Prawie 40 tys. zakażeń dziennie, a rząd... skraca kwarantannę. V fala absurdów
Dziś już nie pytamy, czy nasze dziecko w wieku szkolnym zostanie skierowane na kwarantannę, pytanie brzmi: "kiedy". W mediach od kilku dni pojawiają się informacje, że kwarantanna w najbliższym czasie zostanie skrócona. Ile trwa dzisiaj i jakie zasady na niej obowiązują? A także co z pozostałymi domownikami, jeśli dziecko przebywa na kwarantannie? Wyjaśniamy.
- Kwarantanna została skrócona przez rząd z 10 do 7 dni.
- Dziecko, które nie zostało zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 po kontakcie z osobą zakażoną, podlega kwarantannie.
- Rodzice dziecka na kwarantannie nie są kierowani na nią, jeśli nikt z domowników nie ma objawów chorobowych.
Kwarantanna: nowe wytyczne
W czasie piątkowej (21.01.2022) kwarantanny premier poinformował o skróceniu kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną z dziesięciu do siedmiu dni. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że to wynik krótszego wylęgania się wirusa w organizmie nosiciela.
Premier przekonywał także, że V fala COVID-19 może być ostatnią. Bez zmian pozostanie kwarantanna domowników osoby zakażonej, ta nadal będzie trwać 17 dni od potwierdzenia zakażenia.
Kwarantanna dziecka
Jeśli twoje dziecko nie przyjęło dwóch dawek szczepienia przeciw COVID-19, po kontakcie z osobą zakażoną zostanie przed sanepid skierowane na kwarantannę. To, ile trwa kwarantanna, zależy od rodzaju kontaktu z osobą zakażoną. Jeśli dodatni wynik testu otrzymał nauczyciel lub kolega ze szkoły czy przedszkola, sanepid poinformuje was o kwarantannie dziecka trwającej 7 dni od ostatniego kontaktu z zakażonym.
Jeśli chory jest ktoś z domowników, kwarantanna osoby nie w pełni zaszczepionej (czyli takiej, która nie przyjęła dwóch dawek szczepionki) trwa 17 dni. Jeśli więc dziecko miało kontakt z nauczycielem w piątek, a ten nie zjawił się w poniedziałek w szkole, bo zgłosił się na test, a o pozytywnym wyniku dowiedział się we wtorek i wtedy otrzymacie informację o nałożeniu kwarantanny, trwa ona 10 dni, liczonych od dnia następującego po ostatnim kontakcie, więc od soboty do kolejnego poniedziałku włącznie.
Jeśli chory jest ktoś z domowników, to niezaszczepieni lub zaszczepieni jedną dawką domownicy podlegają kwarantannie przez 17 dni, począwszy od dnia następującego po otrzymaniu przez chorego pozytywnego wyniku testu. Zaszczepieni domownicy nie podlegają kwarantannie, a jedynie nadzorowi epidemiologicznemu. Wszyscy mieszkający z zakażonym muszą mieć wykonany test PCR w 2-3 dniu od potwierdzenia infekcji zakażonego.
Do tego momentu domownicy powinni dokonać samoizolacji. Jeśli mimo szczepienia lub bycia ozdrowieńcem otrzymasz informację o skierowaniu cię na kwarantannę, skontaktuj się z sanepidem. Po uzyskaniu ujemnego wyniku testu możesz zostać zwolniony z kwarantanny.
Kwarantanna dziecka: czy rodzice mogą wychodzić
Jeśli twoje dziecko zostało skierowane na kwarantannę, nawet jeśli nie ma objawów, nie może opuszczać miejsca zamieszkania. Ty, jeśli nie nałożono na ciebie kwarantanny, możesz wychodzić z domu. Pamiętaj jednak o zapewnieniu dziecku opieki, np. drugiego rodzica. Nie możecie w tym czasie zapraszać także osób, które z wami nie mieszkają.
Miejsce odbywania kwarantanny można opuścić tylko po to, aby udać się na test oraz na wizytę u lekarza, jeśli pojawią się objawy chorobowe. W przypadku pojawienia się u dziecka na kwarantannie objawów infekcji pozostali domownicy są zobligowani do dokonania samoizolacji do momentu wykluczenia infekcji COVID-19.
Dziecko zaszczepione jedną dawką nadal podlega kwarantannie. O tym fakcie powinien poinformować was sanepid, jednak w przypadku, jeśli szkoła czy przedszkole poinformują was o kontakcie dziecka z zakażonym, od razu powinniście dokonać samoizolacji. System, w związku z ogromną ilością zakażeń, jest przeciążony i może się zdarzyć, że na kontakt będziecie musieli poczekać dłużej.
Osoby w pełni zaszczepione podlegają nadzorowi epidemiologicznemu. To czy dziecko jest na kwarantannie, można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta. Znajdziesz tam informacje o sobie, ale także o dzieciach, o ile to u twojego pracodawcy zostały zgłoszone do ubezpieczenia. Jeśli u drugiego rodzica - to on będzie miał dostęp do tych danych w swoim IKP.
Izolacji domowej poddaje się osoby z potwierdzonym zakażeniem COVID-19.
Może cię zainteresować także: Zmiany w zasiłkach opiekuńczych już weszły w życie. Rodzicu, to musisz wiedzieć!