Nowy rok przyjdzie wcześniej niż sądzisz! Naukowcy dotąd nie widzieli czegoś takiego
Już dzieci w przedszkolu wiedzą, że Nowy Rok zaczyna się równo o północy z 31 grudnia na 1 stycznia, ale czy na pewno? Naukowcy donoszą, że w ten rok będzie najkrótszym od czasów, kiedy wprowadzono pomiary atomowe. Kiedy wystrzelą korki szampanów i fajerwerki, w rzeczywistości od 65 milisekund będzie już 2022 rok.
Jak szybko kręci się świat
Czas, który steruje naszym życiem, odmierzają zegary atomowe, najbardziej precyzyjne, ale nawet one nie uwzględniają tego, co dzieje się z naszą planetą. A ta ostatnimi czasy postanowiła... przyspieszyć. Średnio pomiędzy kolejnymi górowaniami Słońca jest 86 tys. 400 sekund, jednak w kolejnych dobach zachodzą różnice ułamków sekund.
Wpływ mają na to ruchy płyt tektonicznych, ruch powietrza, prądów morskich czy głębiej położonych w kuli ziemskiej mas. Nie bez znaczenia jest także wpływ Słońca czy Księżyca. W efekcie - Ziemia nie kręci się z jednakową prędkością, tylko czasem zwalnia, a czasem przyspiesza. Są to różnice niezauważalne gołym okiem.
Generalnie zwalniamy, ale...
Naukowcy dowodzą, że ze względu na wpływ księżyca nasz planeta kręci się coraz wolniej, są to niewielkie różnice, średnio 0,1 milisekundy rocznie. Dlatego co jakiś czas specjaliści od czasu "dają nam" przestępną sekundę, aby skorygować różnice. Ostatni raz zrobili to w 2016 roku.
W sumie od początku stosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (z ang. UTC), od 1979 roku "dołożono" 37 sekund. Jednak od jakiegoś czasu Ziemia, zamiast zwalniać, zaczęła... przyspieszać. Najwięcej w półwiecznej historii pomiarów najkrótszych dni odnotowano latem 2020 roku, aż 28! W kończącym się roku trend się utrzymuje, choć końcówka wydaje się nieco spokojniejsza.
W końcu trzeba będzie odjąć
Według badań Międzynarodowej Służby Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia (IERS, ang. International Earth Rotation and Reference Systems Service) najkrótsza w tym roku była doba 9 lipca, zabrakło w niej blisko 0,2 milisekundy względem idealnych 24 godzin.
Nie da się przewidzieć, z jaką prędkością będzie obracać się ziemia w kolejnych latach, ale naukowcy wskazują, że jeśli trend się utrzyma, wkrótce po raz pierwszy w historii atomowych zegarów trzeba będzie odjąć sekundę, zamiast ją dodać, jak dotąd. Także jeśli obawiacie się, że zaśniecie przed północą w sylwestrową noc, bez wyrzutów sumienia możecie powitać rok 2022 nieco wcześniej. ;)