Białe naloty na liściach? To mączniak! Dzięki tym naturalnym sposobom skutecznie się go pozbędziesz

Magdalena Konczal
Osobom, które chcą cieszyć się pięknym ogrodem na drodze stają nie tylko szkodniki, ale także choroby roślin. Jedną ze szczególnie popularnych jest mączniak. Poznamy go po tym, że na liściach zaczyna pojawiać się biały nalot. Całe szczęście z pomocą przychodzą nam naturalne sposoby, dzięki którym pozbędziemy się tej choroby.
Domowe sposoby na mączniaka w ogrodzie Wikipedia

Czym jest mączniak i jak go rozpoznać?

Mączniak to jedna z najbardziej uciążliwych chorób roślin. Widzisz na liściach biały, a później brązowawy nalot? Bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z mączniakiem. To zespół chorób grzybowych, które niezwykle często dotykają, nie tylko kwiaty, ale także warzywa czy krzewy.
Najbardziej znane są: mączniak prawdziwy i rzekomy. Ten pierwszy często pojawia się przy wysokich temperaturach, najczęściej, gdy powietrze jest suche. Charakteryzuje się białym nalotem na górnej części rośliny, później może zmienić barwę na brązowawą. Może powodować spore szkody w ogrodzie. Dotyka:


- kwiatów (róże, astry czy szałwie);
- warzyw (ogórki, cukinia, marchew);
- drzew lub krzewów owocowych (jabłoń, agrest, truskawka);
- rośliny na balkonie (petunia, begonia).

Z kolei mączniak rzekomy pojawia się najczęściej, gdy powietrze jest wilgotne. Mączniak rzekomy różni się od prawdziwego tym, że biały nalot widoczny jest pod spodem rośliny, a u góry możemy zauważyć plamy. Zazwyczaj pojawia się na: szpinaku, cebuli, sałacie czy grochu.

Mączniak – jak go zwalczać?

Dzięki niektórym prostym działaniom możemy sprawić, że mączniak nie zaatakuje naszych upraw. Powinniśmy pamiętać, by rośliny nie znajdowały się zbyt blisko siebie, usuwać liście, mające oznaki choroby czy regularnie pozbywać się chwastów.

Kiedy jednak widzimy, że mączniak już zaatakował liście roślin, możemy wypróbować inne metody. Oto sprawdzone i naturalne sposoby na biały nalot na liściach:
- stwórz mieszankę z sody oczyszczonej (1 łyżeczka), wody (ok. 2 l) i szarego mydła (ok. 5-6 ml). Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, przelewamy do butelki i wstrząsamy. Taki oprysk powinniśmy stosować na rośliny zaatakowane przez mączniaka co 3-4 dni;
- przygotuj oprysk z drożdży. O tym, w jaki sposób go wykonać przeczytasz tutaj;

- zrób mieszankę z proszku do pieczenia (3 opakowania), wody (ok. 5-6 l), oleju rzepakowego (3-4 łyżki), i płynu do mycia naczyń (kilka kropel – nie za dużo!). Rośliny można opryskiwać średnio raz w tygodniu);
- przygotuj wywar z czosnku. Weź ok. 2 główek czosnku i zmieszaj z mniej więcej 1 l wody. Najlepiej zrobi to wieczorem, by wywar mógł postać trochę przez noc. Przygotuj też drugi wywar, do którego dodasz 3 łyżki oleju i około 4 l wody. Zmieszaj oba wywary ze sobą. Opryskuj rośliny co 4-5 dni;

- sporządź oprysk z pokrzywy. Weź garść rośliny i drobno posiekaj (uważaj, żeby się nie poparzyć!). Następnie zalej wodą i pozostaw na 24 h. Po upływie tego czasu wywar będzie gotowy;
- zrób oprysk z wrotyczu. Weź 300 g rośliny (jeśli jest świeża) lub 30 g (gdy jest suszona). Dorzuć do 10 l wody. Stosuj taki oprysk na rośliny zaatakowane przez mączniaka. Pamiętaj, by nie zwiększać proporcji i nie stosować go zbyt często, ponieważ roślina jest toksyczna.

Jest sporo naturalnych i sprawdzonych sposobów, by pozbyć się mączniaka prawdziwego czy rzekomego. Pamiętajmy jednak, by oprócz nich, zlikwidować także zarażone elementy rośliny. Dbajmy również o czystość ogrodu – wówczas rzadziej odwiedzać go będą szkodniki i dotykać choroby bakteryjne czy grzybowe.