spory problem.
Dorośli mają problem z tym działaniem. mat. własne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Praca domowa z piątkami

W podręczniku tak małych dzieci znajdziesz podobne zadania. I choć na pierwszy rzut oka wyglądają wręcz na banalne, to po chwili zastanowienia mogą dorosłym wydać się nieco zawiłe. W czym problem?


Otóż kolejność wykonywania działań towarzyszy uczniom na matematyce niemalże przez całą podstawówkę i szkołę średnią. Ale potem jakoś niekoniecznie tego się używa, więc wiedza ta blednie tak bardzo, że ciężko rozwiązać w pamięci nawet tak proste zadania z klasy trzeciej. Przypomnijmy zasady: najpierw wykonujemy działania w nawiasach (tu na szczęście takich nie ma), potem mnożymy i dzielimy, a na końcu dodajemy i odejmujemy. Czy teraz wiesz, jaki wynik jest prawidłowy?

Rozwiązanie działania

W szkole trzeba wszystko rozpisywać, więc i my rozpiszmy wykonywane obliczenia krok po kroku: 5⋅5−5:5+5=? 25−1+5=? 24+5=29

prawidłowy wynik to 29! Udało ci się obliczyć?

Dlatego warto się sprawdzić?

Nawet jeśli nie masz dziecka w szkole podstawowej, które potrzebuje twojej pomocy, warto czasem sięgnąć po tego typu zadania. Krzyżówki, sudoku, łamigłówki czy właśnie takie działania to świetny trening dla naszego mózgu.

Prawda jest taka, że umiejętność radzenia sobie z prostymi obliczeniami jest niezbędna do efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie. Nie potrzebujesz kolejności wykonania działań? Stawiając sobie takie, z pozoru do niczego nam niepotrzebne, wyzwanie trenujemy naszą umiejętność szybkiego przeliczania.

Warto pamiętać, że matematyka to nie jest to tylko narzędzie do rozwiązywania numerycznych problemów. Rozwiązywanie problemów przydaje się przecież w wielu dziedzinach życia. Gros osób uważa także, że z rozwiązania działań można czerpać wielką przyjemność i satysfakcję.

Czytaj także: https://mamadu.pl/180674,jaki-jest-wynik-tego-dzialania-z-podstawowki-rodzice-wymiekaja