Nowy przedmiot w szkołach. Hit Czarnka będzie obowiązkowy i "nauczy więcej o świecie niż WOS"

Martyna Pstrąg-Jaworska
Resort edukacji ogłosił, że wprowadzenie nowego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych, czyli Historii i Teraźniejszości (HiT) jest już pewne. Prace nad przygotowaniem szczegółowego programu nauczania właśnie trwają, a w grudniu mają trafić do konsultacji publicznych. Zdradzamy, ile godzin będzie miał HiT i czego będzie dotyczyło nauczanie.
Historia i Teraźniejszość zastąpi WOS i część lekcji historii w szkołach średnich. Piotr Hukalo/East News

Historia i teraźniejszość (HiT): nowy przedmiot w szkołach średnich

Historia i Teraźniejszość, czyli HiT, to nowy przedmiot, który od września 2022 zastąpi dotychczasową wiedzę o społeczeństwie. Będzie obejmował wszystkie 1. klasy szkół ponadpodstawowych: liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych o podstawowym zakresie.


Dołączenie do podstawy programowej HiT-u nic nie zmieni w nauce rozszerzonego zakresu WOS-u, który jest realizowany w klasach humanistycznych. Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość ma być wprowadzony po to, by uzupełnić braki w wiedzy z historii najnowszej u uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zdaniem ministra edukacji obecnie zakres materiału HiT-u realizowany jest w 3. i 4. klasie szkół średnich i uczniowie nie przykładają do niego należytej wagi, bo każdy przygotowuje się do matury. Jeśli dziecko nie zdaje matury z historii czy WOS-u, nie ma - wg ministra - podstawowej wiedzy z zakresu historii najnowszej.

HiT: czego będą uczyć na Historii i Teraźniejszości

Większość zagadnień Historii i Teraźniejszości to zakres materiału, który był realizowany na WOS-ie w szkołach ponadpodstawowych. Dodatkowo zostaną dołożone elementy z zakresu historii najnowszej – od 1945 do 2015 roku z Polski i świata. Całość HiT-u będzie kontynuacją tego, co było na historii i WOS-ie w 8. klasie szkoły podstawowej.

To, czego dzieci dotychczas uczyły się na podstawowym WOS-ie, a czego nie będzie w Historii i Teraźniejszości, zostanie umieszczone w okrojonej wersji w programie historii – tak, by uczniowie rozumieli procesy historyczne i społeczno-polityczne.

Resort edukacji zapewnia jednak, że materiały i wiedza nie będą się powielały, żeby nie zwiększać zakresu materiału, którego uczeń musi się nauczyć.

Historia i Teraźniejszość (HiT): ile godzin lekcyjnych

Liczba podstawowych godzin nauczania w szkołach ponadpodstawowych się nie zmieni. HiT będzie wynosił 3 godziny lekcyjne tygodniowo, zamiast obecnie obowiązujących 2 godzin WOS-u. Natomiast historia zmieni liczbę godzin z obecnych 8 na 7.

Program nauczania Historii i Teraźniejszości (HiT)

Do końca tego roku mają trwać prace nad przygotowaniem programu nauczania Historii i Teraźniejszości. W nauczanie mają wchodzić zagadnienia z wiedzy historii nowoczesnej od 1945 do 2015 roku oraz część zagadnień, które należały do programu WOS-u podstawowego.

Do zadania stworzenia programu HiT-u, Minister Edukacji i Nauki powołał komisję, w której skład wchodzą historycy, specjaliści od nauk humanistycznych (doktorowie i profesorowie), która przygotuje program nauczania HiT-u oraz nowe programy historii (podstawa i rozszerzenie) oraz WOS-u (który zostaje w szkołach w formie rozszerzenia). Program trafi w grudniu do konsultacji publicznych.
źródło: gov.pl