Ukraińskie dzieci w szkołach. Czarnek: "To działania dodatkowe, bez szkody dla polskich uczniów"

Marta Lewandowska
02 marca 2022, 10:37 • 1 minuta czytania
Do Polski dotarło już blisko pół miliona uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. W większości to kobiety i dzieci. Wiele z nich jest w wieku szkolnym. Co z ich edukacją? Minister edukacji Przemysław Czarnek uspokaja: ukraińskie dzieci otrzymają pomoc, zapewnia też, że odbędzie się to bez szkody dla systemu edukacji.
Blisko 500 tys. uchodźców z Ukrainy w Polsce, w tym wiele dzieci w wieku szkolnym. Co z ich edukacją? Fot. Piotr Molecki/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Działania dodatkowe

- To, co robimy dla naszych przyjaciół Ukraińców, jest czymś dodatkowym i robimy to w taki sposób, by to było jak najbardziej kompatybilne z polskim systemem oświaty - mówił 1 marca szef MEiN.


Co to oznacza w praktyce? Że polscy uczniowie nie ucierpią na wsparciu, jakie przygotowano dla ukraińskich dzieci. Minister Czarnek zauważa, że przed nami żmudny proces, bo trudność w niesieniu pomocy wynika m.in. z braku kadry, która porozumiewałaby się w języku ukraińskim i rosyjskim, a wielu uczniów, którzy pojawią się w systemie oświatowym, potrzebuje kursów języka polskiego, aby móc podjąć naukę w naszych szkołach.

Szef MEiN zapewnia jednocześnie, że sama infrastruktura szkolna nie stanowi problemu, bo miejsca nie brakuje. "Jest mnóstwo infrastruktury szkolnej, która może być śmiało wykorzystana po to, żeby tam właśnie tworzyć warunki do edukacji i wychowania dla dzieci i młodzieży ukraińskiej" - mówił minister.

Ukraińskie dziecko w polskiej szkole

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki "Uczniowie z Ukrainy mają prawo do kontynuowania nauki w polskiej szkole. Dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat korzystają z nauki i opieki na takich samych warunkach jak polscy uczniowie. Wystarczy, że rodzice zgłoszą się do danej placówki i wypełnią stosowne dokumenty".

Jeśli w szkole, do której zostanie zgłoszone dziecko, nie będzie wolnych miejsc, gmina zaproponuje inną szkołę na swoim terenie. Dzieci, które nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym komunikację, otrzymają wsparcie w postaci kursów przygotowawczych. Ukraińska młodzież może też liczyć na wsparcie psychologów i pedagogów szkolnych.

Warto jednak pamiętać, że w naszych szkołach brakuje nauczycieli biegle posługującym się językiem ukraińskim i rosyjskim. Dlatego cały proces włączania dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacji, wymaga czasu. Prof. Czarnek zwraca też uwagę, że dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ani ilu uczniów będzie potrzebować docelowo miejsca w polskich szkołach, ani jak długo tu zostaną.

Na stronie MEiN nie ma żadnej informacji o opiece przedszkolnej dla dzieci emigrantów.

Szczegółowe informacje o tym, jak zapisać ukraińskie dziecko do polskiej szkoły można uzyskać:

mail: ukraina-szkola@mein.gov.pltel. 22 3474708

mail: ukraina-studia@mein.gov.pltel. 22 5292662

Czytaj także: https://mamadu.pl/160284,jak-rozmawiac-o-wojnie-w-szkole-takze-z-dziecmi-z-ukrainy