Bezpieczeństwo emocjonalne dziecka to klucz do jego siły psychicznej. 5 kroków, by je osiągnąć

Iza Orlicz
Chyba każdy rodzic chce zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale mało mówi się o tym, że powinno obejmować ono również emocje. Tzw. bezpieczeństwo emocjonalne ma ogromny wpływ na rozwój dobrostanu dziecka, jego pewność siebie, wiarę w swoje możliwości i siłę psychiczną. Jak możemy je dziecku zapewnić?
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo emocjonalne? unsplash.com


Koncepcja bezpieczeństwa emocjonalnego zrodziła się z badań amerykańskich psychologów Stephena Porgesa i Dona Catheralla. Dowiodły one, że wszyscy mamy wrodzoną potrzebę poczucia bezpieczeństwa i gdy czujemy się emocjonalnie zagrożeni nasz system nerwowy przechodzi w stan obrony.


Silna więź na linii rodzic-dziecko


Może prowadzić to do braku równowagi neurologicznej, a co za tym idzie napadów złości lub agresji, wycofania, braku umiejętności nawiązywania zdrowych relacji z innymi.
Kiedy dziecko czuje się bezpiecznie emocjonalnie? Wtedy, gdy ma silną więź z rodzicami opartą na szacunku. Wówczas łatwiej mu przychodzi wyrażanie swoich emocji, ponieważ wie, że nie zostanie za nie osądzone.

Co możesz zrobić, by zapewnić emocjonalne bezpieczeństwo swojemu dziecku? Oto pięć ważnych kroków:

1. Kochaj swoje dziecko takim, jakie jest. Wydaje się to banalnie proste, a jednak wielu rodziców ma z tym problem. Próbuje zmieniać swoje dziecko według własnych wyobrażeń, zamiast podążać za jego naturalnym rozwojem.

Jak najczęściej zapewniaj dziecko, że kochasz je takim, jakie jest i może na ciebie liczyć w każdej sytuacji. Jak w tym słynnym cytacie Williama Martina: "Nie musisz robić ze swoich dzieci wspaniałych ludzi. Musisz im tylko przypomnieć, że są wspaniałymi ludźmi”.

2. Zwracaj uwagę na emocje dziecka. Bezpieczeństwo emocjonalne pochodzi z wnętrza. Rozpoczyna się od nauczenia dziecka rozpoznawania różnych emocji, również tych trudnych i radzenia sobie z nimi. Gdy zrozumieją, że wszystkie emocje są w porządku, łatwiej będzie im nauczyć się reagować na nie w odpowiedni sposób.

3. Nie zapominaj o własnych potrzebach emocjonalnych. Emocjonalnie zdystansowany rodzic nauczy takiego samego zachowania swoje dziecko. Pracuj z własnymi emocjami, aby uniknąć nieświadomego przekazywania złych wzorców dziecku.

Na przykład nie ukrywaj swojej złości przed nim, ale pamiętaj, że nasze dzieci obserwują nas. Możesz powiedzieć coś w stylu "Zamierzam uspokoić się przez 5 minut, zanim porozmawiamy”. To uzmysłowi dziecku, że wszyscy doświadczają gniewu czy złości, ale są to emocje, które można opanować.

4. Najpierw słuchaj, potem reaguj. Warto wiedzieć, że wiele zachowań dziecka jest napędzanych emocjami. Zanim zareagujesz, zadaj pytania, które pomogą mu poczuć się bezpiecznie: "Czy chcesz, żebym poszła z tobą?”, "Jak możemy to naprawić?" lub po prostu powiedz: "Jestem tutaj”. To pomoże stworzyć przestrzeń, w której dziecko poczuje się bezpiecznie.

5. Poświęć więcej czasu na zacieśnianie więzi. Interakcje z dzieckiem, w tym m.in. wspólna zabawa, gotowanie, wycieczki lub cokolwiek, co lubicie robić razem sprzyja rozwijaniu poczucia bezpieczeństwa. Nie zapominaj też o sile przytulania. Czasem nie potrzeba słów, żeby okazać dziecku, że je kochasz i akceptujesz.