"Nie wybaczysz sobie, że nie zauważyłeś". Mocna kampania, którą powinien zobaczyć każdy

Marta Lewandowska
Zawsze winni są dorośli. Pierwsza kampania Państwowej Komisji ds. Pedofilii to mocny przekaz skierowany do dorosłych, głównie mieszkańców małych miast i wsi. Mocny przekaz poparty badaniami daje do myślenia. Aż 76 proc. dzieci zostało skrzywdzonych w domu rodzinnym, w tym czasie opiekunowie przebywali w domu. Nikt nic nie zauważył...
Dziecko nigdy nie jest winne. Ofiary pedofilii potrzebują wsparcia. Fot. Pixabay

Nikt ci nie uwierzy

"Każdego roku tysiące dzieci w Polsce pada ofiarą przemocy seksualnej. Dziecko w takiej sytuacji czuje strach, wstyd i – paradoksalnie – doświadcza poczucia winy" - czytamy na gov.pl. Twórcy kampanii zauważają, że dla dziecka, które doświadczyło przemocy seksualnej, ważne jest wsparcie dorosłych i rozsądny głos z ich strony.

Sprawca często mówi dziecku "przecież się znamy", "nikt ci nie uwierzy", "tylko cię dotknąłem". A tymczasem to jest molestowanie. Wśród ofiar pedofilii większość stanowią dzieci w wieku 13-15 lat (49 proc.) i 7-12 (41 proc.). W 54 proc. przypadków nikt z dorosłych z otoczenia dziecka, krewni, rodzice, nauczyciele, nie zauważył, że coś się stało. To dziecko ujawnia molestowanie.
Kampania przeciw pedofiliiFot. Materiały prasowe

Masz obowiązek reagować

Jeśli dziecko mówi, czy nawet daje do zrozumienia, że coś się wydarzyło, dorośli mają obowiązek reagować.


Rozmawiaj - daj dziecku możliwość powiedzenia co się stało, nigdy nie lekceważ. Ale też nie dopytuj o szczegóły, czekaj, aż dziecko będzie gotowe. Nigdy nie neguj tego, co mówi. Już samo poruszenie tego tematu jest dla niego wyzwaniem. Mierzenie się z twoimi wątpliwościami to dla niego za dużo.

Słuchaj - daj możliwość wyrażenia emocji, opowiedzenia o tym, co dziecko czuje. Nie zostawiaj go z jego lękami. Jeśli ono czuje, że spotkało je niewłaściwe zachowanie, nie bagatelizuj. Pozwól, aby mówiło, co czuje.

Uwierz - zawsze w takiej sytuacji stój po stronie dziecka, nie szukaj usprawiedliwienia dla sprawcy, nie sugeruj, że dziecko opacznie zrozumiało intencje. Cała wina leży po stronie sprawcy. Dziecko nie jest niczemu winne, dziecko nie prowokuje, nie kusi. To dorosły jest w pełni odpowiedzialny za krzywdę, którą wyrządził dziecku.

Reaguj - jeśli podejrzewasz, że dziecku mogło przydarzyć się coś złego, szukaj pomocy specjalisty, zadzwoń pod bezpłatny nr 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka można zgłosić bezpośrednio Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie (www.pkdp.gov.pl).

Kampania w internecie

Kampania #RozmawiajReaguj prowadzona jest za pomocą mediów internetowych tak, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców w małych miastach i wsiach. Znajdziemy w niej hasła: Nie wybaczysz sobie, że zlekceważyłeś, Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś, Nie wybaczysz sobie, że nie rozmawiałeś.
Kampania #RozmawiajReagujFot. Materiały prasowe


Grafiki przedstawiają to, co dziecko słyszy od pedofila, ale też myśli i wątpliwości, które mu towarzyszą, kiedy pada ofiarą przestępstwa. Dziecko musi wiedzieć, że to nie ono jest winne. 100 proc. winy leży po stronie dorosłego, który je skrzywdził. Całą kampanię znajdziecie TUTAJ.