Czy zgadniesz, ile lat ma ta zabawka? Na tej wystawie czeka was niezwykła podróż w czasie
Chciałabyś pokazać dziecku, czym bawili się jego rówieśnicy w dawnych latach? Jak pięknie wykonane, ale i przemyślane były zabawki w przedwojennej Polsce? Właśnie masz ku temu niesamowitą okazję! Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza w niezwykłą podróż do dzieciństwa poprzednich pokoleń. Drzwi do przeszłości uchyla nowa wystawa pt. "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia".
Edward Tadeusz Manitius (1902-1975), przemysłowiec, projektant, właściciel Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych przy ul. Kępnej 15 w Warszawie•Muzeum Warszawskiej Pragi
Odpowiadając na nowe wyzwania epoki – zainteresowanie dzieckiem i jego potrzebami – praski artysta-rzemieślnik tworzył kolorowe drążone i otwierane figurki zwierząt, będące skrzyżowaniem zabawek z opakowaniami na słodycze i ozdobne drobiazgi. Te zwierzęce figurki-schowki-bombonierki sprzedawał następnie firmom produkującym słodycze w różnych miastach Polski i za granicą, osiągając niebywały sukces.
Ekspozycja "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" składa się z 160 wielofunkcyjnych obiektów. Główną atrakcją kolekcji są figurki zwierząt. Towarzyszą im projekty, rysunki, gry i zabawki, a także fotografie i wycinki prasowe•Fot. Tomasz Kaczor / Muzeum Warszawskiej Pragi
Teraz wyprzedzające epokę projekty Edwarda Manitiusa i designerskie realizacje jego praskiej firmy możesz zobaczyć z bliska, wybierając się z rodziną (obowiązkowo z dziećmi!) na wyjątkową wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi. Ekspozycja składa się z 160 wielofunkcyjnych obiektów. Główną atrakcją kolekcji są figurki zwierząt. Towarzyszą im projekty, rysunki, gry i zabawki, a także fotografie i wycinki prasowe.
Na drewniane figurki-opakowania praskiego wizjonera dzieci spojrzą jak na urokliwe zabawki z pogodnymi kolorami i świadczącą o dużej wrażliwości formą. Dorośli mogą i powinni dostrzec w nich jednak coś więcej. Kuratorki wystawy podkreślają bowiem, że pierwotna funkcja tych przedmiotów była inna – służyły przede wszystkim jako innowacyjne opakowania, dekoracje witryn sklepowych oraz przedmioty reklamowe.
Drewniane drążone figurki zwierząt z kolekcji zabawek-opakowań Edwarda Manitiusa•Muzeum Warszawskiej Pragi
Można spróbować swoich sił przy odgadywaniu wieku poszczególnych zabawek. Manitius tworzył głównie w dwudziestoleciu międzywojennym, ale także po zakończeniu wojny, gdy jego specjalnością stały się zabawki pedagogiczne. Niektóre eksponaty mają już prawie 100 lat! Na wystawie można zobaczyć także projekty studentek i studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, których zainspirowały pomysły Manitiusa.
Kolekcja zabawek-opakowań Edwarda Manitiusa. Na pierwszym planie figurka Myszki Miki•Fot. Tomasz Kaczor / Muzeum Warszawskiej Pragi
Artykuł powstał we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi