"Tam, gdzie jest dziecko, jest bałagan". Psychomama Julia zdradza, jak zachować spokój

Marta Kabulska
08 września 2023, 10:18 • 1 minuta czytania
Bałagan jest źródłem codziennego stresu rodziców, jak wynika z badania Biostat dla marki WaterWipes. Jak sobie z nim radzić, kiedy się skończy i dlaczego w ogóle dzieci się brudzą i bałaganią? Zapytaliśmy o to psycholog Julię Izmałkową, znaną jako Psychomama Julia, która promuje filozofię #ParentsFirst, bo do szczęścia dzieci niezbędne jest szczęście rodziców.
Psychomama Julia o bałaganie przy dzieciach. Fot. MamaDu.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Brudne rączki, umorusana buzia, rozlany napój? - co w kwestii bałaganu najbardziej stresuje rodziców?

W badaniu dla WaterWipes 72,3% rodziców przyznało, że ich dzieci są w stanie nabałaganić w zaledwie 5 minut i prawie tyle samo, bo ponad 69% rodziców uznało, że pociechy są w stanie ubrudzić się w 5 minut!

Jak wynika z doświadczenia rodziców, ponad połowa z nich (65%) ma wrażenie, że co chwilę musi sprzątać i prać, a w ich miejscu zamieszkania panuje wieczny bałagan. Jak sobie z tym radzić?

Tam, gdzie jest dziecko, tam jest bałagan. Tam, gdzie jest szczęśliwe dziecko, tam jest brudne dziecko. To naturalna część bycia rodzicem. Takie są fakty i musisz się z nimi pogodzić oraz przygotować na to organizacyjnie. Julia IzmałkowaPsychomama Julia

W przygotowaniu się i opanowaniu zabrudzeń oraz bałaganu niezwykle pomocne są dla rodziców nawilżane chusteczki. Jak wynika z badania 7/10 rodziców w domu korzysta z nic wobec zabrudzeń u dzieci, zaś poza domem liczba ta wzrasta aż do 8/10.

Pamiętajmy, że kiedy wybieramy produkt, który będzie miał tak często styczność ze skórą naszego dziecka, powinien on posiadać naturalny i minimalny skład, materiał zaś na tyle delikatny, by jej nie podrażniać. Takie są właśnie WaterWipes Textured Clean, które wykonano w 100% z wiskozy*, naturalnego materiału roślinnego. Dodatkowo posiadają teksturowaną powierzchnię, dzięki której będziemy w stanie poradzić sobie nawet z trudniejszymi zabrudzeniami.

Julia podkreśla, że choć bałagan jest wpisany w rodzicielstwo, jest on również drażniący. Jak zachować cierpliwość i spokój, gdy nasze dziecko wpada np. na pomysł pomalowania nie tylko kartki, ale również własnej buzi, rączek, a potem naszej kanapy? Czy są sposoby, by bałagan stał się nieco mniej irytujący? Tak! Posłuchaj całego podcastu, by je poznać.

*Twierdzenie dotyczy wyłącznie samych chusteczek i nie uwzględnia całego cyklu życia produktu ani opakowania z tworzywa sztucznego. Chusteczki wykonano z regenerowanej celulozy (wiskozy) na bazie pulpy drzewnej.