Jak dbać o pupę noworodka? Te podstawowe zasady higieny musisz mieć w małym palcu

Dawid Wojtowicz
25 listopada 2022, 12:55 • 1 minuta czytania
Praktyka czyni mistrza. Po kilku miesiącach powtarzania w kółko danej czynności robi się ją już mechanicznie, bez większego namysłu. Jednak początki bywają zawsze trudne i wtedy zastanawiamy się nad każdym kolejnym krokiem. Doskonałym przykładem jest tu sztuka przewijania, czyli mówiąc bardziej życiowo-rodzinnym językiem, umiejętność dbania o pupę noworodka czy niemowlaka.
Do pielęgnacji wrażliwej okolicy podpieluszkowej przyda się emolientowy krem przeciw odparzeniom. Można go znaleźć w linii kosmetyków Bella Baby Happy Sensitive zelle duda / Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W przypadku świeżo upieczonych rodziców najczęściej pojawiającymi się dylematami w związku z higieną tej newralgicznej części ciała ich pociechy są pytania dotyczące tego, jak często zmieniać pieluszkę, czym przemywać okolicę podpieluszkową, a czym ją smarować. To ostatnie zaprząta szczególnie myśli opiekunów w sytuacji, gdy zauważają oni jakieś niepokojące zmiany na skórze niedawno urodzonego dziecka.

Wszystkie te obawy nie są na wyrost, bo mają racjonalne i naukowe uzasadnienie. Dlaczego? Otóż w odróżnieniu od dorosłego skóra noworodka jest dwa razy cieńsza i nie ma jeszcze wykształconej do końca bariery ochronnej. Wszelkie kontakty z czynnikami zewnętrznymi o drażniących właściwościach wiążą się z większym ryzykiem jej uszkodzenia, zaczerwienienia, zapalenia i zakażenia.

Szczególnie narażone na niepożądane objawy skórne są okolice ciała, które zakrywa się regularnie pieluszką. Po pierwsze dlatego, że z powodu gorszej wentylacji występuje u nich skłonność do większej potliwości. Drugim kluczowym powodem jest częsty kontakt tej części skóry z nieczystościami: moczem i kałem. Słabiej rozwinięty naskórek, brak dostępu do powietrza, wilgoć i zabrudzenia to istny przepis na katastrofę.

Nie ma co jednak wpadać w panikę, bo wystarczy nauczyć się kilku podstawowych zasad higieny pupy niemowlaka, żeby w miarę skutecznie zapobiegać podrażnieniom czy stanom zapalnym skóry. Na początek - systematyczna zmiana pieluszki. W przypadku jednorazowych najlepiej co 3 godziny i po każdej kupie. Przy wielorazowych warto trzymać się zasady przewijania po każdym oddaniu moczu lub kału.

Pieluchy zmieniamy jeszcze częściej w okresie upałów. Wyższa temperatura zwiększa bowiem pocenie się skóry. Przy utrudnionym dostępie do powietrza wilgotne i ciepłe środowisko w okolicach podpieluszkowych stwarza wręcz idealne warunki do rozwoju bakterii. A stąd już tylko krok do powstania odparzeń. Dodatkowo w podrażnioną i zanieczyszczoną skórę może wdać się infekcja.

Ponieważ odparzenia tworzą się na skutek przegrzania, nadmiernej potliwości oraz tarcia skóry o powierzchnię pieluszki, to bardzo ważną zasadą pielęgnacji pupy noworodka jest jej regularne wietrzenie. Po prostu należy co jakiś czas zdjąć maluszkowi pieluszkę i pozwolić mu trochę poleżeć z gołą pupą. Systematyczna wentylacja postawi tamę lubującym się w beztlenowych warunkach bakteriom i grzybom.

Kolejna istotna kwestia to właściwe mycie okolic podpieluszkowych. Zasadniczo wystarczy ciepła woda z mydłem przeznaczonym dla dziecka. Można też sięgnąć po chusteczki nawilżane, najlepiej na bazie wody z minimum składników konserwujących. W przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do alergii ważne jest, by miały one neutralne PH i były pozbawione substancji zapachowych.

Po przewinięciu można posmarować pupę kremem ochronnym. Jeśli widzimy już jakieś zmiany skórne, to najlepszym preparatem będzie krem przeciw odparzeniom. Bella Babby Happy, znany producent artykułów higienicznych dla dzieci, wypuścił niedawno jego przeznaczoną dla skóry wrażliwej emolientową wersję, która natłuszcza oraz łagodzi otarcia i zaczerwienienia okolicy podpieluszkowej. Dzięki dodatkowi w postaci tlenku cynku (10 proc. zawartości) tworzy na skórze dziecka oddychającą warstwę ochronną. Krem jest rekomendowany do używania od 1 dnia życia maluszka.

W asortymencie linii kosmetyków Bella Baby Happy Sensitive opracowanej z myślą o delikatnej oraz skłonnej do atopii skórze małego dziecka znajdziemy też emolientowe warianty emulsji do kąpieli, mleczka do ciała oraz żelu do mycia ciała i włosów. Są one również bezzapachowe, wolne od barwników i wegańskie. Każdy z nich uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.Wszystkie najważniejsze informacje o tej nowej serii można znaleźć na oficjalnej stronie marki.