Zmiany w ustawie 500+. Teraz pieniądze otrzymasz tylko w jeden sposób

Martyna Pstrąg-Jaworska
Zmiany w programie "Rodzina 500+" wejdą w życie od przyszłego roku - nowelizacja ustawy właśnie trafiła do Rady Ministrów. Od stycznia 2022 wniosku złożymy tylko w formie elektronicznej, pieniądze otrzymamy wyłącznie na konto bankowe, a program będzie obsługiwał ZUS.
Zatwierdzono nowelizację zmian w programie "Rodzina 500+". Od teraz wnioski i wypłaty tylko w formie elektronicznej. Unsplash
Do Rady Ministrów trafił nowy projekt ustawy w sprawie programu 500+. Przyjęta nowelizacja ma na celu ujednolicenie całego programu i wypłacania pieniędzy. Składanie wniosków o 500+ odbędzie się wyłącznie w sposób elektroniczny i wypłatę tego świadczenia otrzymamy jedynie w formie bezgotówkowej – m.in. takie zmiany zakłada nowelizacja, którą we wtorek przyjął rząd.

Wnioski tylko w formie online

Od 1 stycznia 2022 roku, w programie 500+ nastąpi taka sama zmiana, jaka miała miejsce przy dofinansowaniu wyprawki szkolnej, czyli "Dobry Start" 300 zł na wyprawkę. Mianowicie, od przyszłego roku wniosek, by otrzymywać 500+, będzie można złożyć tylko w formie elektronicznej. Wnioski online można złożyć za pomocą 3 źródeł: W okresie składania wniosków, w placówkach ZUS-u zostaną udostępnione komputery, jeśli ktoś nie ma możliwości skorzystania z internetu np. w domu.


"Ważna informacja jest taka, że w okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Rodzice, którzy z różnych powodów będą mieli kłopot z samodzielnym złożeniem wniosku, będą mogli liczyć na wsparcie" – wyjaśniła Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Od teraz 500+ w ZUS-ie

Tak samo jak w przypadku świadczenia dotyczącego szkolnej wyprawki, tak i "Rodzina 500+" będzie od stycznia przyszłego roku obsługiwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas pieniądze z 500+ wypłacane były przez Ośrodki Pomocy Społecznej – miejskie i gminne.

"Dzisiaj obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym zajmują się gminy, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – instytucją właściwą jest wojewoda. To się zmieni. (…) To spora oszczędność. Zgodnie z szacunkami zmiana ta spowoduje redukcję kosztów obsługi programu "Rodzina 500+" o ok. 3,1 mld zł w latach 2022-2032" – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pieniądze otrzymasz wyłącznie na konto bankowe

Comiesięczne wypłaty 500+ będą od przyszłego roku tylko w formie elektronicznej, tzn. otrzymasz je przelewem na konto bankowe. Dotychczas część ludzi pobierała świadczenia w formie gotówki w kasach MOPSu i gminnych ośrodków, ale od teraz nie będzie to możliwe. Władzom zależy na tym, by system był jednolity dla wszystkich świadczeń, dlatego na wzór programu "Dobry Start", czyli 300+ tu także zacznie obowiązywać tylko przelew bankowy i wszystko odbywające się online.

Ważne terminy zmian w 500+

Planowany termin wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2022 r. Od tej daty ZUS rozpatrywałby wnioski o "500+" na nowe dzieci, natomiast gminy kontynuowałyby do 31 maja 2022 r. wypłaty przyznanych przez siebie przed 1 stycznia 2022 r. świadczeń. Docelowo od 1 czerwca 2022 r. ZUS będzie jedynym realizatorem świadczeń wychowawczych.