Z tym prostym równaniem dorośli mają problem, ale piątoklasista sobie poradzi. A ty?

Dominika Bielas
17 listopada 2023, 14:31 • 1 minuta czytania
Szybkie obliczenia w pamięci zwłaszcza na niewielkich liczbach nie powinny dla nikogo stanowić problemu. Przecież robimy to nieustannie, choćby będąc na zakupach. Trzeba jednak przyznać, że płacenie kartą czy korzystanie z kalkulatora w telefonie może nieco osłabić nasze zdolności. Nagle okazuje się, że z pozoru banalna praca domowa dziecka może stanowić nie lada wyzwanie. Z tym równaniem poradzi sobie piątoklasista, a ty?
Wielu uczniów poradzi sobie z tym równaniem bez problemu. A ty? mat. własne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Te z pozoru bardzo proste równania, i to na bardzo małych liczbach, mogą przysporzyć niemałych kłopotów osobom, które szkołę skończyły już dawno temu. Jednym z nich jest właśnie to równanie:


2+6:2x3=?

Zadanie krąży w sieci i wymieniane są aż 4 różne odpowiedzi. Prawidłowa jednak jest tylko jedna z nich.

Najpierw mnożenie czy dzielenie?

By rozwiązać to równanie, należy sobie przypomnieć, jaka jest kolejność wykonywania działań. Niezależnie od kolejności w szeregu, najpierw wykonujemy działania w nawiasach, następnie mnożenie lub dzielenie, na końcu dodawanie lub odejmowanie.

Zazwyczaj pamiętamy jeszcze ze szkoły, że najpierw trzeba pomnożyć i podzielić a dopiero potem dodać i odjąć, ale co zrobić, jeśli dzielenie i mnożenie są tuż obok siebie?

Otóż jeśli w wyrażeniu arytmetycznym występuje dzielenie i mnożenie obok siebie, to wykonujemy je w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej.

Prawidłowa odpowiedź

Jeżeli zastosujemy się do wymienionej powyżej kolejności wykonywania działań, nasze równanie okazuje się całkiem proste. Najpierw należy podzielić, potem pomnożyć, a na końcu dodać, czyli: 2+6:2x3=2+3×3=2+9=11 Prawidłowa odpowiedź to 11.

Kolejność wykonywania działań, raczej nie jest czymś, z czego korzystamy w życiu codziennym. Warto jednak czasem sobie przypomnieć wiedzę z podstawówki, choćby po to, by nieco rozruszać szare komórki, wykonując właśnie takie podchwytliwe zadania.

Czytaj także: https://mamadu.pl/170210,proste-zadanie-matematyczne-przerasta-internautow-czas-wrocic-do-szkoly