Katar u noworodka. Czy też musi trwać siedem dni?

Redakcja Mamadu
Pojawia się i znika. Jako dorośli usilnie staramy się go ignorować. O tym, jak bardzo męcząca jest to przypadłość świadczą jednak piętrzące się wokół nas góry zużytych chusteczek i kolejne specyfiki, które z nadzieją godną lepszej sprawy aplikujemy sobie do nosa. A teraz wyobraźcie sobie, że nie potraficie pozbyć się wodnistej wydzieliny z nosa, bo nie potraficie go wydmuchać. Tak właśnie czuje się noworodek. Co robić, kiedy dopadnie go katar?
Fot. Unsplash.com / Ana Tablas

Katar u noworodka: co robić?

Przede wszystkim: nie panikować. Wirusy nie oszczędzają nawet maleńkich dzieci. Dość powiedzieć, że katar przydarza się nawet tygodniowym bobasom. Dlaczego? Przyczyny mogą być prozaiczne, czyli te same, które “zapychają” nos dorosłym, jak również takie, które na starszych organizmach nie robią już wrażenia.

Notorycznymi prowokatorami kataru są wirusy. Tak samo, jak wśród dorosłych, tak i w przypadku dzieci, “złapanie” wirusa nie jest trudne: wystarczy, że nad maleństwem pochyli się ktoś lekko nawet zakatarzony. Droga kropelkowa to najszybsza autostrada do zakażenia. A że system immunologiczny noworodków nie jest jeszcze najlepszym “policjantem”, wirusy nie mają żadnych problemów, aby sforsować te prowizoryczne, na razie, blokady.


Najlepszym więc środkiem na katar, jaki możemy zafundować naszemu dziecku jest w tym przypadku profilaktyka. Jeśli tylko podejrzewamy, że któraś z cioć lub któryś z wujków może być lekko nawet podziębiony, ograniczmy kontakty aż do całkowitego wyzdrowienia.

Katar u niemowlaka może również być objawem zakażenia bakteryjnego. W tym przypadku infekcja będzie trwała znacznie dłużej, niż “zwykły” katar, czasem nawet do dwóch miesięcy.

Niemowlęta są szczególnie wrażliwe na zmiany w jakości powietrza. Katar może być więc oznaką tego, że stężenie smogu przekracza kolejne dozwolone poziomy, a ilość zanieczyszczeń — ogólnine przyjęte normy. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną warto więc uważnie śledzić raporty o stanie jakości powietrza, zanim wybierzemy się na spacer.

Na to, jak bardzo zasmogowane będzie powietrze w naszym otoczeniu mamy niewielki wpływ, ale możemy zrobić sporo, jeśli chodzi o jakość powietrza w naszych własnych domach, a szczególnie dziecięcych sypialniach. Warto więc zaopatrzyć się w higrometr i na bieżąco kontrolować wilgotność powietrza. Jeśli okaże się zbyt suche, rozwiązaniem może okazać się wieszanie mokrych pieluszek na kaloryferach. Jeśli jednak problem z katarem będzie nawracać, dobrym pomysłem będzie inwestycja w nawilżacz powietrza.

U dorosłych katar jest częstym zwiastunem alergii — u noworodków też może się tak zdarzyć. Mimo że uczulenia u malutkich dzieci manifestują się dość rzadko, takiej możliwości nie można wykluczyć. Katar nie będzie tu jednak zwykle jedynym objawem: może towarzyszyć u na przykład tak zwana sapka niemowlęca, czyli problemy z oddychaniem, oraz napady kichania.

Katar może pojawić się również wtedy, gdy maluch zaczyna ząbkować. Może być również symptomem innych, bardziej złożonych przypadłości takich jak zmiany naczyniowe, wady rozwojowe, przerost migdałka czy nawet mukowiscydozy. Jeśli katar pojawia się tylko w jednej dziurce, warto zastanowić się, czy w nosie nie utknęło żadne ciało obce.

Przyczyny kataru w pigułce:

Kiedy zacząć przejmować się katarem u noworodka?

