Pachnący dom – usuwanie przykrych zapachów i perfumowanie wnętrz
Dziwny zapach w mieszkaniu – skąd się bierze?
Potencjalnych przyczyn przykrych zapachów w domu może być wiele. Oto najczęstsze z nich:
- niedostateczne wentylowanie i zawilgocenie: powodują zapach stęchlizny
- rozwój pleśni: wykwity nie tylko mają nieestetyczny wygląd, ale także nieświeży zapach
- zwierzęta domowe: pupile mogą mieć specyficzny zapach, zwłaszcza gdy nie są często kąpane lub ubrudzą się na spacerze
- palenie papierosów: zapach papierosów wnika w zasłony, dywany, poduszki, pościel i inne elementy wyposażenia domu
- odpływy instalacji wodnych i sanitarnych: za nieprzyjemny zapach z odpływu prysznica, umywalki lub zlewu odpowiadają włosy, resztki kosmetyków czy jedzenia, które osadzają na ściankach
- zbyt duża ilość upchniętych ubrań w szafach: ścisk ogranicza cyrkulację powietrza, co sprzyja rozwojowi pleśni
- zbyt rzadko wynoszone śmieci: resztki jedzenia w koszu szybko się psują
- odkurzanie: jeżeli nie opróżnimy worka po odkurzaniu, to podczas następnego sprzątania w mieszkaniu może unosić się nieprzyjemny zapach
- pralka: nagromadzenie się detergentu lub zanieczyszczeń w filtrze może powodować dziwny zapach
- zmywarka: nagromadzone w filtrze resztki jedzenia mogą wydzielać nieprzyjemny aromat
- stare meble: w przeszłości mogły być niewłaściwie użytkowane i przechowywane
- nieregularne sprzątanie
- gotowanie potraw o intensywnym aromacie: nieprzyjemna woń bardzo szybko wnika w tekstylia i długo po gotowaniu potrafi unosić się w mieszkaniu.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z mieszkania?
Dom pachnący świeżością to nie tylko kwestia kupienia odświeżacza powietrza. Receptą na skuteczne pozbycie się nieprzyjemnych zapachów jest znalezienie ich źródła i usunięcie go.
Jak usunąć pleśń ze ścian?
Pleśń na ścianach i na suficie nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest groźna dla zdrowia. Grzyb pojawia się wskutek wysokiego poziomu wilgoci i braku dostatecznej wentylacji. Warto przy tym znaleźć przyczynę zawilgocenia. Mogą to być zbyt szczelne okna, źle wykonana termoizolacja czy usterka instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że odgrzybianie ma sens, jeżeli usuniemy przyczynę pleśni w domu. W przeciwnym razie wykwity pojawią się ponownie.
Do walki z pleśnią przeznaczone są specjalne preparaty, które mają w swoim składzie chlor, ale są także środki bezchlorowe. Wystarczy nanieść je na ścianę i postępować zgodnie z zaleceniem producenta. Niekiedy, aby pozbyć się pleśni ze ścian, trzeba skuć tynk i położyć nowy. Dlatego najlepiej nie dopuszczać do rozwoju pleśni w mieszkaniu.
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z domu?
Zapach stęchlizny i wilgoci kojarzy się ze starym budownictwem, a zwłaszcza z kamienicami. Jednak ten problem występuje także w nowych domach i mieszkaniach. Przyczyną może być nieprawidłowa wentylacja, dlatego tak ważne jest wietrzenie pomieszczeń, ale także dbanie o drożność kratek wentylacyjnych.
Przyczyną zapachu wilgoci może być zbyt niska temperatura w domu. Należy zatem zadbać o regularne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń. Jeżeli poziom wilgotności jest bardzo duży, warto zastosować osuszacz powietrza. Urządzenie usunie nadmiar wody, a tym samym zlikwiduje przyczynę uciążliwego zapachu.
