Bolesne i dokuczliwe. Jeśli zobaczysz je w ustach dziecka, działaj od razu

Marta Lewandowska
Palący problem dla wielu osób. Afta, choć maleńka, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Wbrew obiegowej opinii, afty nie są zaraźliwe, bo nie są następstwem infekcji wirusowej. Skąd więc się biorą i jak skutecznie się z nimi rozprawić domowymi metodami?
Afty to problem nie tylko dzieci, mogą pojawić się w każdym wieku i skutecznie utrudnić życie. Fot. 123RF

Skąd się biorą afty

Afta to niewielka zmiana w jamie ustnej, ma charakter niewielkiej nadżerki lub owrzodzenia. Zwykle pojawiają się na dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków czy warg, ale także na języku. Utrudniają spożywanie pokarmów i picie, bywają bardzo bolesne i zwykle znikają samoistnie po kilku dniach, ale bywa, że utrzymują się nawet tygodniami.

Wśród przyczyn powstawania aft lekarze wymieniają niedostateczną higienę jamy ustnej, drobne urazy powstające w czasie szczotkowania zębów. Bardziej narażeni na ich tworzenie są też użytkownicy aparatów ortodontycznych, ale powodować je może również źle dobrana proteza zębowa. Afty mogą mieć również podłoże alergiczne, a nawet pojawiać się w wyniku stresu.


Skłonność do aft może być dziedziczna. Bywa, że powoduje je żywność. Konserwanty, ulepszacze i sztuczne barwniki mogą uszkadzać śluzówkę i doprowadzać do powstawania bolesnych zmian.

Domowe sposoby na afty - oklej kokosowy

Olej kokosowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Palcem lub wacikiem nanieś olej na zmianę, powinna to być dość gruba warstwa i zostaw na kilka minut. Zabieg należy powtarzać przynajmniej trzy razy dziennie. Olej ma delikatny, akceptowany przez większość dzieci smak i jako produkt spożywczy jest bezpieczny dla żołądka.

Domowe sposoby na afty - szałwia

Szałwia ma działanie obkurczające naczynia krwionośne, świetnie sprawia się jako środek przeciwbólowy, bo zmniejsza miejscowy stan zapalny. Dwie łyżeczki suszonej szałwii zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut. Odcedzamy napar i po przestudzeniu płuczemy nim usta. Napar doskonale działa też na ból gardła. Ale uwaga - szałwia jest gorzka, więc dzieci niechętnie jej używają.

Domowe sposoby na afty - goździki

Ssanie goździków również ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jednak na aftę lepiej podziała olejek z nich. Usta należy wypłukać ciepłą wodą, nasączyć gazik mieszanką pół łyżeczki oleju i 4 kropli olejku goździkowego. Opatrunek przyłożony do afty przynosi natychmiastową ulgę. Trzymamy go około 5 minut. Korzenny posmak spodoba się fanom pierniczków.

Domowe sposoby na afty - soda oczyszczona


O tym, że w każdym domu powinna być soda, nie trzeba nikogo przekonywać. Niepozorny biały proszek ma szereg zastosowań. Pomoże również na afty. Dzięki zmniejszeniu kwaśnego odczynu w jamie ustnej, soda przyczynia się do ograniczenia ich rozwoju, pozwala też pozbyć się bakterii z jamy ustnej. Wystarczy łyżkę sody wymieszać w pół szklanki ciepłej wody i płukać tym roztworem usta 2-3 razy dziennie. Po zabiegu przepłucz usta samą wodą.

Domowe sposoby na afty - aloes

Aloes ma działanie przyspieszające gojenie ran, działa też przeciwzapalnie. Żelem z aloesu smaruj zmianę kilka razy dziennie, a pozbędziesz się jej znacznie szybciej. Można też używać płukanki z dwóch łyżek żelu na szklankę wody. Po aloesie nie trzeba przepłukiwać ust samą wodą.