7 oznak, że relacja między twoimi dziećmi jest toksyczna. Oto strategie, by ją naprawić
Bez względu na to, czy mamy dwójkę, czy więcej dzieci, zależy nam na tym, by rodzeństwo dogadywało się ze sobą. Gdy ich relacja jest bliska, nie tylko bawią się razem, ale też mogą na siebie liczyć i wzajemnie się wspierają. Jak rozpoznać, że wieź, która łączy nasze dzieci jest niezdrowa, a może nawet toksyczna?
- Relacje między rodzeństwem nie zawsze są przyjazne i wspierające, czasem dominuje w nich złość, rywalizacja i wzajemne pretensje.
- Oto kilka oznak, że relacje między rodzeństwem są toksyczne.
- 4 strategie, by poprawić relacje między rodzeństwem.
Mamy nadzieję, że nasze dzieci, pomimo zdarzających się między nimi kłótni czy nieporozumień, z czasem zostaną przyjaciółmi. Będą spędzać ze sobą czas również w dorosłym życiu, wspierać się i liczyć na siebie w trudnych sytuacjach. Jak rozpoznać, czy relacja naszych dzieci jest zdrowa? Co jest wyznacznikiem tego, że w przyszłości ich więź tylko się jeszcze zacieśni?
Oznaki dobrej relacji między rodzeństwem
Istnieje wiele rodzajów relacji między rodzeństwem. Kłótnie czy spory, np. o zabawki czy obowiązki domowe nie świadczą o tym, że między dziećmi jest słaba więź. Mogą walczyć ze sobą, czasem mieć okresy oddalenia, gdy potrzebują swojej własnej przestrzeni, a jednak nadal są blisko siebie. Jakie są jeszcze oznaki zdrowej relacji między rodzeństwem?
1. W większości przypadków mają pozytywny stosunek do siebie.
2. Potrafią się ze sobą komunikować, pomimo sporów czy dyskusji.
3. Wspierają się w sytuacjach kryzysowych, np. podczas konfliktu z innymi dziećmi.
4. Szukają okazji do wzajemnej zabawy i rozmów.
5. Dzielą się swoimi zainteresowaniami, przyjaciółmi, zabawkami.
6. Konstruktywnie rozwiązują swoje spory i nie trzymają długo urazy.
Oznaki złej relacji między rodzeństwem
Jako rodzice powinniśmy obserwować dynamikę relacji między naszymi dziećmi, by ewentualnie wyłapać moment, gdy zaczynają się od siebie oddalać albo narasta konflikt między nimi. Co jednak powinno wzbudzić nasz niepokój? Oto oznaki niezdrowej, a nawet toksycznej relacji między dziećmi.
1. Brak komunikacji – dzieci niechętnie spędzają ze sobą czas i unikają wzajemnego kontaktu.
2. Rywalizują ze sobą – nie tylko o uwagę rodziców, ale też np. o uznanie i przyjaźń kolegów i koleżanek.
3. Częściej się kłócą, spierają, a nawet biją (czyli dochodzi do fizycznych interakcji) niż dogadują się ze sobą.
4. Nadmiernie negatywnie reagują na siebie, są do siebie wrogo nastawieni.
5. Nie szanują się, a nawet wzajemnie siebie prześladują.
6. Pozostawiają swoje spory nierozwiązane, przez co konflikt narasta.
7. Rzadko bawią się razem, częściej sobie przeszkadzają, krzyczą na siebie, zabierają sobie zabawki czy rzeczy.
4 strategie, by poprawić relacje między rodzeństwem
Dlaczego nie powinniśmy lekceważyć ciągnącego się konfliktu między dziećmi lub ich wzajemnej wrogości? Bo jakość relacji rodzeństwa ma duży wpływ na każde dziecko i może się przekładać na jego problemy z zachowaniem, brakiem umiejętności rozwiązywania konfliktów czy nawiązywania poprawnych relacji z innymi. Może też oddziaływać pewność siebie dziecka czy poczucie własnej wartości.
Jak możesz pomóc rodzeństwu dogadać się ze sobą? Nie zawsze jest to proste, gdy wzajemne żale czy negatywne emocje narosły. Warto jednak zastosować cztery ważne strategie:
1. Porozmawiaj z dziećmi o ich relacji. Pomocna może być rozmowa z każdym z nich na osobności, a następnie wspólne omówienie problemu. Upewnij się, że każde dziecko ma czas na to, by opowiedzieć o swoich odczuciach czy żalach, by czuło się wysłuchane i miało szansę na wyrażenie swoich skarg. Pomyślcie razem, jak można rozwiązać te problemy i co dzieci mogą zrobić, by poprawić swoją relację.
2. Chwal pozytywne interakcje. Kiedy zauważysz, że dobrze się dogadują, chwal je. Skoncentruj się na "przyłapywaniu” ich na zgodnej zabawie, żartach, czy rozmowie, niż na kolejnych sporach. Jeśli tylko zobaczysz, że są w stosunku do siebie mili czy troskliwi, koniecznie powiedz im o tym.
3. Ustal jasne oczekiwania. Wprowadź domowe zasady i poinformuj, że wszyscy muszą ich przestrzegać. Wyjaśnij, że traktowanie wszystkich członków rodziny z szacunkiem i życzliwością nie podlega negocjacjom i będziesz wyciągać konsekwencje. Na przykład za przezywanie się czy fizyczne bójki możesz wprowadzić czasowy szlaban na gry komputerowe.
4. Nie faworyzuj żadnego z dzieci. Uważaj, aby nie opowiadać się po żadnej ze stron. Dzieci szybko to zauważą, a to tylko może zaostrzyć konflikt między nimi. Staraj się przyjmować neutralną lub rozjemczą pozycję.
Może cię zainteresować także: "W tym wieku konfliktów jest najwięcej". Psycholożka opowiada o relacjach w rodzeństwie
Źródło: verywellfamily.com