Jak wybrać liceum, żeby nie żałować? Poradnik dla ósmoklasisty i rodzica
Jak wybrać dobre liceum? To pytanie, które co roku zadają sobie ósmoklasiści i ich rodzice. Przy wyborze liceum najlepiej kierować się profilem klasy, który pozwoli zdać maturę z przedmiotów otwierających nam drogę na studia. Profil klasy, miejsce w rankingu, ale także zajęcia dodatkowe, które oferuje szkoła czy możliwości dojazdu to rzeczy, którymi warto kierować się przy wyborze liceum.
- Jak wybrać dobre liceum? Ósmoklasista wraz z rodzicem powinien przeanalizować ofertę każdej interesującej go szkoły.
- Przy wyborze liceum warto kierować się profilem klasy, bo to on determinuje przedmioty, z których uczeń będzie zdawał maturę, a w tym możliwość dostania się na wymarzone studia.
- Ósmoklasista powinien przy wyborze liceum kierować się także jego miejscem w rankingu, wskaźnikiem EWD, dodatkowymi zajęciami i opiniami innych uczniów na jego temat.
Jak wybrać liceum po 8 klasie?
Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych edukacyjnych decyzji, jakie uczniowie będą podejmować samodzielnie i który w dużym stopniu może zaważyć o ich przyszłej edukacji. Warto by ósmoklasista wraz z rodzicem przeanalizował ofertę różnych szkół, by dobrać najlepsze liceum do swoich potrzeb.Liceum, w którym napisze maturę, dzięki której dostanie się na studia, liceum o przyjaznej atmosferze, ofercie zajęć dodatkowych i najlepiej — znajdujące się blisko domu. Co warto przeanalizować, nim dziecko złoży dokumenty do liceum[/url]?Może cię zainteresować także: Chodzą tam geniusze i trudno się dostać. Znamy ranking najlepszych liceów w Polsce
Jaki profil w liceum
Dobrym kryterium wyboru liceum jest zwrócenie uwagi na profil klasy, do której ósmoklasista chce iść, czyli przedmioty o rozszerzonej podstawie programowej. Liceum kończy się egzaminem maturalnym, z którego wynik stanie się (lub nie) przepustką na wymarzone studia.Jest to szczególnie ważne, ponieważ np. wybranie liceum humanistycznego praktycznie przekreśla możliwość zdawania matury np. z biologii, bo jej zakres nauczania w podstawie programowej dla tego profilu klasy jest minimalny, więc uczeń musiałby przygotowywać się do matury z tego przedmiotu praktycznie samodzielnie w domu.
By dobrze wybrać liceum, warto byłoby już w ósmej klasie zastanowić się nad wyborem kierunku studiów i wybrać profil klasy licealnej, który umożliwi nam zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotów wymaganych na dane studia. Jest to nie lada wyzywanie, ale warto wybrać kilka kierunków studiów, które aktualnie najbardziej interesują ósmoklasistę i sprawdzić, które przedmioty maturalne są na nie wymagane.
Jaki profil w liceum wybrać? Ich nazwy bywają bardzo kreatywne, ale często nie kryją się pod nimi szczególne zajęcia dodatkowe, a jedynie przedmioty, których godzin uczniowie będą mieli więcej niż innych. Przykładowo - profil dziennikarski to rozszerzony język polski, język angielski i WOS, ale niekoniecznie zajęcia z warsztatów redaktorskich czy sztuki pisania - należy to sprawdzić w każdej szkole.
Najczęściej spotykane licealne profile klas to:
- matematyczno-fizyczny,
- matematyczno-informatyczny,
- humanistyczny,
- biologiczno-chemiczny,
- fizyczno-informatyczne,
- artystyczny,
- geograficzny,
- dziennikarski,
- historyczny.
Ranking liceów
Rankingi szkół ponadpodstawowych to też dobry trop, jednak należy zwrócić uwagę, według jakich kryteriów dane liceum zostało ocenione. By wybrać dobre liceum, możemy odwiedzić stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i sprawdzić wyniki matur w poszczególnych liceach.To daje nam jednak wyłącznie pogląd na to, jak dobrze uczniowie tej szkoły zdali maturę, ale nie oznacza to, że zawdzięczają wynik wyłącznie swojej szkole ponadpodstawowej.
