Pielęgnacja pieluszkowa. Jak chronić skórę pod pieluszką przed odparzeniem?

Dawid Wojtowicz
Odparzenia pieluszkowe to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego. W medycynie ten stan chorobowy i związane z nim powikłania w postaci dodatkowych zakażeń ma nawet własną nazwę – pieluszkowe zapalenie skóry. W jaki sposób należy pielęgnować skórę okolicy pieluszkowej, aby zapobiegać odparzeniom i dalszym zmianom chorobowym?
Odparzenia pieluszkowe to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego. Do pielęgnacji okolic pieluszkowych można użyć kosmetyków naturalnych i organicznych marki Weleda oksun70 / 123rf.com

Trzy filary pielęgnacji pieluszkowej


Pielęgnację pieluszkową należy oprzeć na trzech filarach, które z punktu widzenia rodzica nie powinny być żadnym zaskoczeniem, a poza tym nie wymagają jakichś nadzwyczajnych umiejętności czy środków. Te fundamentalne zasady to: częsta zmiana pieluszek, regularne "wietrzenie" skóry oraz dokładne mycie i pielęgnacja okolic pieluszkowych za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków higienicznych.

Co się tyczy zmiany pieluszki, to musi być ona przeprowadzana co najmniej po każdym wypróżnieniu. Resztki moczu i kału podrażniają skórę i są jednym z głównych czynników prowadzących do powstawania odparzeń. Najlepiej jednak zmieniać pieluszki co 3-4 godziny, nawet jeśli posiadają wkład pochłaniający wilgoć. Nie zawsze będzie to możliwe z powodu różnych utrudnień, zwłaszcza w nocy. Grunt to zadbać o regularność.
Pielęgnację pieluszkową należy oprzeć na trzech filarach. Te fundamentalne zasady to: częsta zmiana pieluszek, regularne "wietrzenie" skóry oraz dokładne mycie i pielęgnacja okolic pieluszkowych za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków higienicznychMateriały prasowe / Weleda
"Wietrzenie" skóry szczególnie zalecane jest, gdy skóra dziecka zaczyna już zdradzać pierwsze oznaki odparzenia. Niemniej jednak warto możliwie najczęściej pozwalać dziecku poleżeć z niezapiętą pieluszką. A to dlatego, że wilgotne i ciepłe środowisko, które znajduje się pod szczelnie zapiętą pieluchą, sprawia, że skóra dziecka staje się bardziej wrażliwa na otarcia i podatna na stany zapalne.


Skórze, której brakuje powietrza, nic tak nie szkodzi, jak pozostałości moczu i kału zawierające składniki drażniące delikatny naskórek. Dlatego usuwanie tych zabrudzeń stanowi podstawowy element właściwej pielęgnacji niemowlęcia. Do mycia skóry okolic pieluszkowych najlepiej wykorzystać jednorazowe chusteczki bez chemicznych dodatków, ewentualnie zwilżony ręcznik.
W 100 proc. certyfikowane kosmetyki naturalne i organiczne, przeznaczone dla niemowląt i dzieci, rodzice znajdą w katalogu WeledaMateriały prasowe / Weleda
W celu ochrony skóry przed odparzeniami konieczna jest profilaktyka, czyli właściwa pielęgnacja skóry. Należy więc posiłkować się dermatologicznymi preparatami, przy czym trzeba pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze, kosmetyki muszą być dostosowane do wieku, a więc opierać się na formule dla niemowląt. Po drugie, kluczowe jest to, by produkty do pielęgnacji skóry okolic pieluszkowych były naturalne i organiczne.

W 100 proc. certyfikowane kosmetyki naturalne i organiczne, przeznaczone dla niemowląt i dzieci, rodzice znajdą w katalogu Weleda. Pochodzący ze Szwajcarii producent może pochwalić się ponad 100-letnią tradycją w opracowywaniu kosmetyków oraz produktów leczniczych bazujących na naturalnych składnikach aktywnych. Receptury wszystkich z nich powstały we współpracy z farmaceutami, pediatrami i położnymi.

Kosmetyki Weleda do pielęgnacji pieluszkowej


Flagowym kosmetykiem przeciw odparzeniom skóry okolic pieluszkowych u niemowląt jest krem dla niemowląt i dzieci przeciw odparzeniom Calendula. Zawiera on ekstrakty z biodynamicznego nagietka lekarskiego i organicznego rumianku, o właściwościach odżywczych, przeciwzapalnych i łagodzących podrażnienia. Krem koi delikatną skórę, tworząc na niej barierę ochronną, a także wspomaga jej regenerację. Dzięki dodatkowi lanoliny i tlenku cynku przeciwdziała również nadmiarowi pieluszkowej wilgoci.

W przypadku skóry wyjątkowo wrażliwej lub atopowej warto sięgnąć po bezzapachowy krem przeciw odparzeniom z białą malwą. Organiczny wyciąg z tej rośliny koi podrażnioną skórę, olejki z kokosa i sezamu intensywnie ją pielęgnują, a tlenek cynku chroni przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci. Dzięki kombinacji tych składników krem wspiera rozwój zdrowej skóry w okolicach pieluszkowych.

Do każdorazowego stosowania przy zmianie pieluszki można użyć łagodzącego i odżywczego kremu Calendula do ciała dla niemowląt. Poza tym, że zapobiega on stanom zapalnym, odżywia również suche partie skóry. Do pielęgnacji suchej, odparzonej lub podrażnionej skóry warto zastosować bezzapachowy olejek Calendula dla dzieci. Ma on działanie kojące, rozgrzewające, zmiękczające i oczyszczające oraz jest idealny do masażu.
Linia kosmetyków marki Weleda do pielęgnacji pieluszkowejOficjalna strona marki Weleda / https://www.weleda.pl/
Wszystkie produkty marki Weleda zostały przebadane dermatologicznie i uzyskały certyfikaty potwierdzające nieobecność syntetycznych składników w ich formule. Kosmetyki można stosować od 1. dnia życia. Choć są dedykowane niemowlętom i dzieciom, mogą korzystać z nich również osoby dorosłe.

Dla niektórych rodziców zachętą do zakupu tych preparatów może być informacja, że powstają one w zgodzie z naturą w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, którą Weleda kieruje się od dnia rozpoczęcia działalności.

Artykuł powstał we współpracy z Weleda