Bliska relacja z dzieckiem? To możliwe, wprowadź tych 13 wyjątkowych nawyków, a zauważysz różnicę
- Fizyczna obecność w jednym pokoju to za mało. Warto się postarać, by dziecko rzeczywiście czuło, że jesteś blisko.
- Drobne gesty i słowa mogą bardzo mocno wpłynąć na relację rodzic - dziecko.
- Takie dobre nawyki sprawdzą się zarówno w przypadku małego dziecka jak i nastolatka.
Nawet jeśli twoja pociecha już nie pcha się tobie na kolana (lub robi to coraz rzadziej) nie oznacza to, że nie potrzebuje poczuć, że jesteś blisko. Jest kilka sprytnych sposobów, by dziecku to okazać. To dobre nawyki, które warto wprowadzić już dziś!
1. Pozwól decydować
Zamiast postępować zgodnie z planem dnia, pozwól sobie czasem na odstąpienie od rutyny. Niech dziecko narzuci wolniejszy lub szybszy rytm. Daj się ponieść wyobraźni, zapytaj je, co dziś ma ochotę robić.
2. Uśmiechaj się
Uśmiechamy się, gdy dzieci zrobią coś śmiesznego, gdy jesteśmy zadowoleni i dumni, ale jak często uśmiechasz się do swojego dziecka bez powodu? Przypadkowy uśmiech przykuwa uwagę i daje znać, że kochasz.
3. Doceniaj i chwal
Bardzo łatwo popaść w błędne koło ciągłego zwracania uwagi i negowania niepożądanego zachowania. Postaraj się częściej komplementować dziecko i utwierdzać je w tym, że jest wartościowym człowiekiem. Wymaga to dużo uwagi, ale się opłaci.
4. Zapytaj, czy możesz się przyłączyć
Jeśli twoje dziecko robi coś z zaangażowaniem i skupieniem, coś, na czym mu zależy, zapytaj, czy możesz się przyłączyć. To świetna okazja, by poznać jego hobby i pasje. Dzieci uwielbiają, gdy okazujemy zainteresowanie tym, co lubią.
5. Zaproś dziecko do robienia czegoś, co zazwyczaj robisz sama
Niezależnie od tego, czy to bieganie, szydełkowanie, czy przesadzanie kwiatów w ogrodzie, następnym razem poproś, by się do ciebie przyłączyło. Dzieci uwielbiają uczestniczyć w czymś, co jest ważne dla rodziców.
6. Słuchaj uważnie, gdy do ciebie mówi
To może się wydawać oczywiste i banalnie proste, ale bardzo się łatwo rozmawia z dzieckiem przy okazji wykonania innych czynności. W końcu jesteśmy multizadaniowymi mamami. Jednak spróbuj czasem zwolnić, usiąść i skoncentrować się tylko na tym, co mówi dziecko.
7. Zadaj pytanie dotyczące czegoś, co je interesuje
Zainteresowania dzieci się zmieniają, spróbuj za tym nadążyć. Poproś, by ci opowiedziało coś ciekawego. Najpewniej nauczysz cię czegoś nowego.
8. Wyślij miłą wiadomość
Mała notatka w pudełku na drugie śniadanie, a może SMS w ciągu dnia? Pozytywne słowo, sprawi, że dziecko będzie wiedziało, że o nim myślisz, nawet jeśli nie ma cię w pobliżu.
9. Zadbaj o kontakt wzrokowy
Podczas rozmowy nie tylko ważne jest uważne słuchanie, ale i nawiązanie kontaktu wzrokowego. Jednak ważne jest także szybkie przypadkowe spojrzenie w kierunku dziecka. Ten moment, gdy oczy się spotkają, to znak, że zauważamy dziecko.
10. Okazuj uczucia
Mały uścisk, buziak, chwycenie za rękę to świetne sposoby, by przypominać dziecku, że jesteśmy z nim (choć czasem to wydaje im się bardzo obciachowe).
11. Podaruj dodatkową uwagę przed snem
Znalezienie ekstra czasu to bardzo silny bodziec dla dziecka, szczególnie po trudnym i zalatanym dniu. Przeczytaj dodatkową bajkę, poleż chwilę dłużej w łóżku, ono to doceni.
12. Chwal się prezentem
Noś bransoletkę czy breloczek wykonany przez dziecko, wywieszaj obrazki w galerii, eksponuj medale w widocznym miejscu. Pokazywanie przedmiotów, które są ważne dla dziecka to świetny sposób na zwrócenie uwagi na jego wysiłek i talent, który przecież doceniasz.
13. Daj przestrzeń, gdy o to prosi
Może to się wydawać trochę sprzeczne z okazywaniem bliskości. Jednak musisz się nauczyć szanować potrzeby twojego dziecka. Gdy czasem potrzebuje pobyć samo, daj mu tę możliwość.
Czytaj także: https://mamadu.pl/157363,jak-rozmawiac-z-dzieckiem-i-wzmocnic-z-nim-wiez-skuteczne-zwroty