Już dziś możesz złożyć wniosek o nowe 500+, inaczej zostaniesz bez wypłaty

Marta Lewandowska
Od 1 lutego można już składać wnioski o 500+ na nowy okres rozliczeniowy. Jeśli tego nie zrobisz, od 1 czerwca możesz nie otrzymać pieniędzy na dziecko. W tym roku w programie rząd zaplanował sporo zmian, już nie dostaniemy pieniędzy do ręki, a i samo składanie wniosków zostało ograniczone.
Już od 1 lutego można składać wnioski o 500+ na nowy okres rozliczeniowy. Fot. Unsplash

Wnioski o 500+ tylko przez internet


Dla wielu rodzin 500+ stanowi dużą część budżetu, dlatego warto pamiętać, żeby złożyć wniosek w terminie, inaczej, czeka nas przerwa w wypłacaniu świadczeń. Obecnie wypłacany dodatek na dziecko obowiązuje do 31 maja 2022 roku. Aby po tym okresie nadal dostawać pieniądze - konieczne jest złożenie kolejnego wniosku.

Od 1 lutego możemy wnioskować o wypłatę świadczenia przez kolejny rok od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023, jednak już nie złożymy wniosków papierowych. Można je składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Od czerwca wypłatą świadczeń zajmie się ZUS, a nie jak dotąd jednostki samorządowe.

Nie masz dostępu do internetu?


Część rodziców była zaniepokojona, kiedy ogłoszono zmiany w składaniu wniosków, bo choć dla większości forma internetowa była od dawna naturalna, to jednak nie dla wszystkich. Z pomocą tym, którzy dotąd składali wnioski papierowe i obawiają się, czy poradzą sobie z formą elektroniczną, przychodzi Poczta Polska.


- Poczta Polska bardzo mocno stawia na wymianę cyfrowej korespondencji. Jako operator narodowy musimy jednak pamiętać, że cały czas jest jeszcze grupa osób wykluczonych cyfrowo, które nie chcą lub nie mogą korzystać z cyfrowych technologii. Dla nich Poczta Polska też musi i powinna być dostępna- mówił na początku stycznia wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony.

Zapowiedział wtedy, że placówki pocztowe udostępnią miejsce dla pracowników ZUS-u, aby ci mogli wesprzeć w składaniu wniosków na rządowe programy tych, którzy mają trudności z samodzielnym ich wypełnieniem.