"Czas to pieniądz". Metafor używamy na co dzień, ale wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy

Redakcja MamaDu
Metafory są środkami poetyckimi, które kojarzą się ze szkolną analizą wierszy. Jednak metafory nazywane przenośniami używane są przez nas w języku codziennym. Metafor nigdy nie rozumiemy dosłownie, a skupiamy się na ich znaczeniu przenośnym. Oto jak tworzyć i używać metafor.
Co to jest metafora? Najpopularniejsze przykłady, funkcje i rodzaje metafor Fot. Unsplash / Morgan Housel

Metafora

Metafora (przenośnia) to jeden z najpopularniejszych środków stylistycznych (stosowanych w sztuce zabiegów językowych, które wywołują w odbiorcy określone emocje). Co to jest metafora?


Klasyczną definicję metafory stworzył Arystoteles w "Poetyce": "metafora jest to przeniesienie nazwy jednej rzeczy na inną: z rodzaju na gatunek, z gatunku na rodzaj, z jednego gatunku na inny, lub też przeniesienie nazwy z jakiejś rzeczy na inną na zasadzie analogii".

Dzisiaj ta definicja uznawana jest jednak za błędna, gdyż myśliciel zrównał metaforę z porównaniem. Tymczasem nie każda metafora jest porównaniem (ale każde porównanie jest metaforą).

Jak czytamy w Encyklopedii PWN, "metafora to "[gr. metaphorá ‘przeniesienie’] przenośnia, zespół słów, w których znaczenie jednych zostaje przeniesione na znaczenie pozostałych słów, na zasadzie dostrzeżonego między nimi, mniej lub bardziej odległego pokrewieństwa".

Mówiąc prościej, jest to takie połączenie dwóch wyrazów lub większej ich liczby, które razem mają zupełnie inne znaczenie, niż oddzielnie. Połączenie wyrazów w metaforze nie posiada żadnego sensu dosłownego, ale sens niedosłowny, czyli przenośny i metaforyczny.

Odczytujemy go dzięki podobieństwom (czyli analogiom) między wyrazami, które mogą dotyczyć np. danych wrażeń czy cech. Metafory dzielimy na potoczne (językowe) i poetyckie (literackie).

Przykłady metafory

Podczas gdy metafory kojarzą się z językiem poetyckim, to istnieją metafory potoczne (językowe), które są wykorzystywane przez nas codziennie w języku użytkowym. Oto popularne i dobrze nam znane przykłady metafor potocznych: .

Przenośnia literacka

Metafora jest bardzo popularnym środkiem stylistycznym w literaturze, w tym poezji. Często wskazujemy przenośnie podczas analizy i interpretacji utworu literackiego, gdyż zawsze muszą mieć one jakiś cel i czemuś służyć. Pozwala nam to odczytać utwór nie w sposób dosłowny, ale zamierzony przez autora.

"Przenośnia poetycka różni się od potocznej wyrazistą antykonwencjonalnością, jej istotna wartość polega na odkrywczym, zaskakującym ujawnianiu utajonych w języku zależności znaczeniowych i przedmiotowych ('Rozgiąłem łuk przestrzeni w sklepieniu stuleci...', J. Przyboś)" – informuje Encyklopedia PWN pod hasłem metafora.

"Skłonność do odległych kojarzeń metaforycznych jest jedną z charakterystycznych cech nowatorskich kierunków poezji XX-wiecznej — zarówno tych, które widzą w przenośni świadomą konstrukcję intelektualną (Awangarda Krakowska), jak tych, dla których staje się ona środkiem przekazu nie kontrolowanych, podświadomych stanów psychicznych (surrealizm)" – czytamy.

Metafora poetycka: funkcje

Przenośnia literacka: przykłady

Oto metafory w wierszu "W marcu nad ranem" Jerzego Harasymowicza:

Najlepiej jest zbudzić się w marcu nad ranem
Kiedy cieniutkie czarne widełki sadu przez wiatr wygięte
Gdy w niedalekim lasku śnieżyczki w najbielszych szatach
Czekają na wschód słońca by na tle czerwieni zmartwychwstać jak święte

Z dachu ubite przez czarownice biedne polskie diabły w łapciach
Siedząc sztywno zjeżdżają z łoskotem i znikają w ziemi
W ogrodzie spoza zaspy uszy zajęcy widać jak wielkie otwarte nożyce
Na oknie głowa kota jak wielka furażerka pilnie słucha co dzieje się w sieni

Jodły w mroku majaczą ogrodu pilnują
A z rynny jak z długiego starego buta gdzie skąpiec chował pieniądze
Sypią się bez przerwy monety czerniejącą dziurą
Bo na odwilży lodowy buta spód spękał, życie zakończył

I rozpoznać już można góry niskie jak dach chatki nad którym wrony
Jak sczerniałe ze starości poszycie wirują z drzewa na wietrze
I widać jak już pod oknem po bieli
Skaczą pierwsze zielone trawki to tu to tam jak świerszcze


Przenośnie w utworze: "czerniejąca dziura" (otwór rynny), "lodowy spód buta" (oblodzenie rynny), "najbielsze szaty" (płatki kwiatów), "życie zakończył" (stopniał) i "sypią się monety" (wylatują kryształki lodu).

Metafora: odmiany

Metafora a związek frazeologiczny

Związek frazeologiczny (frazeologizm) to, podobnie jak metafora, połączenie dwóch lub więcej wyrazów, które razem mają zupełnie inne znaczenie, niż oddzielnie. Jednak, podczas gdy każdy związek frazeologiczny jest metaforą, to nie każda metafora jest związkiem frazeologicznym.

Jaka jest różnica między związkiem frazeologicznym a metaforą? Związek frazeologiczny jest utrwalony w języku i spisany w słownikach frazeologicznych, podczas gdy metafora jest luźniejszym połączeniem. Możemy tworzyć przenośnie na bieżąco.

Przykłady związków frazeologicznych: