Jak ugotować fasolkę szparagową, by po zjedzeniu nie odczuwać wzdęć? Wystarczy jeden trick

Iza Orlicz
Wiele osób uwielbia fasolkę szparagową, bo jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa. To tego łatwo się ją przyrządza, jest też na tyle sycąca, że może być nie tylko dodatkiem do sałatek czy dań obiadowych, ale z powodzeniem może zastąpić pełnowartościowy posiłek. Jest tylko jedno "ale” – często powoduje wzdęcia. Jak ją przygotować, by uniknąć tego problemu?
Jak przygotować fasolkę szparagową, by nie powodowała wzdęć? unsplash.com


Fasolka szparagowa to królowa lata. Sezon na nią trwa przez całe wakacje, jest więc sporo okazji, by przyrządzić z niej wiele smakowitych dań. Do tego podobnie jak inne warzywa i nasiona roślin strączkowych jest bardzo zdrowa.

Pełna witamin i niskokaloryczna


Zawiera witaminy i minerały (C, A, E, potas, fosfor, żelazo), a dzięki zawartości błonnika reguluje trawienie i pracę jelit. Polecana jest osobom, które zmagają się m.in. z zaparciami. Ma też niski indeks glikemiczny, dlatego stanowi ważny składnik diety antycukrzycowej, do tego 100 g fasolki szparagowej to tylko ok. 30 kcal, dlatego można ją jeść praktycznie bez żadnych ograniczeń.


Jest niestety jedno małe "ale”. Fasolka szparagowa może powodować wzdęcia i nadmiar gazów, z tego powodu pomimo jej niezaprzeczalnych walorów smakowych i prozdrowotnych wiele osób unika jej spożywania. Okazuje się, że niepotrzebnie, bo wystarczy ją odpowiednio przygotować, by do minimum zredukować problemy ze strony układu pokarmowego.

Namocz ją przed ugotowaniem


Jak więc przygotować fasolkę szparagową? Włóż ją do zimnej wody na co najmniej 6-8 godzin, ale nie dłużej, by nie utraciła swoich cennych składników. Najlepiej po prostu namoczyć ją na noc. Następnie wodę wylej, umyj fasolkę, wrzuć do wrzącej wody, posól do smaku. Gotuj ją aż zmięknie - młoda fasolka szparagowa gotuje się zwykle kilka minut, nieco starsza dłużej.

Innym sposobem, by fasolka szparagowa nie powodowała wzdęć jest zalanie jej wrzątkiem i moczenie w gorącej wodzie przez ok. godzinę. Potem przygotowujemy ją jak poprzednio, czyli płuczemy i wrzucamy do wrzącej wody. Gdy będzie gotowa, warto przecedzić ją w durszlaku, zalewając tym razem zimną wodą – wtedy dodatkowo nie straci swojego koloru.