Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Oto jak wygląda bierzmowanie
Bierzmowanie potocznie nazywane jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Według Kościoła katolickiego osoba, przystępująca do bierzmowania otrzymuje znamię daru Ducha Świętego, który jeszcze bardziej jednoczy z Jezusem. Zanim ty lub twoje dziecko przystąpicie do sakramentu, warto wiedzieć, jak wygląda bierzmowanie.
- Jak wygląda bierzmowanie zastanawia się każdy, kto ma przystąpić do tego sakramentu.
- Jak wygląda bierzmowanie krok po kroku wyjaśniamy poniżej.
- Oprócz wiedzy o tym, jak wygląda bierzmowanie, odpowiadamy też na pytania, w której klasie jest bierzmowanie i kto może zostać świadkiem bierzmowania.
Jak wygląda bierzmowanie?
Jak wygląda bierzmowanie powinien wiedzieć każdy, kto chce do tego sakramentu przystąpić. Zazwyczaj Msza święta, podczas której udzielane zostaje bierzmowanie, trwa mniej więcej 1,5-2 godziny. Zanim jednak nastąpi sam sakrament, kandydaci muszą się odpowiednio przygotować.Osoby, chcące przystąpić do bierzmowania mają obowiązek wiedzieć, jak wygląda bierzmowanie, uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej, regularnie przystępować do spowiedzi i aktywnie uczestniczyć w praktykach życia duchowego – są one różne w zależności od konkretnej parafii.
A jak wygląda bierzmowanie? Oto przebieg bierzmowania krok po kroku:
1. Po odczytaniu Ewangelii ksiądz, który przygotowywał kandydatów do bierzmowania, zwraca się z prośbą do biskupa, by ten udzielił obecnym osobom sakramentu. Po zakończonym dialogu biskup zwraca się bezpośrednio do młodzieży, czy wie, jak wielki dar otrzymuje. Kandydaci wyznają także, jakich łask oczekują od Boga w sakramencie.
2. Po zakończonym dialogu biskup wygłasza kazanie.
3. Następnie odnawianie są przyrzeczenia chrzcielne (zebrani wyrzekają się szatana i wyznają swoją wiarę).
4. Biskup prosi o dary Ducha Świętego, a po jego prośbie wszyscy modlą się w ciszy.
5. Biskup wyciąga ręce i modli się nad kandydatami.
6. Później następuje kluczowy moment: namaszczenie krzyżmem świętym. Biskup namaszcza każdego z kandydatów. Imię patrona podaje sam bierzmowany lub świadek bierzmowania. Ten ostatni stoi za kandydatem i trzyma prawą rękę na jego prawym ramieniu. Biskup kreśli znak krzyża na czole kandydata. Toczy się następujący dialog:
Biskup: "(nowe imię bierzmowanego) przyjmij znamię daru Ducha Świętego".
Bierzmowany: Amen.
Biskup: Pokój z tobą.
Bierzmowany: I z duchem twoim.
Następnie kontynuowana jest uroczysta Msza Święta. Właśnie tak w skrócie wygląda przebieg bierzmowania.
W której klasie jest bierzmowanie i w jakim wieku?
Rodzice, a także młodzież, która ma przystąpić do bierzmowania, mogą się zastanawiać, jaki jest przebieg bierzmowania. Sporo osób zadaje sobie również pytanie, w której klasie jest bierzmowanie czy w jakim wieku, przystępuje się do bierzmowania.Najczęściej bierzmowani są uczniowie z VIII klasy szkoły podstawowej, czyli bierzmowanie odbywa się w ostatniej klasie podstawówki – w zależności od konkretnej placówki i parafii do której szkoła przynależy. Konferencja Episkopatu Polski podkreśla, że młodzież, która chce przystąpić do sakramentu, powinna się odznaczać dojrzałością intelektualna, emocjonalną i religijną.
Osoby, które najczęściej przystępują do bierzmowania, mają więc 13-14 lat. Niekiedy decydują się na to też ci, którzy nie zdecydowali się przyjąć sakramentu, będąc uczniami. Bierzmowanie mogą więc przyjąć także osoby dorosłe.
Bierzmowanie dla dorosłych odbywa się w tym samym czasie co dla młodzieży. Zazwyczaj osoby dorosłe przyjmują bierzmowanie, by móc przyjąć też inny sakrament - np. ślub kościelny.
Podanie o bierzmowanie – jak powinno wyglądać?
Dzieci, które chcą przystąpić do sakramentu, muszą złożyć specjalne podanie o bierzmowanie. Można napisać je samodzielnie lub wpisać w Google: "podanie o bierzmowanie – wzór" – wówczas pojawią się dokumenty, którymi można się zainspirować.Podanie o bierzmowanie składa się z kilku podstawowych elementów. Powinno zawierać:
- dane osoby, która ma być bierzmowana oraz nazwę parafii (w lewym górnym rogu)
- datę i miejscowość (w prawym górnym rogu)
- zwrot do adresata (biskupa)
- motywację, dotyczącą tego, dlaczego chce się przystąpić do sakramentu bierzmowania
- zapewnienie o tym, że sakrament przyjmuje się dobrowolnie i zostało się odpowiednio do niego przygotowanym
- zwrot grzecznościowy i podpis
Świadek bierzmowania
Kandydat do bierzmowania powinien wybrać sobie świadka bierzmowania, czyli osobę, która – zgodnie z wiarą chrześcijańską – nie tylko wypowie nowe imię bierzmowanej osoby, jakie ma przyjąć bierzmowana osoba, ale także uczestniczy w duchowym przygotowaniu do sakramentu.Nie każdy może zostać świadkiem bierzmowania. Trzeba spełnić konkretne warunki m.in.:
- wykazać się duchową dojrzałością w wierze chrześcijańskiej
- ukończyć 16. rok życia (w niektórych przypadkach biskup może wyznaczyć inną granicę wieku lub zwolnić od tego obowiązku)
- żyje zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego
Zaleca się, by świadkiem na bierzmowaniu został jeden z rodziców chrzestnych. W ten sposób podkreśla się ścisły związek sakramentu chrztu i bierzmowania.
To pozwala także rodzicom chrzestnym kontynuować ich duchową opiekę nad dzieckiem. Często też świadkiem bierzmowania zostaje jeden z rodziców.
Symbole i symbolika bierzmowania
Najczęściej graficznym symbolem bierzmowania jest po prostu gołębica, która w wierze chrześcijańskiej uosabia Ducha Świętego. Bardzo często ten symbol bierzmowania jest umieszczany w kościele podczas odbywającej się uroczystości. Symboliczne jest też imię, które wybiera sobie osoba bierzmowana - zarówno imiona damskie, jak i imiona męskie są symbolicznym powierzeniem siebie świętemu patronowi, który od teraz ma opiekować się bierzmowaną osobą.Jak wiadomo, każdy obrzęd, ma swoją własną symbolikę – tak samo jest z bierzmowaniem. Według wierzących wszystkie gesty biskupa mają swoje ukryte znaczenie. Oto symbolika sakramentu bierzmowania:
- nałożenie rąk na kandydata oznacza ostateczne przekazanie mu daru Ducha Świętego
- nakreślenie na czole znaku krzyża przypomina o tym, że osoba bierzmowana powinna pewnie i bez wstydu wyznawać swoją wiarę
- namaszczenie krzyżmem świętym ma przypieczętować fakt, że osoba, która otrzymała sakrament bierzmowania, należy do Chrystusa
Może cię zainteresować także: Nie cieszę się, że przyjęcia komunijne będą mogły się odbyć. To festiwal bogactwa i próżności