"Nie pytaj mnie, czy jestem zmęczona" - poświęcamy się po cichu. Te słowa sprawią, że poczujesz siłę

Marta Kabulska
Ten podcast z psychoterapeutką jest dla was i o was – mamach. O zmęczeniu, samotności, niewyspaniu, czyli wszystkim tym, co przynosi nam pojawiające się na świecie dziecko, oprócz niezwykłej miłości. Psychoterapeutka dzieli się swoimi doświadczeniami z każdym z was - rodziców.
Siła tkwi w kobietach - początki macierzyństwa to duże wyzwanie. Unsplash
Gdy wracamy po porodzie do domu, często nagle mamy poczucie, że w nasze życie wkroczył chaos. To trochę, jakby ktoś poprzestawiał wszystkie meble, zrobił przemeblowanie w naszym życiu podczas naszego pobytu w szpitalu. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Największe wyzwania rodzicielstwa


W badaniu Parenting Index przygotowanym na zlecenie Nestlé przeanalizowano największe wyzwania, przed jakimi stają współcześni rodzice. To kompleksowa analiza, w której brali udział opiekunowie z 16 krajów świata. Pytania, które im zadawano, dotyczyły m.in. presji, stabilności finansowej, czy wsparcia w życiu zawodowym. Biorąc pod uwagę sumę punktów uzyskanych we wszystkich obszarach, Polska zajęła 8. miejsce.
Z badania Parenting Index wynika, że 61% rodziców uważa rodzicielstwo za trudniejsze, niż myśleli. Dlaczego wraz z narodzinami dziecka przychodzi zaskoczenie? Odpowiedzi pomoże nam szukać psychoterapeutka par Marlena Ewa Kazoń.

Presja? Zaufaj sobie


Aż 54% rodziców w naszym kraju stwierdziło, że odczuwa silną presję społeczną dotyczącą sposobu, w jaki wychowują dzieci. Niestety wraz z narodzinami dziecka nagle nasze mamy, babcie, ciotki, koleżanki, a co lepsze nawet obcy na ulicy, stają się ekspertami od jego wychowania. Nagle każdy myśli, że wie lepiej i często, zamiast wspierać nas w macierzyńskich decyzjach, wprowadza zamęt.
"Wraz z narodzinami dziecka rodzi się matka i ojciec i to oni są dla dziecka najważniejsi! Nie lekarze, położne czy doule, a już na pewno nie ciotki, babcie i koleżanki. To niezwykle ważne, aby wzmacniać mamę i tatę" - wyjaśnia psychoterapeutka.

Samotność "siostrą" rodzicielstwa


Zmęczenie i niewyspanie - przed tym ostrzegają koleżanki, ale rzadko mówi się, że "siostrą" początków rodzicielstwa jest samotność. 41% rodziców odczuwa samotność w pierwszych miesiącach. Jak się na nią przygotować, jak sobie z nią radzić? „Samotność bardzo silnie jest skorelowana z tym jak kobieta czuła się przed ciążą. Czy sama z sobą była w stanie nawiązywać relacje, dbać o swoje potrzeby – czy była dla wszystkich?”. „Jeżeli była w stanie nawiązywać sama ze sobą kontakt, realizować swoje potrzeby, to wtedy jest w stanie być dla siebie.”

Obowiązki do podziału


Zaledwie 33% rodziców przyznaje, że uważa podział obowiązków w początkowym okresie za równy. Co możemy zrobić na etapie ciąży, by zapewnić sobie u partnera większą pomoc, gdy mały człowiek pojawi się na świecie?