Bardzo często źródłem zapachu stęchlizny jest szafa. Jeżeli panuje w niej ścisk, powietrze nie może krążyć, a to jest przyczyną rozwoju pleśni i pojawienia się brzydkiej woni. Dlatego ubrania powinniśmy przechowywać w odstępach. Ponadto zanim włożymy je do szafy, muszą być dokładnie wysuszone.
Jak uporać się z nieprzyjemnym zapachem z odpływu?
Nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zlewu, wanny, umywalki lub brodzika prawdopodobnie spowodowany jest przez osadzający się brud na ściankach syfonów i odpływów. Wystarczy zatem dokładnie wyczyścić dostępne elementy instalacji. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie parownicy Kärcher. Silny strumień gorącej pary wodnej skutecznie odspaja zanieczyszczenia i likwiduje drobnoustroje. Co ważne, mikrocząsteczki pary wyrzucane z dużą prędkością docierają do trudno dostępnych miejsc, co znacząco ułatwia czyszczenie i zwiększa jego skuteczność.
Warto także profilaktycznie zastosować środki do udrożniania rur. W kuchennym zlewie można zainstalować sitko czyszczące, które zapobiega dostawaniu się resztek jedzenia do rur.
Jak nie dopuszczać do powstawania przykrych zapachów w mieszkaniu?
Aby nie dopuszczać do powstawanie brzydkich zapachów w domu, warto przede wszystkim dbać o regularne porządki. Pamiętajmy o:
- systematycznym odkurzaniu
- myciu podłóg
- ścieraniu kurzu
- odświeżaniu tekstyliów
- profilaktycznym przetykaniu odpływów
- wynoszeniu śmieci
- dbaniu o czystość sprzętów domowych.
Bardzo ważne jest także regularne wietrzenie domu. Wpuszczanie świeżego powietrza jest kluczowe zwłaszcza w mieszkaniach o słabej wentylacji, gdzie wszystkie zapachy się mieszają. Zimą wietrzymy krótko, ale intensywnie – szeroko otwieramy okna na kilka kilkanaście minut.
Urządzeniem, który pomoże nam walczyć z nieprzyjemnymi zapachami w domu, jestmyjka parowa Kärcher. Para wodna ma bowiem nie tylko właściwości czyszczące, ale także niweluje przykrą woń. Przyda się zatem do usuwania zapachów z powierzchni, które trudno wyczyścić w tradycyjny sposób, np.: dywany, materace, meble tapicerowane, zasłony, firany, pluszowe zabawki itp. Ponadto parownica to urządzenie wielofunkcyjne – nadaje się do sprzątania w całym domu. Przy tym warto wiedzieć, że czyszczenie parowe jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zabrudzeń. Gwarantuje higieniczną czystość przy użyciu wyłącznie wody, bez konieczności stosowania jakichkolwiek środków chemicznych.
Znajdź najlepszą parownicę do sprzątania domu!
Ekskluzywny, trwały, naturalny… Ładny zapach w domu – jak go osiągnąć?
Pamiętajmy, że usunięcie przykrej woni sprawia, że w domu w zasadzie nie pachnie. Oczywiście poza zapachem czystości. Jeżeli chcemy, aby w mieszkaniu unosiły się przyjemne aromaty, mamy do wyboru różne rozwiązania. Jest wiele metod perfumowania wnętrz, które można swobodnie łączyć. Niektóre są kosztowne, inne niekonieczne odpowiednie dla alergików czy ekologiczne. Wybór jest jednak duży i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Zapachy podłączane do gniazdka elektrycznego
Automatyczne odświeżacze powietrza i elektryczne dyfuzory zapachowe to rozwiązania dość kosztowne, ale wygodne w użyciu. Nie trzeba ich ręcznie rozpylać – samoczynnie aplikują substancje zapachowe. Co ważne, rozprowadzają je równomiernie i zapewniają ich odpowiedni poziom nasycenia w powietrzu. Przy tym zapachy podłączane do gniazdka są skuteczne i wydajne.
