Chcesz, by twoje dziecko uwielbiało czytać? 7 genialnych trików, wypróbuj choć jeden z nich

Iza Orlicz
O korzyściach z czytania przez dzieci książek chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wzbogacają w ten sposób swoje słownictwo, uczą się rozpoznawać emocje, rozwijają wyobraźnię, a przede wszystkim nigdy się nie nudzą, bo przy książce można spędzić długie godziny. Tylko jak zachęcić dziecko do czytania?
Jak zachęcić dziecko do czytania? 123rf.com


W dobie powszechnie dostępnej elektroniki dzieciom łatwiej "odpalić” bajkę/grę na telefonie czy tablecie, niż usiąść na kanapie z książką w ręku. Ma z tym problem wielu rodziców, ale zachęty w stylu: "Teraz poczytaj przez 15 minut książkę” zwykle nie przynoszą spodziewanych rezultatów.


Triki, by dziecko pokochało czytanie


Jak więc przekonać dziecko, że czytanie może być wielką przyjemnością? Oto kilka sprawdzonych trików, warto wypróbować choć kilka z nich.

1. Stwórz czytelniczy zakątek. Koniecznie cichy, przytulny, oczywiście pełen książek. To miejsce, w którym dziecko musi lubić spędzać czas. Rozłóż tam dywan, koc lub niewielki namiot, udekoruj np. pirackimi lub plażowymi motywami. W takim otoczeniu czytanie niewątpliwie zyska na atrakcyjności.

Możesz też organizować w czytelniczym zakątku noc czytania książek - przy zgaszonym świetle, z latarką czołówką na głowie, zapasem jedzenia - dzięki temu czytanie będzie mu się kojarzyć z wielką przygodą.

2. Otaczaj dziecko książkami. Niech będą porozkładane w różnych częściach domu (na stole, w kuchni, w łazience), woź je w samochodzie, tak by dziecko miało okazję jak najczęściej się z nimi zetknąć.

Jeśli nie ma jeszcze sprecyzowanych zainteresowań, wybieraj książki o różnej tematyce, np. te pełne obrazków i ciekawostek. Staraj się je zainteresować nowościami czytelniczymi i tym, po jakie książki najchętniej sięgają dzieci w jego wieku. Zabieraj je też do biblioteki, by samo mogło wybrać, co chce przeczytać.

3. Przeczytajcie książkę, obejrzyjcie film. Najlepiej wybrać jakiś klasyk, np. "Charlie i fabryka czekolady” lub "Opowieści z Narnii”. Zachęć je tym, że gdy skończy czytać, od razu obejrzycie film, by zobaczyć zekranizowaną wersję książki. To świetny sposób, by zmotywować do czytania mniej chętnych czytelników, którzy wybierają zwykle oglądanie lub granie, zamiast czytania.

4. Spróbuj ożywić książki. Jeśli czytacie o konkretnym miejscu, w którym rozgrywa się fabuła książki, może znajdziesz czas w weekend lub w wakacje, by odwiedzić to miejsce? Zobaczyć je na własne oczy, przejść się ścieżkami, jakimi podążał główny bohater? Albo odnaleźć miejsca, które przypominają te z książki, np. ciemny las, jaskinia, ogromne drzewo, którego gałęzie mogą w każdej chwili ożyć.

5. Stwórz dziennik książek. Załóż dziecku specjalny zeszyt, gdzie będzie mogło wpisywać przeczytane przez siebie książki. Zachęcaj je, by czytało systematycznie, po kilkanaście minut każdego dnia. Gdy lista zacznie się zapełniać, będzie dumne z siebie, że w ciągu miesiąca czy roku udało mu się przeczytać aż tyle książek.

6. Rozmawiaj o książkach. Gdy twoje dziecko wciągnęła fabuła jakieś książki, porozmawiaj z nim o niej. Co podoba mu się w głównym bohaterze? Czy zachowałby się tak samo? Czy chciałby przeżyć podobne przygody? Potem spróbuj znaleźć książki o podobnej tematyce.

7. Bądź przykładem do naśladowania. Jeśli sam/a lubisz czytać, to pewnie twoje dziecko też w którymś momencie samo z siebie sięgnie po książkę. W końcu widzi ciebie i twoje reakcje, gdy czytasz – a to uśmiechasz się pod nosem lub wybuchasz głośnym śmiechem, a to nie możesz oderwać się od lektury, by zrobić obiad. To najlepsza rekomendacja i zachęta, jaką możesz dać swoim dzieciom.