Tę metodę antykoncepcji refunduje NFZ. Wykorzystują niewiedzę pacjentek, kobiety płacą krocie
W XXI wieku chyba nikt nie ma wątpliwości, że kwestia posiadania dzieci powinna być świadomą i przemyślaną decyzją. Wśród stosowanych powszechnie metod antykoncepcyjnych wiele kobiet deklaruje, że najwygodniejszą dla nich formą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą jest wkładka wewnątrzmaciczna. Większość z nich nie wie jednak, że wkładkę zwaną potocznie spiralą można założyć nieodpłatnie.
Wkładka jest za droga
Wiele kobiet, mimo iż wiedzą, że wkładka jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcji, nie decyduje się na nią ze względu na wysoką cenę. Sama wkładka, to koszt rzędu 500 zł, a do tego drugie tyle trzeba zapłacić za założenie jej. Jednak czy na pewno?Jak się okazuje, wiele przychodni wykorzystuje niewiedzę pacjentek i bezprawnie pobiera opłatę za zabieg. A ten powinien być łatwo dostępny i darmowy.
Jak przypomina Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny założenie wkładki wewnątrzmacicznej jest zabiegiem refundowanym przez NFZ. Mówimy tu o zabiegu, a nie samej wkładce. Ale nadal jest to obniżenie kosztu tej metody antykoncepcji nawet o połowę. Biorąc pod uwagę, że wkładka jest zabezpieczeniem, które wymieniamy co 5 lat, miesięczny koszt jej użytkowania nieznacznie przekracza 8 zł.
Czy lekarz może odmówić
Jak pokazuje historia jednej z naszych czytelniczek, mimo iż przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ, mogą zakładać wkładki na fundusz, odmowy się zdarzają. Federacja radzi w takich sytuacjach wystąpić o pisemną odmowę wykonania zabiegu wraz z uzasadnieniem. Federacja publikuje również odpowiedź NFZ w tej sprawie i radzi, aby kobiety, którym odmówiono wykonania świadczenia, powoływały się na nie. NFZ przewiduje bowiem kary finansowe za odmowę wykonania zabiegu, który jest finansowany przez Fundusz.
Warto pamiętać
Zanim jednak udasz się do najbliższej przychodni, celem założenia wkładki warto pamiętać, że wizyta jest znacznie dłuższa, niż rutynowa kontrola. Wymaga użycia aparatu ultrasonograficznego, a także asysty pielęgniarki. Jeśli chcesz więc, aby wkładka została założona w czasie wizyty, w momencie zapisu powinnaś o tym poinformować. Może cię zainteresować także: 6 metod antykoncepcji hormonalnej, dla tych co planują macierzyństwo z kalendarzem w ręku