7 nawyków związanych ze zdrowiem psychicznym. Wprowadź je, a poprawisz swoje życie w 2023 roku

Redakcja MamaDu
Nowy rok często zachęca nas do wprowadzania w życie zmian, bo mamy większą motywację i jesteśmy bardziej zdeterminowani, by osiągnąć to, co sobie postanowiliśmy. Nawet jeśli nie wierzysz w moc postanowień noworocznych, nie zarzucaj zupełnie pomysłu, by coś zmienić w nowym roku. Wprowadź nawyki, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne? unsplash.com


Dbanie o swoje zdrowie psychiczne powinno stać się naszą codzienną rutyną. Najlepiej wprowadzić w życie proste, ale skuteczne nawyki, by zadbać o siebie zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym.

7 nawyków, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne


Oczywiście nasze nawyki i przyzwyczajenia związane z dbaniem o siebie nie rozwiążą każdego problemu, z którym przyjdzie nam się w tym roku się zmierzyć, ale wzmocnią naszą odporność na wypalenie czy stres. Oto 7 nawyków do wprowadzenia w życie już teraz.


1. Nazwij to, czego doświadczasz. Amerykański psychiatra, prof. Dan Siegel podkreśla, by na co dzień stosować jedną, prostą zasadę: "Nazwij, aby to oswoić”. Badania wykazały, że jeśli doświadczamy przypływu niepokoju lub lęku, to zwerbalizowanie naszych negatywnych emocji może zmniejszyć stres nawet o 50 proc. Dlatego tak ważne jest, by nie ukrywać doświadczanych przez siebie emocji nie tylko przed innymi, ale też przed sobą.

2. Prowadź dziennik wdzięczności. Chodzi o rejestrowanie pozytywnych zdarzeń, które miały miejsce w ciągu całego dnia. Zajmuje to tylko kilka minut, a przynosi wymierne korzyści – poprawia samopoczucie, zmniejsza stres, sprzyja budowaniu lepszych relacji, wzmacnia empatię. Najlepiej prowadzić dziennik o tej samej porze, wtedy szybko ta praktyka wejdzie nam w nawyk.

3. Weź kilka głębokich oddechów. Stres ma wiele fizycznych objawów i może powodować problemy z trawieniem czy bóle głowy. Dlatego naszą codzienną rutyną powinno być kilka głębokich, przeponowych oddechów, przy czym wydech powinien być dłuższy niż wdech.

Takie oddychanie skłania mózg do tłumienia współczulnego układu nerwowego i uruchamiania mechanizmu "walcz lub uciekaj”, a zwiększania aktywność układu przywspółczulnego, który odpowiada za odpoczynek i relaks.

4. Pij wodę. To może banalna rada, ale okazuje się, że zdecydowana większość z nas jest chronicznie odwodniona. Tymczasem wypicie odpowiedniej ilości wody (30 ml wody na każdy kilogram ciała) wpływa nie tylko na zwiększenie poziomu naszej energii, ale też poprawia nastrój.

5. Zamień swoją rutynową pielęgnację skóry w kilka chwil samoopieki. Raz lub dwa razy w tygodniu zaplanuj wieczorną kąpiel tak, by mieć więcej czasu dla siebie. Zrób relaksującą kąpiel, następnie nałóż maseczkę na twarz, nasmaruj ciało balsamem. A potem czekając, aż aktywne składniki wnikną w skórę, zapal świeczkę, włącz ulubioną relaksującą muzykę i poczytaj książkę.

6. Nie bierz odpowiedzialności za nastrój innych. Zwłaszcza kobiety mają tendencję, by brać odpowiedzialność za czyjeś samopoczucie. Widzimy, że nasze dziecko, mąż, przyjaciółka czy rodzice przeżywają trudne emocje, np. złość czy smutek, a my utożsamiamy się z tym, często kosztem własnego samopoczucia.

Możesz pomóc czy okazać wsparcie, ale zachowuj dystans w stosunku do emocji czy zachowań innych. W ten sposób tworzysz więcej spokoju w swoim życiu.

7. Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych i nie "konsumuj” zbyt dużej ilości wiadomości z internetu. Zarówno media społecznościowe, jak przeglądanie informacji (zwłaszcza, że w większości są one negatywne) sprawiają, że czujemy się spięci, wyczerpani, sfrustrowani. Trudno pozostać cały czas offline, ale przynajmniej ogranicz czas, jaki poświęcasz na media społecznościowe i scrollowanie internetu.