5-latek trafił na SOR z ostrym bólem brzucha. W jego żołądku znaleziono bezoar

Hanna Szczesiak
31 maja 2023, 15:07 • 1 minuta czytania
5-latek trafił na oddział ratunkowy z powodu silnych bólów brzucha i biegunki. Dzień wcześniej maluch z Ohio połknął całe opakowanie gum do żucia. Tomografia komputerowa jamy brzusznej wykazała w żołądku obecność bezoaru – ciała obcego utworzonego z niestrawionych resztek gumy.
Po połknięciu ok. 40 gum do żucia chłopiec trafił do szpitala (zdjęcie ilustracyjne) Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Przypadek 5-latka z Ohio (USA) opisano w czasopiśmie naukowym "JEM Reports". Rodzice zgłosili się z synkiem na ostry dyżur po tym, jak u chłopca pojawiła się biegunka i zaczął uskarżać się na ból brzucha. Mama 5-latka poinformowała lekarzy, że poprzedniego dnia chłopiec zjadł całą paczkę (ok. 40 sztuk) gum do żucia – żuł gumę, następnie ją połykał i żuł kolejną, aż skończył całe opakowanie. U malucha nie pojawiły się inne objawy takie jak gorączka czy wymioty.


Lekarze znaleźli w żołądku 5-latka bezoar

Badania wykazały, że w żołądku dziecka utworzył się bezoar – zbita masa powstała z resztek niestrawionego pokarmu, w tym przypadku gum do żucia. Bezoar może również się uformować w wyniku zjedzenia zbyt dużej ilości żelek. Jego obecność powoduje ból brzucha, nudności i wymioty, uczucie wypełnienia żołądka, nieprzyjemny zapach z ust.

Jak czytamy w opisie przypadku, bezoar wypełniał ok. 25 proc. żołądka chłopca. Zmiana została usunięta endoskopowo, przez wprowadzenie do przełyku sondy i wyjęcie jej kleszczami przez jamę ustną. Dzień po zabiegu chłopcu dokuczał ból gardła, jednak nie stwierdzono żadnych innych niepokojących objawów czy powikłań. 5-latek został wypisany do domu.

Przypadkowe połknięcie kawałka gumy raz na jakiś czas nie powinno wyrządzić krzywdy i nie jest powodem do paniki. Nie należy jednak połykać gum regularnie, gdyż taki nawyk może być szkodliwy!

"Jeśli połknąłeś kawałek gumy, po ok. 40 godzinach powinien on zostać usunięty z organizmu w stolcu. Ponieważ nie można go strawić, wychodzi w całości" – tłumaczyła dietetyczka Beth Czerwony cytowana przez "New York Post".

Codzienne połykanie gum do żucia czy nawet połknięcie większej liczby gum może prowadzić do powstania bezoarów w obrębie jamy brzusznej – jak w przypadku tego 5-latka – czy niedrożności jelit.

"To utrudni strawienie wszystkiego, co zjesz po połknięciu gumy. Masa blokująca jamę brzuszną nie zostanie usunięta samoistnie. W przypadku braku podjęcia interwencji medycznej może dojść do trwałego uszkodzenia przewodu pokarmowego" – ostrzega ekspertka.

źródła: sciencedirect.com, nypost.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/165844,dziecko-polknelo-pastylkowa-baterie-uratowal-je-miod-podany-do-obiadu