"Zerowa separacja" to rewolucja na porodówkach. Dość traum dla mam i dzieci

Magdalena Woźniak
24 marca 2023, 13:18 • 1 minuta czytania
Zamknij oczy i przypomnij sobie swój poród. Gdzie było twoje dziecko, kiedy przyszło na świat? Czy czułaś jego delikatne, małe ciało na swojej piersi? I czy wiesz, jakie znaczenie to dla tej istoty miało? Twój głos, twoje bicie serca. Ci lekarze już wiedzą, że nie ma silniejszej więzi i nie ma większej mocy niż bliskość matki i noworodka.
"Zerowa separacja" to projekt, który jest ukłonem ku pierwotnej sile cielesności i bliskości. Fot. Pexels.com/ Tom Fisk
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Milia urodziła się dwa miesiące przed terminem, mimo to nie została umieszczona w inkubatorze ani oddzielona od rodziców. Zamiast tego Milia od urodzenia mogła leżeć skóra przy skórze z matką i ojcem. Dzieje się tak dzięki nowej metodzie pracy stosowanej w szpitalach w Gävle i Hudiksvall (Szwecja, przyp. red.).


- Personel jest absolutnie niesamowity. Poród był wczesny i nieoczekiwany, ale pozostał spokojny i bezpieczny - mówi matka Milii, Sophia Pihlajainen.

Merytoryczne tło projektu

Noworodek potrzebuje bliskości i ciepła, nawet jeśli urodził się przedwcześnie lub jest chory. Nowy sposób pracy polega na tym, że noworodek jest kładziony bezpośrednio po urodzeniu na piersi matki, gdzie może przebywać, nie zostając od niej odrywany, otrzymuje potrzebną mu opiekę.

Metoda "skóra do skóry" rozpoczęła się również jako projekt, ale obecnie jest ustaloną metodą pracy w ramach porodu i opieki zdrowotnej kobiet w regionie Gävleborg. Również w Polsce kontakt skóra do skóry przez dwie godziny po porodzie jest standardem okołoporodowym.

Zerowa separacja

To, co proponuje personel tych szwedzkich placówek położniczych, idzie o krok dalej, projekt mówi o nieprzerwanym kontakcie z ciałem matki lub ojca, nawet w przypadku wcześniaków lub dzieci ciężko chorych.

- Widzimy, że inkubatory są coraz rzadziej używane, a ilość hospitalizowanych dzieci ulega zmniejszeniu – mówi Jennika Pettersson, kierowniczka projektu.

Powrót do korzeni

Utrzymanie noworodka i jego rodziny razem, nawet jeśli dziecko lub rodzic potrzebują opieki po porodzie, stało się nową metodą, bardzo wspierającą. Rodzice i personel mówią o dobrych efektach, a placówki zyskały poklask wśród zespołów lekarskich z całego kraju.

– Badania pokazują zarówno psychologiczne, jak i fizyczne negatywne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka, jeśli brakuje bliskości. Separacja między dzieckiem a rodzicami może prowadzić do gorszego rozwoju dziecka, powikłań i konieczności opieki przez dłuższy czas. Może to również prowadzić do trwałych uszkodzeń – mówi lekarz Nils Ludwig.

Rośnie wiara w to, że wracamy na właściwie drogi, kiedy medycyna sięga po to, co pierwotne, wspierając się medykalizacją i lekami, a nie zagłuszając nimi nasze naturalne instynkty, potrzeby i umiejętności.

Nasze ciała wiedzą więcej niż nam się wydaje. Fajnie, że zaczynamy to widzieć coraz ostrzej.

Czytaj także: https://mamadu.pl/172127,prawdziwy-przelom-dla-rodzicow-w-inkubatorach-zamontowane-zostana-kamery