Zespołowi FAS łatwo zapobiec. Sprawdź, co jest jego przyczyną i jak chronić przed nim dziecko
Od dawna wiadomo, że picie alkoholu w ciąży powoduje szereg nieodwracalnych zmian u dzieci. Mimo to w Polsce co roku rodzi się kilka tysięcy dzieci z zespołem FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym. Jak dokładnie alkohol wpływa na nienarodzone dziecko? Jakie objawy daje FAS? I najważniejsze, czyli jak się przed nim ustrzec? Wyjaśniamy.
- Zespół FAS to zespół chorobowy, który występuje u dzieci kobiet, które piły w ciąży alkohol. Choroba jest nieuleczalna i występuje w różnym nasileniu.
- Dzieci z FAS mają charakterystyczny wygląd, m.in. krótkie szyje, szeroko rozstawione oczy i zadarte nosy. Są też mniejsze niż rówieśnicy. Objawy tej choroby często widać więc gołym okiem.
- Jest sposób, by całkowicie zapobiec Alkoholowemu Zespołowi Płodowemu. Wystarczy odstawić alkohol w ciąży. Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna i dopuszczalna dawka alkoholu wypitego przez przyszłą matkę.
Zespół FAS
Zespół FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy to choroba, która dotyka dzieci matek, spożywających w ciąży alkohol. FAS jest nieuleczalny, a jego skutki dzieci będą odczuwały przez całe życie – choroba daje szereg objawów fizycznych, umysłowych i behawioralnych, z których wiele jest widocznych na pierwszy rzut oka.Zespół Fas: przyczyny
By uniknąć zespołu FAS, należy zachować absolutną abstynencję podczas ciąży. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna albo dozwolona dawka alkoholu dla kobiety ciężarnej i każda ilość trunku może doprowadzić do ciężkich i nieodwracalnych zmian u jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Ciężkie uszkodzenia mózgu i układu nerwowego mogą wystąpić na wczesnych etapach ciąży, już w pierwszych 3-5 tygodniach.
Alkohol przenika przez łożysko i dociera bezpośrednio do płodu, wpływając na jego rozwój. Eksperci są zgodni, że nawet mała dawka alkoholu może zaszkodzić płodowi. Tyczy się to każdego etapu ciąży.
Zespół FAS: wygląd
Alkoholowy Zespół Płodowy wywołuje szereg zmian i deformacji w wyglądzie chorego. Dziecko z zespołem FAS różni się od zdrowego dziecka m.in. budową fizyczną ciała i twarzy. Oto najczęstsze objawy fizyczne:- krótka szyja
- mały obwód głowy
- opadające powieki
- krótki i zadarty nos
- niska masa ciała
- wąska górna warga
- szeroko rozstawione oczy
- zdeformowane uszy
Tak wygląda dziecko z FAS:
fot. Wikimedia Commons
Zespół FAS: inne objawy
Poza objawami fizycznymi dzieci z FAS mają wiele wad rozwojowych. Niestety dzieci kobiet, które piły w ciąży, borykają się ze skutkami uszkodzenia układu nerwowego. Występują u nich takie zaburzenia jak:
- niski iloraz inteligencji
- poważne zaburzenia pamięci
- zaburzenia równowagi
- zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej
- zaburzenia mowy
Dzieci z FAS mają też szereg problemów społecznych i behawioralnych, w późniejszych etapach życia nie potrafią nawiązać relacji z innymi ludźmi, są nieufne, podatne na manipulacje. Poza tym dzieci z FAS w przyszłości są bardziej narażone na różnego rodzaju uzależnienia, zauważono też skłonność do przemocy, poważne kłopoty w nauce.
Zespół FAS: rodzaje
Zespół FAS to najcięższa choroba, która może wystąpić u dziecka pijącej matki[/url]. Są także inne rodzaje zaburzeń, które różnią się m.in. nasileniem powstałych zaburzeń i wad. Wyróżnia się:- Częściowy Zespół Alkoholowy (PFAS) – uszkodzenie układu nerwowego u dziecka powoduje u niego problemy z koncentracją, nauką, nadpobudliwością, czasem agresją.
- Alkoholowy Efekt Płodowy (FAE) – dziecko nie ma zmian fizycznych charakterystycznych dla FAS, ale ma podobne problemy rozwojowe, które występują z mniejszym nasileniem
- Poalkoholowy Defekt Urodzeniowy (ARBD) – dziecko jest obciążone wadami fizjologicznymi, mogą mieć wady serca, wady budowy szkieletu, upośledzenie ruchowe
- Poalkoholowe Zaburzenia Układu Nerwowego (ARND) – dziecko ma uszkodzony układ nerwowy, boryka się z zaburzeniami neurologicznymi
Eksperci nie wiedzą, jaka ilość alkoholu w ciąży powoduje konkretne rodzaje zaburzeń. Wiadomo jednak, że można uchronić przed nimi dziecko, stosując się do całkowitej abstynencji. To jedna z nielicznych chorób dzieci, na którą mamy całkowity wpływ – a jest to ciężka i nieuleczalna choroba, która wpłynie na całe ich życie.