7 sprawdzonych przez psychologów strategii rodzicielskich. Tak wpłyniesz na zachowanie dziecka

Iza Orlicz
06 maja 2022, 11:49 • 1 minuta czytania
Niewłaściwe zachowanie naszego dziecka wpisane jest niejako w jego naturę. Musi ono sprawdzać i testować rodzicielskie granice, podejmować kroki prowadzące do samodzielności, nauczyć się wyrażać swoje własne zdanie. Psychologowie podkreślają jednak, że dobre i mocne relacje na linii rodzic-dziecko sprzyjają pozytywnemu zachowaniu.
Jak możesz wpłynąć na zachowanie swojego dziecka? unsplash.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wychowujemy nasze dzieci najlepiej, jak potrafimy, ale zdarza się, że nasze rodzicielstwo nie jest wolne od porażek. Czasem jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niewielka zmiana może mieć ogromny wpływ na naszą relację z dzieckiem i jego zachowanie.

7 strategii rodzicielskich, które wpływają na zachowanie dziecka

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne zapytało liderów psychologii dziecięcej o najlepsze strategie rodzicielskie oparte na badaniach naukowych. Które z nich okazały się najbardziej skuteczne i mają największy wpływ na zachowanie dziecka? Oto 7 najważniejszych.

1. Dostrzegaj pozytywne zachowanie swojego dziecka. Badania wykazały, że zwracanie uwagi na niewłaściwe zachowanie dziecka, często w formie nagany lub kary, niejednokrotnie zwiększa częstotliwość występowania tego niepożądanego zachowanie. Ale ta zasada działa też w drugą stronę – pochwalenie dziecka za właściwe zachowanie zachęca je, by kolejnym razem postąpić tak samo.

Nie chodzi oczywiście o bezkrytyczne chwalenie każdego zachowania dziecka, ale prawdą jest, że mamy tendencję to zauważania niewłaściwego postępowania, a to właściwe uznajemy za normę. Tymczasem warto, przynajmniej od czasu do czasu, dostrzegać dobre i pozytywne zachowania naszego dziecka.

2. Ignoruj drobne niewłaściwe zachowania. Psychologowie podkreślają, by nie koncentrować się na każdym niewłaściwym zachowaniu dziecka. Jeśli to tylko jakiś niewielki "wybryk”, zignoruj go. Nie zwracaj za każdym razem uwagi, gdy np. małe dziecko nakruszy jedzeniem lub nastolatek trzaśnie drzwiami – to drobiazgi i nie ma sensu denerwować się każdą tego typu sytuacją.

3. Zrozum fazy rozwoju swojego dziecka. Gdy masz wiedzę na temat tego, jak dziecko się rozwija (również emocjonalnie), łatwiej będzie ci zrozumieć jego zachowanie. 2-latek może przeżywać bunt, 4-latek dąży do samodzielności, dla 7-8-latka coraz ważniejsi stają się rówieśnicy, a nastolatek może przeżywać kryzys z powodu swojego wyglądu. Gdy wiesz, jak rozwija się twoje dziecko, będzie ci łatwiej stać się wyrozumiałym w stosunku do niego i jego zachowań.

4. Weź głęboki oddech i… zachowaj spokój. To dla większości rodziców ogromne wyzwanie. Gdy nasze dziecko zachowuje się niewłaściwie, a nasze próby wpłynięcia na zmianę jego zachowania nie działają, tracimy zwykle cierpliwość. Wypróbuj różne techniki zachowywania spokoju, gdy dziecko zaczyna wyprowadzać cię z równowagi i nie reaguj na wszystko zbyt emocjonalnie.

5. Skoncentruj się na zapobieganiu niewłaściwemu zachowaniu. Czasem wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany, by zapobiec dziecięcemu "krachowi”. Zwracaj uwagę na to, jak reaguje twoje dziecko, gdy jest głodne lub zmęczone. Jeśli płaczem i histerią, to łatwo przewidzieć potencjalne problemy i im zapobiec.

6. Najpierw zadbaj o siebie. Według badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego stres rodzicielski negatywnie wpływa na dzieci, aż 86 procent z nich stwierdziło, że zauważa go u rodziców i wpływa on na pogorszenie wzajemnych relacji.

Dlatego tak ważne jest, by na co dzień dbać nie tylko o wszystkich dookoła, ale też o siebie. Zastanów się, co ładuje twoje życiowe "akumulatory” i jak w prosty sposób możesz uzupełnić wewnętrzne zasoby.

7. Nie spiesz się i nic nie rób. Eksperci zalecają, by spędzać z każdym z naszych dzieci przynajmniej jedną godzinę tygodniowo, nie robiąc nic, poza przebywaniem z nim, okazywaniem zainteresowania, słuchaniem i wyrażaniem pozytywnych uczuć. Takie po prostu bycie z dzieckiem "tu i teraz” i delektowanie się tym wspólnym czasem to wbrew pozorom ma ogromny wpływ na pozytywne zachowanie dziecka.

Czytaj także: https://mamadu.pl/145929,zadawaj-dziecku-wlasciwe-pytania-by-dowiedziec-sie-co-czuje-lub-mysli

Źródło: psychcentral.com