Grypa czy wariant delta? Nietypowy objaw pomaga je odróżnić
Nadchodząca wielkimi krokami jesień to sezon zachorowań na grypę, ale, jak prognozują eksperci, także koronawirusa. Tym razem dominować będzie wariant delta (indyjski). Obydwie choroby są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego o podobnych objawach. Jak zatem odróżnić COVID-19 od sezonowej grypy?
- "Zwykła grypa" co minutę zabija człowieka. Przed tą lekceważoną, a poważną chorobą można się ustrzec.
- Powikłania po grypie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ciężarnych i seniorów.
- W tym sezonie każda kobieta w ciąży może zaszczepić się przeciw grypie nieodpłatnie.
Koronawirus bez utraty smaku - wariant delta
Zakażenie wariantem delta przebiega nieco inaczej niż dominujące dotąd odmiany koronawirusa. W przypadku wariantu indyjskiego rzadziej odnotowuje się kaszel czy charakterystyczne zaburzenia węchu i smaku. Objawy łatwo pomylić z silnym przeziębieniem.Najczęściej pojawia się ból głowy, gardła, katar i gorączka, niektórzy chorzy odczuwają dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wymioty, ból brzucha, utratę apetytu, ale również zaczerwienienie oczu i bóle mięśniowo-stawowe. Do bardzo rzadkich objawów należą też zaburzenia słuchu, ostre zapalenie migdałków, gangrena oraz zaburzenia krzepliwości krwi.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Najskuteczniejszą formą profilaktyki są szczepienia. Te chronią nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim pobytem w szpitalu i ciężkim przebiegiem choroby.Jednak nie tylko przeciw COVID-19 warto się szczepić. Przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego warto pamiętać, że także grypie można zapobiegać w ten sposób. A jest to choroba niesłusznie lekceważona, co roku zbiera śmiertelne żniwa na całym świecie.
Niesłusznie spowszedniała
– Myślę, że powszechność występowania tej choroby sprawia, że się z nią oswoiliśmy – mówi lek. Małgorzata Ponikowska w rozmowie z zaszczepsiewiedza.pl. – Co więcej, często mylimy grypę, która jest chorobą wywołaną przez konkretnego wirusa, tj. wirusa grypy, z przeziębieniami wywołanymi przez różne łagodniejsze wirusy, takie jako rino- czy adenowirusy.Grypa, choć przez wielu bagatelizowana, w latach 1918-20 zabiła 50 mln osób. Jest to groźny wirus, który mutuje i łatwo się przenosi. Szczególnie zagrożeni jej ciężkim przebiegiem i powikłaniami są seniorzy, osoby o obniżonej odporności, np. po przeszczepach, ale też małe dzieci i kobiety w ciąży.
Jak odróżnić grypę od delty
Diagnozy nie da się postawić "na oko", niezbędne są testy. Jednak wielu lekarzy, którzy leczą pacjentów z COVID-19, zwraca uwagę, że znacznie częściej niż przy grypie, pojawiają się u nich problemy z uszami. Mówimy tu zarówno o bólu ucha, jak i problemach ze słuchem. W przebiegu delty obserwuje się także zapalenie migdałków o ciężkim przebiegu, a tego bólu nie sposób przeoczyć.W większości przypadków pacjenci zakażeni wariantem delta mają także obfity katar, który przy grypie zwykle jest skąpy. Chorzy na sezonową grypę raczej uskarżają się na suchość w gardle i nosie. Niekiedy medycy opisują także przypadki zakrzepów krwi prowadzących do gangreny, czyli martwicy tkanek, czego nie obserwuje się przy zakażeniu grypą.
Warto pamiętać, że u każdego pacjenta mogą wystąpić nieco inne objawy i jedyną skuteczną metodą na potwierdzenie diagnozy jest przeprowadzenie testów diagnostycznych.
Szczepienia dla ciężarnych i niemowląt
Jednak najważniejsza jest świadomość, że dziś dysponujemy skuteczną profilaktyką w obydwu przypadkach. Szczepienia młodzieży i dorosłych przeciw COVID-19 są jedyną skuteczną i znaną nam metodą zapobiegania zakażeniu i jego ciężkiemu przebiegowi.Szczepienie jest bezpieczne, jednak póki co niemożliwe dla dzieci w wieku poniżej 12. r.ż. Młodsze osoby można jednak bezpiecznie ustrzec przed grypą. To szczepienie jest szczególnie zalecane dzieciom od 6. do 60. miesiąca życia oraz osobom osłabionym (nawet w trakcie terapii onkologicznych).
Warto przy tym pamiętać, że mit o „zachorowaniu na grypę po szczepieniu” nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.
O szczepieniu przeciw grypie powinny pomyśleć również ciężarne, gdyż podanie zastrzyku jest dla nich i dla płodu bezpieczne, a dodatkowo w tym sezonie kobiety w ciąży mogą zaszczepić się nieodpłatnie. Warto o tym pomyśleć i zadbać o siebie i przyszłe dziecko.
Może cię zainteresować także: Grypa u dziecka a przeziębienie – jak je rozpoznać? Powikłania nie zawsze są widoczne