Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej rozwiewa wątpliwości
Pandemia COVID-19 nie słabnie, a coraz częściej wirus atakuje dzieci w wieku szkolnym. Wielu rodziców zastanawia się, jak w takiej sytuacji najlepiej chronić swoje pociechy. Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej przychodzi im z pomocą i odpowiada na pytania o szczepienia dzieci w wieku 5 - 12 lat.
Czy szczepić się mogą wszystkie dzieci, czy określone choroby są przeciwskazaniem do szczepienia – jeśli tak to jakie?
Choroby przewlekłe dziecka nie są przeciwskazaniem, a są wręcz wskazaniem do szczepienia, ponieważ takie dziecko może przechorować COVID-19 ciężej, gdy dojdzie u niego do zakażenia. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna przy podaniu pierwszej dawki nadwrażliwość na składniki szczepionki.
Jak przygotować dziecko do szczepienia?
Przed szczepieniem dziecka lekarz każdorazowo przeprowadza wywiad z rodzicem i ocenia ogólny stan zdrowia dziecka. Kilka dni przed planowanym szczepieniem warto zwrócić uwagę na samopoczucie dziecka i takie dolegliwości jak: kaszel, podwyższona temperatura czy biegunka.Przed wizytą warto przypomnieć sobie i przygotować ważne informacje. Lekarz zapyta o uczulenia dziecka, choroby przewlekłe, przyjmowane leki oraz poprzednie szczepienia.Szczepienie ułatwia łatwe do zdjęcia i założenia ubranie. Na wizytę należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka.
Jakie objawy mogą wystąpić u dziecka po szczepieniu?
Po szczepieniu może wystąpić ból w miejscu szczepienia, zaczerwienienie, niewielki obrzęk - są to częste i nie budzące niepokoju objawy, podobnie jak łagodne objawy ogólne: przejściowe osłabienie, bóle głowy, mięśni czy gorączka. Te objawy powinny ustąpić w ciągu 2 dni i nie są niepokojące.Mat. prasowe
Co zastosować, jeśli dziecko będzie się źle czuło po szczepieniu?
Jeśli dziecko skarży się na dolegliwości po szczepieniu, można podać mu lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Podanie 4 godziny po szczepieniu ibuprofenu (np. Nurofen) czy paracetamolu (np. Panadol) nie wpływa na odpowiedź poszczepienną. Podajemy dawkę adekwatną do wieku i wagi dziecka).
Co jeśli dziecko będzie źle się czuło po szczepieniu, czy zostawić w domu, czy wysyłać do szkoły/przedszkola?
To zależy od indywidualnej sytuacji, jeśli dziecko czuje się nie najlepiej to może zostać w domu. Jeśli gorsze samopoczucie będzie dłużej trwać, należy zgłosić się do lekarza.Mat. prasowe
Czy szczepienie przeciw Covid-19 ma wpływ na inne szczepienia planowane w kalendarzu szczepień dziecka?
Szczepienie przeciw COVID-19 nie zaburza realizacji kalendarza szczepień, można je łączyć z innymi szczepieniami (np. przeciw grypie). Nie ma żadnego wymaganego odstępu między tym szczepieniem, a szczepieniami obowiązkowymi i zalecanymi z kalendarza szczepień (np. szczepieniem przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, czy odrze, śwince i różyczce wykonywanymi w 6 roku życia).
Jakie szczepionki są zarejestrowane/dopuszczone u dzieci 5-12 lat? Czy dawka i rodzaj szczepionki są takie same jak u dorosłych? Jaki ma być odstęp pomiędzy szczepieniami?
Szczepionka COMIRNATY firmy Pfizer/BioNTech, czyli ta sama, która jest stosowana u dorosłych, ale u dzieci stosowana jest 1/3 dawki dla osoby dorosłej czyli 10 mikrogramów. Zaleca się podanie drugiej dawki po upływie trzech tygodni (21 dni) od pierwszej dawki.
Mat. prasowe