Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Ile dni trwa? To musisz wiedzieć

Aneta Zabłocka
Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie stało się nowym hobby rodziców. W związku z IV falą koronawirusa coraz częściej kolejne dzieci kierowane są na domową izolację. Aby dowiedzieć się, czy zamknięcie grupy przedszkolnej lub klasy wiąże się z kwarantanną dla dziecka, należy wejść na Internetowe Konto Pacjenta lub skontaktować się z sanepidem. Kwarantanna w przypadku kontaktu dziecka z osobą zakażoną koronawirusem trwa 10 dni.
Jak sprawdzić, czy dziecko zostało skierowane na kwarantannę? Fot. Anna Golaszewska/East News
Dziecko skierowane na kwarantannę z powodu zachorowania na COVID-19 przez nauczyciela lub kolegę z klasy musi odbyć ją w domu. Choć obowiązek domowej izolacji nie dotyczy jego rodziców.


Odpowiadamy na pytania dotyczące skierowania dziecka na kwarantannę przez szkołę. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie?

Dziecko jest na kwarantannie, bo w szkole jest chory nauczyciel? To wcale nie oznacza, że musi zostać wysłane na kwarantannę, choć zwykle całe klasy są kierowane na zajęcia zdalne, jeśli istnieje podejrzenia, że chory nauczyciel prowadził lekcje.

Aby dowiedzieć się, czy zostało skierowane na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą chorą w szkole, można wybrać jedną z trzech możliwości:

Dziecko na kwarantannie: ile dni?

Kwarantanna dla dziecka, które miało kontakt z osobą chorą, trwa 10 dni. Na kwarantannę kieruje szkoła dziecka, więc jeśli, rodzicu, otrzymałeś informację w dzienniku elektronicznym lub mailu o kwarantannie klasy, od tego dnia zaczyna bić licznik kwarantanny.

W przypadku jeśli któryś z domowników w czasie odbywania kwarantanny przez dziecko zachoruje na COVID-19 lub sam małoletni otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa, musi przebywać w domu w czasie całej izolacji (do 13 dni) oraz 7 dni po jej zakończeniu.

Może to w praktyce oznaczać ok. 25 dni w kwarantannie (bo objawy zakażenia uaktywniają się po 5 dniach po kontakcie z chorym).

Do każdego pozytywnego wyniku testu na koronawirusa należy doliczyć 10 dni kwarantanny. W przypadku choroby objawowej 13 dni.

Dziecko na kwarantannie: co z resztą domowników?

Rodzice dziecka, które zostało skierowane na kwarantannę ze względu na wykrycie zakażenia koronawirusem w szkole, nie są objęci kwarantanną.

Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Domownicy zamieszkujący z dzieckiem na kwarantannie skierowanym na test COVID-19 nie podlegają kwarantannie w czasie oczekiwania na wynik badania. Dopiero po otrzymaniu przez dziecko dodatniego wyniku, zaczyna obowiązywać ich kwarantanna.

Czy negatywny test na COVID zwalnia z kwarantanny?

Dziecko skierowane na kwarantannę, któremu został wykonany test na koronawirusa i otrzymało wynik ujemny i tak musi odbyć ją do końca.

Rządowa strona dotycząca zaleceń przeciwcovidowych informuje:

Jeśli twoja kwarantanna została nałożona ze względu na kontakt z osobą zarażoną bądź jest nałożona przez sanepid z innych powodów - nie jesteś zwolniony z odbywania kwarantanny, nawet mając negatywny wynik testu.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie: jak go dostać?

Jeśli twoje dziecko zostało wysłane na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą chorą na COVID-19, a informacja o zaleceniu odosobnienia znajduje się na IKP lub przez sanepid, rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko otrzymują rodzice:



Zasiłek opiekuńczy można wziąć także na innego członka rodziny, który jest niesamodzielny, a potrzebuje opieki w związku ze skierowaniem na kwarantannę.

Podstawą do wypłaty zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego, że musi opiekować się dzieckiem lub inną osobą przebywającą na czasowej izolacji w domu.

Zasiłek opiekuńczy otrzymują rodzice dzieci do 8 lat, którzy otrzymali informację o zamknięciu placówki w terminie krótszym niż 7 dni. "Przez zamknięcie placówki rozumie się zamknięcie całej placówki, a także zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej".

Oświadczenie można złożyć w systemie internetowym PUE ZUS. Na platformie należy wypełnić:



Aby otrzymać zasiłek, należy dołączyć do wniosku zaświadczenie o konieczności kwarantanny wydana przez odpowiedni organ - pobrane z IKP, wydane przez pediatrę lub sanepid.