"Mamo, chcę sobie dorobić w wakacje!". Co prawo mówi o pracy nieletnich?

Karolina Stępniewska
06 czerwca 2023, 15:56 • 1 minuta czytania
"Moja córka jest licealistką, właśnie kończy pierwszą klasę. Podobnie jak wielu jej rówieśników chciałaby podjąć wakacyjną pracę, by dorobić sobie do zakupu rzeczy z jej niekończącej się listy nastoletnich potrzeb. Temat wraca niemal codziennie, a pomysłów, gdzie mogłaby pracować w wakacje, przybywa. To dobry pomysł i dobra życiowa lekcja, nie będę więc jej zniechęcać" – czytamy w liście do redakcji. Chęci chęciami, ale co z prawem?
Dla nastolatków wakacje to nie tylko czas spotkań ze znajomymi, wielu z nich podejmuje pracę zarobkową fot. Priscilla Du Preez/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dorywcza praca nastolatków w wakacje nie jest już niczym nowym, przestała też kojarzyć się tylko z amerykańskimi filmami i serialami. Nikogo nie dziwi latem widok młodych ludzi za ladami sklepów czy przyjmujących zamówienia w sieciach restauracji fast food lub kawiarniach. Prawo pozwala na zatrudnienie nieletniego, jednak ściśle określa jego wiek, liczbę godzin i warunki pracy, a także charakter wykonywanego zajęcia. 


Legalna praca dla nieletniego

Pracujące dziecko między 15. a 18. rokiem życia określane jest mianem "pracownika młodocianego". Może pracować legalnie, jeśli:

Ile godzin dziennie może pracować nieletni?

To zależy od wieku. Mimo że legalnie pracować mogą już osoby, które ukończyły 15 lat, nie wolno ich zatrudniać na dłużej niż 6 godzin dziennie. Nastolatki, które ukończyły 16 lat, mogą pracować przez 8 godzin dziennie, a w czasie ferii szkolnych przez 7 godzin, nie dłużej niż przez 35 godzin w tygodniu.

Nie wolno jednak nastolatkom:

Jeśli pracują dłużej niż 4,5 godziny dziennie, pracodawca musi im zapewnić 30-minutową przerwę. Ponadto nieletni pracownicy muszą mieć zapewnione minimum 14 godzin ciągłego odpoczynku, a w każdym tygodniu 48-godzinną przerwę (w tym niedzielę).

Jaką pracę może wykonywać dzieci?

Prawo określa, że młodociany pracownik może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy lekkich pracach, nie precyzuje jednak dokładnie, jakiego rodzaju praca by to miała być. Przepisy podkreślają natomiast, że praca nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego nieletniego, a poza wakacjami nie może kolidować z chodzeniem do szkoły.

Osoby, które nie mają skończonych 16 lat, mogą być zatrudnione w działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej, jeśli spełnią określone prawem warunki:

Czy dziecko może pracować w ciągu roku szkolnego?

A co jeśli dziecko chce też pracować poza wakacjami? Czy prawo na to zezwala? Okazuje się, że tak, ale zaznacza też, że praca zarobkowa nie może mu przeszkadzać w wykonywaniu obowiązku szkolnego. Przypomnijmy, że w Polsce nauka jest obowiązkowa do 18. roku życia.

Poza tym zgodnie z prawem nieletni w ciągu roku szkolnego:

źródło: gov.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/154665,dzieci-pracujace-na-wsi-jak-wyglada-praca-dzieci-w-czasie-wakacji