Dziecko ma stale otwartą buzię? To poważny objaw, nie zlekceważ go

Dominika Bielas
19 stycznia 2023, 12:08 • 1 minuta czytania
Warto zwrócić uwagę, czy podczas zabawy usta malucha są zawsze zamknięte. Rozchylone wagi, wysunięty język lub lekko opadająca szczęka? To objawy, które zawsze powinny zaniepokoić rodzica. Dziecko należy koniecznie zapisać na konsultację do laryngologa, logopedy i fizjoterapeuty, a często także i ortodonty.
Otwarta buzia u dziecka zawsze powinna niepokoić. fot. Stephen Andrews/unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wielu rodziców nie ma pojęcia, że język w spoczynku powinien znajdować się na podniebieniu (nie wiedziała o tym ani moja mama, ani ja, dlatego np. czeka mnie kolejny raz aparat ortodontyczny, o czym już kiedyś pisałam). Jednym z objawów, że "coś" z językiem jest nie tak, jest otwarta buzia i trzeba jak najszybciej znaleźć tego przyczynę.

Plaga ciekawskich dzieci

Uwagę na ten temat zwróciła mi kiedyś koleżanka. Jako córka neurologopedki była bardzo wyczulona na tym punkcie i jak tylko mogła, zwracała uwagę mamom na placu zabaw i w kawiarniach, gdy widziała, że malec oddycha przez buzię. Wiecie, co często słyszała? Że maluch ma otwartą buzię, bo jest taki ciekawy świata. Tymczasem to nie ciekawość, a bardzo poważny objaw, którego nie wolno absolutnie bagatelizować.

Język w spoczynku powinien znajdować się na podniebieniu i aby tak było, wargi muszą być zamknięte. Jeśli buzia jest otwarta, język leży na dnie jamy ustnej, czyli jest w nieprawidłowej pozycji. Czym to grozi? Może to skutkować seplenieniem międzyzębowym, nadmiernym ślinieniem czy nieprawidłowym typem połykania.

- Jeśli buzia twojego dziecka jest otwarta, gdy nie je i nie mówi, koniecznie wybierz się do laryngologa lub fizjoterapeuty - wyjaśnia na swoim tiktokowym profilu logopedka Karolina Fedele.

Oddychanie ustami może być wywołane przez różne czynniki:

Jak pozbyć się szkodliwego nawyku?

Jeśli twoje dziecko oddycha buzią, w pierwszej kolejności należy udać się do laryngologa, by znaleźć przyczynę. Po usunięciu lub wyleczeniu przyczyny należy jak najszybciej rozpocząć terapię logopedyczną lub fizjoterapię. Warto także udać się do ortodonty i stomatologa ogólnego.

Konsekwencje nieprawidłowego oddychania:

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/132855,oddychanie-ustami-dzieci-przyczyny-konsekwencje-zdrowie