Warto sprawdzić wskaźnik EWD, czyli Edukacyjnej Wartości Dodanej, który wskazuje, o ile szkoła ponadpodstawowa zwiększyła umiejętności uczniów, z jakich przedmiotów uzyskali największy przyrost wiedzy i umiejętności.
Wskaźnik EWD przy wyborze liceum ceniony jest zazwyczaj wyżej niż same wyniki matur, ponieważ dobre licea przyjmują dobrych uczniów, więc sam wynik matur nie powie nam tyle o szkole, ile po prostu o danym uczniu. Wskaźnik EWD realnie bada, jaki wpływ na edukację jednostki miał wybór danego liceum.
Jak wybrać dobre liceum — dni otwarte
Przy wyborze liceum warto informacji szukać dosłownie wszędzie, a internet zapewne jest pierwszym miejscem, do jakiego zajrzymy. Po obejrzeniu stron internetowych liceów i ocenieniu, jak wygląda wyposażenie sal na zdjęciach, warto i tak odwiedzić szkołę.To na dniach otwartych dowiemy się, jak naprawdę szkoła wygląda w środku, będziemy mogli ocenić wyposażenie sal i ofertę zajęć dodatkowych. Dowiemy się tak prozaicznych rzeczy, jak to jak wygląda szkolna stołówka i czy można w niej wykupić obiady. Atmosfera i wygląd szkoły są naprawdę ważne i nie można kierować się tylko cyferkami w rankingach.
Jakie liceum — opinie uczniów
Przy wyborze liceum nie można zapominać o tak ważnych rzeczach, jak sama atmosfera panująca w szkole i podejście nauczycieli do uczniów — to często o wiele ważniejsze niż poziom nauczania udokumentowany w rankingach.Dlatego ósmoklasista powinien poszukać uczniów już uczęszczających do danego liceum, by uzyskać informację z pierwszej ręki. Kluczem może okazać się szukanie na grupach na Facebooku i zapytanie o zasady panujące w szkole, relacje nauczyciel-uczeń i ogólną energię danego miejsca.
Jak wybrać liceum — dojazd
O tak przyziemnych kwestiach także warto pamiętać. Przez kolejne lata liceum będzie miejscem, do którego dziecko będzie musiało uczęszczać codziennie, trzeba więc wybrać także szkołę, do której dojazd — komunikacją miejską, rowerem dla dziecka czy autem dla rodzica będzie najwygodniejszy.Liceum Warszawa - które jest najlepsze
Jeśli będziecie wybierać liceum według rankingów, warto zwrócić uwagę na "Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022". Oto 10 najlepszych liceów z Warszawy:1. XIV LO im. Stanisława Staszica (Ochota)
2. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (Śródmieście)
3. VIII LO im. Władysława IV (Praga Płn.)
4. V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego (Śródmieście)
5. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej (Śródmieście)
6. II LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Batorego (Śródmieście)
7. 2 Społeczne LO z Oddz. Międzynar. im. P. Jasienicy STO (Śródmieście)
8. LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Śródmieście)
9. XVIII LO im. Jana Zamoyskiego (Śródmieście)
10. XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika (Wola)
Rekrutacja do liceum
Terminy rekrutacji do liceów mogą się różnić w poszczególnych województwach, jednak wiemy, że dokumenty do liceów w 2022 roku trzeba składać około połowy maja. Jak wygląda proces rekrutacji dla ósmoklasistów? Jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty, uczniowie składają wnioski do szkół ponadpodstawowych. Po otrzymaniu wyniku egzaminu ósmoklasisty należy donieść dokument do wybranych przez siebie szkół.Po podaniu przez placówkę listy zakwalifikowanych uczniów muszą oni złożyć w wybranej przez siebie szkole deklarację woli przyjęcia do szkoły -- oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Potem w szkołach, w których są jeszcze wolne miejsca, rozpoczyna się etap dodatkowej rekrutacji.
Może cię zainteresować także: Zostało mniej, niż myślisz. Koniec roku szkolnego za pasem, lepiej już planuj urlop