Soda i ocet są doskonałe do sprzątania? Tak, ale tylko jeśli używasz ich w ten sposób
- Ekologiczne sposoby sprzątania domu są coraz bardziej popularne. To cieszy, bo to przede wszystkim oszczędność, ale również dbanie o środowisko i nas samych.
- Sprzątanie domu octem i sodą oczyszczoną nie wpływa tak negatywnie na nasze organizmy i otoczenie, a może być równie skuteczne, jeśli wiemy, jak stosować je podczas sprzątania.
- Kluczem do sukcesu jest niełączenie sody oczyszczonej i octu. Wszystko dlatego, że po połączeniu ich powstaje octan sodu, który ma mniejsze właściwości czyszczące niż soda i ocet osobno.
Ekologiczne sprzątanie przynosi genialne efekty
Sprzątanie domu jak najbardziej naturalnymi metodami jest nie tylko ekologiczne, zdrowe dla naszego najbliższego otoczenia (i nas samych), ale również ekonomiczne i skuteczne. Te osoby, które spróbowały sprzątać łazienkę i kuchnię domową pastą z sody albo umyły osad z kamienia z pomocą octu, często już nie chcą wracać do sklepowych środków czystości, bo działanie jest takie samo (albo i lepsze), a można dzięki temu sporo zaoszczędzić na detergentach i dodatkowo zadbać o ekologię.
Poza tym jedna butelka octu czy torebka sody oczyszczonej mają mnóstwo zastosowań w sprzątaniu – można ich używać do mycia piekarnika, czyszczenia pralki czy doczyścić nimi przypalone garnki.
Nie stosuj sody i octu razem
Każdy z tych produktów kuchennych o szerokim zastosowaniu w domu m.in. podczas sprzątania, sprawdza się naprawdę genialnie i często dużo lepiej radzi sobie z zabrudzeniami niż to, co oferują działy chemiczne w marketach. Kluczem do sukcesu, by zarówno ocet, jak i soda działały czyszcząco, jest stosowanie ich oddzielnie.
Wszystko z powodu właściwości każdego produktu i tego, co uzyskamy po połączeniu ich. A po zmieszaniu sody oczyszczonej z octem, produktem chemicznym jest woda, CO2 i octan sodu. W skrócie mówiąc, połączenie sody i octu niweluje ich właściwości czyszczące (mimo tego, że powstała substancja się mocno pieni, co przywołuje na myśl, że będzie też silnie działać czyszcząco).
Sprzątaj octem i sodą, ale osobno
Warto też pamiętać o tym, że każda z tych substancji (ocet i soda) są świetnymi środkami czystości, ale działają na nieco inne rodzaje zabrudzeń. Ocet jest świetny na osady z wody i mydła albo kamień z wody – zarówno na szklanych ścianach prysznica, w czajniku, jak i na baterii umywalki czy w kuchennym zlewie. Świetnie też sprawdzi się do czyszczenia wnętrza pralki i zmywarki, a dodany do prania zmiękczy tkaniny.
Soda natomiast dużo lepiej działa na pleśń na fugach czy w pralce, ale również na przypalenia. Doskonale wyczyści przypalone garnki, blachę oraz wnętrze piekarnika. Soda pomoże też w wyczyszczeniu plam na tkaninach. Stosując je razem, zamiast wzmacniać ich właściwości czyszczące, niwelujemy je i efekt sprzątania może być niezadowalający, bo octan sodu ma mniejsze właściwości czyszczące niż soda i ocet oddzielnie.