W większości przypadków katar jest niegroźną przypadłością, z którą będą musieli — nie raz — zmierzyć się niemal wszyscy rodzice. W rzadszych przypadkach może jednak zwiastować poważniejszą przypadłość. Kiedy katar u noworodka powinien wzbudzić w nas niepokój?

Jeśli katar niepokoi dziecko, które nie ukończyło jeszcze trzeciego miesiąca życia należy zdecydowanie skonsultować się z lekarzem. Drogi oddechowe u tak małych dzieci są bardzo wąskie i potrzeba naprawdę niewiele, aby znacząco utrudnić oddychanie.

Gdy mówimy o dzieciach nieco starszych, naszą uwagę powinno wzbudzić przede wszystkim to, jak długo katar trwa. Jeśli nieżyt utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazówkę diagnostyczną może zaoferować kolor wydzieliny: biała i gęsta świadczy z reguły o obecności wirusów. Kiedy natomiast staje się żółtawa czy zielonkawa, może to oznaczać, że doszło do zakażenia bakteriami. Tu naszą uwagę powinien zwrócić również zapach — nieprzyjemny może świadczyć właśnie o podłożu bakteryjnym. Bezbarwna “woda” może być symptomem alergii.

Katar u noworodka: co robić?

Ważne, aby niezależnie od przyczyny, nie bagatelizować nieżytu nosa u noworodków. Nawet jeśli katar jest jedynie objawem infekcji, zatroszczyć się o to, aby wydzielina była systematycznie usuwana i nie zalegała w nosie.

Dlaczego? Niemowlaki oddychają głównie przez nos, więc katar może sprawiać im problemy w trakcie jedzenia. Zakatarzone noworodki szybciej będą się męczyły w trakcie karmienia i w efekcie jadły nieco mniej. Dodatkowo, zalegająca w nosie wydzielina może przedostać się do zatok czy uszu i spowodować stan zapalny.

Co więc należy zastosować, kiedy u noworodka pojawia się katar? Po pierwsze należy zadbać o dobre nawilżenie powietrza w pokoju dziecka. Pomoże to rozrzedzić wydzielinę i łatwiej usunąć ją z nosa. W podobnym celu można stosować inhalacje lub zakraplać nos solą morską lub fizjologiczną.

Rozrzedzenie wydzieliny to pierwszy krok, kolejnym jest usunięcie wydzieliny z nosa dziecka. W tym celu możemy wykorzystać “staromodną” gruszkę lub bardziej nowoczesny aspirator, czyli urządzenie, za pomocą którego “wyssiemy”— dosłownie — wydzielinę z nosa dziecka.

Aspiratory mogą być dwojakiego rodzaju: klasyczne aspiratory składają się z wężyka, którego jeden koniec wkładamy do nosa dziecka, a drugi, zakończony ustnikiem, do swoich ust. Zasysając powietrze usuwamy wydzielinę, którą w środku urządzenia zatrzymuje filtr.

Aspiratory elektroniczne są natomiast wyposażone są w mechanizm podobny do tego, jaki znajduje się w odkurzaczach. Elektryczny napęd pozwala szybko i sprawnie oczyścić nos.

Katar u noworodka: zanim zaczniesz panikować, zajrzyj na forum

Dr Google ma wiele twarzy. Nie wszystkie są równie rzetelne — czasem po przeczytaniu kilku artykułów mamy wrażenie, że właśnie zdiagnozowaliśmy u siebie najniższą możliwą postać choroby. Wątpliwości rozwiewa zwykle wizyta u specjalisty, niemniej jednak strach, którego się najedliśmy, zostaje z nami na długo.

Jeśli jednak chodzi o pomoc w złagodzeniu kataru u niemowlaka, przeglądanie wpisów na forach rodzicielskich może nam przynieść sporo otuchy: katar to normalna przypadłość, nawet u najmniejszych dzieci. Gorsza wiadomość brzmi: od tej pory jako rodzice powinniście przygotować się na to, że wyszukiwanie sposobów na radzenie sobie z katarem u noworodków stanie się waszym nowym hobby.

Gdzie zatem szukać pomocy? Po przeczytaniu tego artykułu znacie już podstawy. Nowości dotyczące akcesoriów do odciągania wydzieliny, maści na katar, czy wód do płukania znajdziecie w naszej kategorii zdrowie.