Wspieraj, ale nie wyręczaj. Poznaj 5 sposobów jak nauczyć dziecko samodzielności

Artykuł powstał we współpracy z marką Endo
Nauka samodzielności to niełatwe zadanie, z którym – prędzej czy później – muszą zmierzyć się wszyscy rodzice. Dziecko rozwija się bardzo szybko, zdobywając przy tym nowe umiejętności i kształtując swój charakter. Głównym zadaniem rodziców jest wsparcie malucha i motywowanie go do dalszego rozwoju. Jak wychować samodzielne dziecko? W tym artykule znajdziesz 5 wskazówek, jak można wesprzeć malucha w zdobywaniu samodzielności.
Mat. prasowy

Pozwól dziecku na samodzielność


Jak wychować samodzielne dziecko? Najważniejsze to pozwolić mu na nieporadne próby samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Chodzi tu o tak podstawowe sprawy, jak jedzenie czy ubieranie się. Może Cię stresować, że maluch nie do końca potrafi wcelować łyżką do buzi, a po zjedzeniu obiadu nie tylko musisz wyczyścić stół, ale też przebrać dziecko. Jednak postaraj się być cierpliwy. Gdy maluch będzie codziennie jadł sam, z czasem dojdzie do wprawy. Podobnie jest z ubieraniem (ciekawe ubrania dla dzieci znajdziesz TUTAJ) – potrzeba nieco czasu, by nabrać w tym wprawy. Nic nie szkodzi, jeśli twoja pociecha założy koszulkę na lewą stronę albo prawego buta pomyli z lewym. Z każdym następnym razem będzie dużo lepiej.
Mat. prasowy

Nie porównuj malucha do innych dzieci


Każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje. Warto o tym pamiętać, szczególnie w kontekście dzieci. To, że jeden trzylatek, doskonale opanował jazdę na rowerze, wcale nie znaczy, że wszystkie dzieci w tym wieku muszą to robić perfekcyjnie. Niektórzy opanują tę umiejętność w wieku pięciu, sześciu albo siedmiu lat i nie ma w tym niczego złego. Wszelkiego rodzaju oceny i porównania dziecka do rówieśników, z pewnością nie przyczynią się do wzrostu jego motywacji – wręcz przeciwnie, mogą malucha skutecznie zdemotywować do dalszego działania. Są oczywiście wyjątki – niektóre dzieci można w ten sposób zmotywować, ale na pewno nie będzie to zdrowa motywacja.
Mat. prasowy

Nie wyręczaj dziecka – zaoferuj mu minimalną pomoc


Jeśli dziecko samo nie poprosi cię o pomoc, nie narzucaj mu się. Bacznie obserwuj jego działania i cierpliwe czekaj na sygnał, że twoja pomoc jest potrzebna. Jeśli narzucisz dziecku, że mu pomożesz, maluch może się zdenerwować i być sfrustrowany – w końcu sam chciał coś zrobić. Z kolei jeśli widzisz, że dziecko zabiera się za zrobienie czegoś, z czym – według ciebie – z całą pewnością nie da sobie rady, delikatnie zaoferuj mu minimalną pomoc. Wtedy, nawet po otrzymaniu od ciebie wsparcia, maluch będzie czuł, że udało mu się coś zrobić, choć z niewielką pomocą.
Mat. prasowy

Pochwal dziecko, gdy widzisz efekty jego starań


W nauce samodzielności bardzo ważne jest to, żeby rodzice doceniali, choćby najdrobniejsze sukcesy malca. Dziecko samodzielnie zawiązało buty, zjadło obiad, posprzątało zabawki – pochwal je! Maluch, który dostaje pochwały, czuje się doceniony i ma poczucie, że jego starania nie idą na marne. Najlepiej działają pochwały opisowe - samoocena dziecka wzrasta i czuje się odpowiednio zmotywowane do podejmowania kolejnych wyzwań. Podczas wypowiadania pochwał, trzeba uważać. Lepiej nie głosić ich w stylu: „Zobacz, sam potrafisz to zrobić, nie potrzebujesz już taty”. Takie słowa mogą wzbudzić w dziecku negatywne emocje i wywołać lęk, że jego samodzielność sprawia rodzicom przykrość.
Mat. prasowy

Nauka samodzielności - nie strasz dziecka


Jak wychować samodzielne dziecko? Na pewno nie poprzez ciągłe strasznie malca. „Nie wchodź tam, bo spadniesz”, „nie biegaj, bo złamiesz nogę”, „nie dotykaj tego, bo się poparzysz” – te i wiele innych podobnych zdań, można bardzo często usłyszeć z ust rodziców. Lepiej ich nie stosować, bo często powtarzane, na dobre zostaną w pamięci dziecka, które w przyszłości będzie bało się podejmować jakiekolwiek ryzyko. Zamiast straszyć, lepiej spokojnie wytłumaczyć dziecku, jakie konsekwencje może przynieść konkretne zdarzenie i jak można ich uniknąć.