Odświeżacze do szafy DIY oraz ze sklepów
W każdej szafie warto umieścić odświeżacz dla przyjemnej woni, ale także ochrony przed molami. Do wyboru są gotowe saszetki o różnych zapachach. Można także samodzielnie przygotować naturalne i bezpieczne dla domowników oraz tkanin pachnące woreczki. Działanie odstraszające mole mają: lawenda, goździki, tymianek lub mięta. Odświeżający zapach mają z kolei suszone cytrusy. Wysuszone plasterki cytryn i pomarańczy można nawlec na sznurek i powiesić lub włożyć do naczynia i umieścić na dnie szafy. Dodatkowo w plastry owoców możemy wetknąć goździki lub posypać je cynamonem.
Jako odświeżacze do szafy sprawdzą się także mydełka zapachowe, sole do kąpieli wsypane do woreczków lub pozostawione w otwartych słoiczkach, a także świece i woski zapachowe.
Zapachy do domu w formie patyczków
Innym sposobem na perfumowanie wnętrz są zapachy w formie patyczków. Umieszcza się je w niewielkim flakoniku, który wypełniony jest środkiem zapachowym. Patyczki absorbują substancje i uwalniają aromat we wnętrzach. Jednak ze względu na ograniczony zasięg rozprowadzania zapachu stosowane są głównie w łazienkach, sypialniach i małych zamkniętych pomieszczeniach.
Kadzidła do domu
Kadzidła zapachowe przywędrowały do nas z Indii i zyskały szerokie grono zwolenników. Ich cechą charakterystyczną jest intensywny zapach. Ponadto wykorzystywane są nie tylko do perfumowania wnętrz, ale często są elementem praktyk duchowych, np. medytacji. Kadzidła nie są jednak zalecane do regularnego używania, wdychanie dymu nie sprzyja bowiemzdrowiu i zanieczyszcza powietrze.
Świece zapachowe dla aromatu i nastroju
Ładny zapach w domu nadadzą również świeczki zapachowe. W sklepach dostępne są chyba we wszystkich możliwych aromatach, ale także kształtach czy kolorach. Świece są bowiem także elementem wystroju wnętrz i wprowadzają przyjemny klimat. Warto wybierać zwłaszcza te wykonane z naturalnych surowców, a nie z parafiny. Dzięki temu ograniczymy ilość wydzielanych lotnych związków. Jednak ze względu na dym świece zapachowe nie są polecane do regularnego stosowania.
Odświeżacze i perfumy w sprayu
Odświeżacze i perfumy w sprayu to najłatwiejszy i najszybszy sposób na perfumowanie wnętrz. Wystarczy bowiem rozpylić produkt i można cieszyć się ulubionym aromatem. Dodatkowo sami decydujemy o intensywności zapachu. Pamiętajmy jednak, że związki chemiczne obecne w odświeżaczach powietrza przenikają do naszego organizmu i nie są obojętne dla zdrowia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie pachnącego sprayu. Wystarczy wymieszać olejek zapachowy z wodą destylowaną w spryskiwaczu.
Dom pachnący kwiatami
Wymieniając sposoby na ładny zapach w domu, nie można pominąć żywych kwiatów. Wiele z nich intensywnie i przyjemnie pachnie, np. bez czy jaśmin. Warto tworzyć bukiety z ciętych kwiatów dla urozmaicenia zapachów w domu. Ponadto rośliny mają także walor dekoracyjny. Możemy także wykorzystać kwiaty doniczkowe, np. lawendę czy hiacynty.
Ładny zapach w domu – przyjemniejsze życie
Nawet w najładniejszych i najbardziej stylowo urządzonych wnętrzach, nie będziemy się czuć komfortowo, jeżeli będzie się tam unosił brzydki zapach. Nie da się ukryć, że przyjemny aromat w pomieszczeniach poprawia samopoczucie i jakość życia. Dlatego warto zapobiegać pojawianiu się przykrych zapachów i stosować swój ulubiony sposób na perfumowanie domu.